Dá se parafrázovat postoj nymburské radnice k akci Vlajka pro Tibet. No ano, čínského investora tu máme, zaměstnává slušnou řádku lidí a my mu za uctivě děkujeme. To ale neznamená, že předkové a předchůdci současných čínských vůdců byli prima chlapíci, když nejprve v roce 1950 vojensky obsadili nezávislý Tibet a o devět let později tam brutálně potlačili povstání místních obyvatel, pro které se stal útlak neúnosným.
Zabití 80 tisíc Tibeťanů a zbourání 6 tisíc, tedy drtivé většiny buddhistických klášterů. To jsou věci, které si vyvěšením tibetské vlajky 10. března připomíná celý civilizovaný svět a dává tak jasně najevo, že tehdejší agrese čínské velmoci byla, je a bude zlým, krutým, nespravedlivým a zavrženíhodným aktem, se kterým slušný člověk ani na vteřinku nemůže souznít či souhlasit.
Nymburská radnice by si bezesporu měla vážit zahraničních investorů, ať jsou odkudkoliv. To ale neznamená ohýbání hřbetu a uhýbání očima před pravdou. I kdyby čínský investor v Nymburce zaznamenal případné gesto radnice s vlajkou, co by asi udělal? Zavřel podnik a šel ho stavět jinam na zelené louce? To asi těžko. Možná by se nějak slovně ohradil. Ale snad jsou na nymburské radnici takoví lidé, kteří by zásadní postoj k lidským právům, pravdě a spravedlnosti dokázali vysvětlit i čínským kapitalistům. Je přece třeba jasně říci, že pár desítek pracovních míst nelze vyměnit za výše jmenované hodnoty. Jak si bohužel také myslí současný prezident.
Vyzývám tedy nymburskou radnici pro příští rok k zásadnímu a jasnému kroku, kterým se přihlásí do rodiny tisíců civilizovaných měst celého světa. Za tibetskou vlajku se přece nikdo nemůže stydět.
Pokud by totiž takový postoj, jako vedení nymburské radnice, zaujímali vrcholní politici evropských zemí nebo Američané, pak bychom v blízké budoucnosti mohli vedle té tibetské také vyvěšovat třeba ukrajinskou vlajku.
miroslav.jilemnicky@denik.cz