Naplno rozjetý vlak se těžko zastavuje pár metrů před nádražím. Stejně tak několik dnů před ohlášenými protesty učitelů a lékařů klesla šance na dohodu na nulu. O tu se měli ministři zdravotnictví Vlastimil Válek a školství Mikuláš Bek snažit nejpozději v září.

Tehdy by mladé doktory uspokojila úprava novely zákoníku práce v otázce přesčasů, zvýšení tabulkových platů pro čerstvé absolventy a změna předatestační přípravy.

Jakmile se ale agendy ujaly lékařské odbory a šéf komory Milan Kubek, bylo pro Válka vše ztraceno. Ani jeho vskutku velkorysá úterní nabídka prosincovému omezení plánované péče nezabránila, neboť řečeno s Bernsteinem „hnutí je vším, konečný cíl ničím“.

Ještě podivněji postupoval Mikuláš Bek, který nyní sklízí kritiku nejen od učitelů a odborářů, ale i hejtmanů z mateřského STAN. Rozhodl se totiž bez varování sáhnout do podstaty školské reformy, která zkvalitnila vzdělávací proces.

Jeho krok povede k omezení dělené a párové výuky i počtu asistentů. Byť by našel pár miliard na mzdy kuchařek, uklízeček a školníků, tento nevysvětlený a překotný zásah mu u pedagogů zkrátka neprošel.

V obou případech jde o ukázku politického amatérismu, přezíravosti a hlouposti.