Pokud si shrneme základní fakta: kluci hráli na hřišti fotbálek a míč trefil osudově odkrytou část okna, vedoucí do zařízení s vysokým napětím. Kluky toužící po fotbálku nenapadne nic jiného, než si pro míč za každou cenu dolézt. Pokud je vedle hromosvod, není žádný problém. Až když se zevnitř ozvala rána, bylo jasné, že problém je a pořádný.

Takže pusťme se do otázek. Sousedi a nakonec i ředitel školy přiznali, že kluci často zakopnou míč a lezou si pro něj i na střechu. Jasně. Jenže to není střecha obyčejného domu, kde relativně nic nehrozí. Uvnitř hučí tisíce voltů. Bylo pouze otázkou času, kdy si míč najde přesně odkrytou část okna a zapadne tam.

Bylo zabezepeční budovy opravdu bezchybné, jak tvrdí ČEZ? A proč se okamžitě po tragédii na místo dostavili dělníci z ČEZu a okno neprodyšně uzavřeli, když bylo všechno, jak tvrdí, podle bezpečnostních norem? Nemělo to být uděláno už dávno, když na to školník upozorňoval už před rokem? Nemělo se o bezpečnost postarat město, na jejichž pozemku leží hřiště? Neměl ředitel školy přitlačit na ČEZ, aby s nebezpečným otvorem něco udělal?
Teď už se zdají podobné otázky zbytečné. Na některé snad odpoví policejní vyšetřování, od bezpečnostních techniků ČEZu si opravdu neslibuju, že by přiznali chybu.

Po bitvě je každý generál, já vím. Ale zkuste si vzpomenout, není náhodou podobné nebezpečí někde kolem vás? A není možné další životy včasným upozorněním zachránit?

miroslav.jilemnicky@denik.cz