V Nymburce si radnice bere úvěr téměř 400 milionů na stavbu bazénu. Z pohledu laika, který nemá vhled do ekonomiky města, se dá rozumět argumentům pro i proti. Koalice říká, že to městská kasa zvládne a odkládání řešení problémů s bazénem bylo dost. Opozice by chtěla počkat na klidnější časy a považuje to za zbytečný risk a zátěž města do dalších let. Kdo měl pravdu, tak ukáží až budoucí časy. Koalice svůj názor prosadila, bude tedy úvěr i bazén.

Trochu jinak jsou na tom s investicemi města v Mladé Boleslavi. Prakticky každý významnější projekt pokrývají peníze nejen městské, ale také z evropských dotací nebo z fondu místní automobilky. Případně z obou zdrojů najednou. Město pak nemusí ze svého dávat tak horentní sumy. Jedno z největších volnočasových center v Radouči, nový most s cyklostezkou přes Jizeru, parkovací dům u stadionu, nový chytrý dopravní systém. To všechno jsou projekty splňující výše uvedené parametry. Magistrát pak zvládá i vyšší výdaje na pomoc uprchlíkům, kterých přichází v podobě rodinných příslušníků zaměstnanců automobilky více než v jiných městech. A může si ve volebním roce dovolit i trochu populistické radikální snížení cen za MHD.

Na příklady z obou měst jsem si vzpomněl při pohledu na ostravského primátora Tomáše Macuru, který minulý týden hájil projekt futuristické stavby koncertního sálu jak před opozicí, tak další den před novináři v Mnichově Hradišti, kde vyrostl v jedné z dílen desetkrát zmenšený model onoho sálu. Avantgardní stavení z pera architekta Stevena Holla mělo původně vyjít na 2 miliardy, nyní už magistrát kalkuluje s částkou 3,2 miliardy. Část peněz přijde z Evropy, část od státu, něco od kraje, přispějí i sponzoři, ale zásadní zátěž bude ležet i na ostravském magistrátu. Je tedy uvedená částka soudnou investicí, nebo nesmyslným utrácením v době krize? Nevím. Ale při pohledu na originální budovu, která se dozajista stane magnetem na turisty, tiše fandím primátorovi. Vizionářství vpřed!