Ministr Válek si dupnul a vláda zapracovala. Asi za měsíc se látka HHC dostane na seznam zakázaných drog. Kdyby se nepřiotrávily desítky dětí a mladých lidí, nic by se nedělo. Povzbuzující gumídky si mohlo v automatu koupit každé movitější děcko. Samozřejmě je to selhání vlády a úřadů.

Nic proti prodeji povzbuzujících prostředků podle pravidel. I osvícený protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se za to přimlouvá. Ostatně alkohol si také mohou zakoupit jen dospělí a řada aktivit jako řízení vozidel je pod jeho vlivem zakázána. To je rozumné a lidi s tím souhlasí.

Kdyby si však odlivku zelené mohlo pořídit dítě na každém rohu, vyvolalo by to bouři nevole.

Stát se vymlouvá, že výrobci jsou rychlejší a přicházejí se stále novými a novými drogami. Nemusíte však být zrovna Einstein, abyste přišli na předpis zaručující, že jakákoli potenciální návyková látka by se neměla dostat do rukou nikomu, kdo nedovršil osmnáctku. (Samozřejmě lze stanovit i vyšší hranici.)

Vláda plánuje seznam takzvaných psychomodulačních látek, které budou dospělým povoleny. Návrh zákona je zaparkován ve sněmovně a ztratil se mezi ukřičenými mimořádnými schůzemi. Teď na něj snad po veřejném poprasku přijde řada. Nejspíš ale potrvá léta než nahradí současné zastaralé předpisy, které nepřiměřeně trestají prodej marihuany a na druhou stranu umožňují prodej podobných drog dětem.

Fialova vláda původně počítala s legalizací marihuany už v roce 2024. To byl především požadavek koaličních Pirátů. Nyní ale kabinet počítá s pozvolným zařazováním látek na seznam „povolených drog“. Vše budou zkoumat odborníci a není zdaleka jisté, zda se vše stihne v tomto volebním období.

Zastánci legalizace za jasných pravidel argumentuj především tím, že omezí černý trh a tím, že žádná země, která ji zavedla se v žádném ohledu „nezhroutila“. Přímo povolena je v řadě států USA, v Kanadě a a v zemích jižní Ameriky. Jinde, včetně Česka není držení malého množství trestáno.