Najít kompromis v dané věci je prakticky nemožné. Milovníci ohňostrojů budou dál používat argumentaci, že petardy ozařující nebe a vydávající ohlušující rány prostě k oslavám příchodu nového roku patří jako, řečeno s klasikem, k velbloudovi hrby. Odpůrci ohňostroje budou naopak vysvětlovat, že se jedná o středověký přežitek, který škodí domácím i divokým zvířatům, navíc v zástavbě Nymburka vadí i řadě lidí. Pochopení lze mít pro oba tábory.

Možným řešením by byl videomapping na nymburské hradby. Jenže ten se ukázal jako cenově nedostupný. Přesunutí ohňostroje mimo kulisy města, kde by nikoho nerušil, se asi také moc lidem nezamlouvá. Tedy silvestrovský program nebo novoroční ohňostroj.

Autor těchto řádek už hlasoval pro program na náměstí. Obecný trend upouštění od ohňostrojů je jasný. Hlasování bude také referendem o troše tolerance a kultivovanosti proti staromilcům odmítajícím opustit svůj zvyk.

Nakonec však může být celá anketa k ničemu. Nikdo z nás neví, jaká bude na konci roku situace s virem. A je tak klidně možné, že se nikdo nepobaví ani na náměstí, ani u ohňostroje.