Výsledky hovoří jasně. Jste jediným poslancem pro příští čtyři roky za Nymbursko. Očekával jste to?

Věřil jsem, že uděláme dobrý výsledek a že ODS neztrácí tak, jak to bylo prezentováno ve volebních průzkumech. Jsem velmi rád, že se potvrdil fakt, že Nymbursko volí zprava, porotože nejen ODS, ale i TOPka a Věci veřejné zabodovaly.

Na druhou stranu v samotném Nymburce vyhrála o více než procento ČSSD…

Když si porovnáme hlasy ODS a TOPky s výsledkem ČSSD, tak jsme jasně na pravé straně spektra a ČSSD jsme vysoko porazili.

Vy jste zároveň místostarosta Nymburka. Znamená setrvání v parlamentu v tomto ohledu něco do budoucna? Dají se obě funkce i nadále vykonávat současně?

Spojit se to dá, už tak funguji dva roky. Komunální volby jsou na podzim, my teď pochopitelně dokončíme současné volební období. Shodou okolností v úterý je zasedání rady města, ve středu zastupitelstva, obojího se zúčastním. Co bude po komunálních volbách, to se uvidí podle toho, jak karty rozdají voliči. Komunální volby mohou reflektovat ty parlamentní, ačkoliv je to zase trochu jiná politika, než ta celostátní. Ale všechno se ukáže až na podzim.

Takže například situaci, že by jste se během pár dnů vzdal místostarostovské funkce a zůstal pouze poslancem, to se asi nedá očekávat?

Není k tomu důvod. Já jsem místostarostou i poslancem už dva roky a dá se to docela dobře skloubit.

Jak už bylo řečeno, jste jediným poslancem za Nymbursko. Jsou nějaké priority, které z této pozice budete prosazovat?

Je pravda, že za Nymbursko kandidovalo více lidí a jsem jediným, komu se podařilo se do sněmovny dostat. Já samozřejmě budu pracovat pro Nymbursko tělem i duší, stejněn jako pro celou Českou republiku. Nejsem zástupcem pouze těch, kteří mě zvolili, ale cítím se zástupcem celé oblasti.
Především musíme pohlídat dopravní situaci, tedy hlavně dokončení nymburského obchvatu, ale i navazujícíh staveb, což je například obchvat Lysé. Navíc jsem si vědom, že pocházím ze zemědělského kraje, takže na řadu přijde i dotační politika v této oblasti. Těch témat je celá řada, já pochopitelně jako komunální politik preferuji a znám ty detailnější věci, co lidi zajímá a co potřebují řešit.

Rozumím tomu správně, že vaší prioritou bude dopravní situace a zemědělství?

A k tomu bych přidal udržení zaměstnanosti. Já jsem měl jako své hlavní motto udržení zaměstnanosti a nízké daně. O daních budeme rozhodovat republikově, ale co se týče zaměstnanosti, Nymbursko má sezónní výrobní vlivy, máme tu návaznost na výrobu automobilů, ať už v Mladé Boleslavi nebo Kolíně, takže udržení zaměstnanosti je jedna z mých priorit.

Vy jste byl v sobotu odpoledne při vyhlašování výsledků voleb v sídle ODS v Malostranské besedě. Jak to tam vypadalo a dá se mluvit o nějakých oslavách?

Tak nejdříve přišel odhad o remíze a nálada byla velmi dobrá. Výsledky jsou sice dobré, i když nejprve ta úroveň dvaceti procent obě velké strany asi trochu zaskočila. Pak do večera přicházela spousta zpráv, bylo spousta telefonátů, až se mi mobil vybil. Navíc jsem pak špatně zadal PIN, takže jsem byl prakticky celý den nedostupný, za což se všem, kteří se mi pokoušeli dovolat, omlouvám.

Jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděl, že přímo vy zůstáváte poslancem?

Tak já zastávám názor, že když do nějaké soutěže jdeme, tak věřím, že ji vyhrajeme. My jsme do toho šli jako tým, také jsme se za středočeskou ODS dohodli, že nebudeme dělat preferenční kampaně, tedy ono kroužkování. Nakonec jsme v poměru mandátů vyhráli nad ČSSD 7:6 a do sněmovny se dostalo prvních sedm kandidátů z naší kandidátky. (Miroslav Jeník byl na kandidátce ODS číslo 5 – pozn. aut.)

A přece jen vaše první reakce na zvolení…

Tak je to potěšení a úleva. Přece jen ta kampaň trvá už od podzimu. I když jsem sportovec a myslím, že jsem v dobré kondici, přesto jsem za poslední tři týdny najezdil 100 až 300 kilometrů denně, vystupoval na třech čtyřech místech, od rána od devíti do večera do deseti, dá to zabrat. Mě to samozřejmě baví, ale po tom konečném rozhodnutí je to jistá míra úlevy, kdy z vás spadne to napětí.

Tak pojďme trochu od politiky. Co na to říká manželka a děti? Nemají obavu, že vás uvidí ještě méně, než dosud?

Tak upřímně, obavu mají. Na druhou stranu synové jsou už velcí chlapi, žijí svůj život. Tím bych taky chtěl poděkovat celé rodině, že mě při kampani podpořili, protože opravdu někdy i dobré slovo z této strany stačí. Opravdu si nemůžu stěžovat. Manželka chápe, že když dělám tuhle práci, tak je toho času málo. Jsem sice perzekuován za to, že nechodím se psem a nedělám další věci, ale jak říkám, děti jsou samostatné, do jisté míry je to, co dělám i zajímá a já se jim to pochopitelně budu snažit nějakým způsobem vynahradit. Nakonec někdy říkají, že doma hrozně bručím, tak jsem aspoň nebručel (úsměv).

Vy jste se už zmínil, že jste sportovec, jak to bude s časem právě na sport?

To mě hrozně mrzí, toho času je málo, ale snažím se. Ještě, než začala kampaň, sehrál jsem asi tři nebo čtyři zápasy za starou gardu AFK Nymburk ve fotbale, dal jsem i gól, což mě potěšilo, ale zase mi odešlo tříslo. Jak to člověk nedělá pravidelně a není rozhýbaný, je to složitější. Tak teď kolo, procházky kolem Labe, no a věřím, že si ještě nějaké zápasy za starou gardu zahraju. Taky bych rád vyrazil někam na hory, trochu změnit krajinu, vyměnit Polabí za něco jiného.

Děkuji za rozhovor a přeju hodně sportovních i politických úspěchů.

Taky děkuji a ještě jednou bych rád poděkoval všem voličům a sympatizantům ODS, kteří nám pomohli k tomuto výsledku.

Ing. MIROSLAV JENÍK se narodil 7. března 1960 v Nymburce, je mu 50 let. V letech 1975 až 79 vystudoval místní gymnázium, v následujících letech pak Vysokou školu ekonomickou v Praze. V půli devadesátých let a v roce 2005 si své vzdělání doplnil o manažerské diplomy. Po studiích do roku 1988 pracoval na Generálním ředitelství železničního průmyslového opravárenství. V letech 1988 až 1992 působil jako vedoucí finančního a účetního odboru firmy ZOM Nymburk. Od roku 1992 pracoval v několika nadnárodních korporacích, včetně firmy Shell či Phillip Morris. V letech 2006 až 2008 byl náměstkem tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Od roku 2006 je místostarostou Nymburka za ODS, od roku 2008 poslancem.