Výzva ministryně Jany Černochové, by nestála za řeč, kdyby nepoukazovala k jedné bolestné otázce. Nejprve proč by nestála za řeč: Česko odnikud vystupovat nebude. Výzvou k vystoupení z OSN se nebude nikdo vážně zabývat. Valné shromáždění už mnohokrát před tím hlasovalo proti Izraeli. Převažují tam země, které vidí konflikt na Blízkém východě jinak než většina západních zemí. Ostatně, k protiizraelským prohlášením se přidávají i některé západní státy. A ta nejsou nijak vymahatelná, jsou to prostě jen jakási doporučení.

Teď k tomu podstatnému. Jak ukazuje anketa Deníku, většina Čechů považuje reakci židovského státu na řádění Hamásu za příliš měkkou. Budiž poznamenáno, že nedávný teroristický útok patří k nejstrašlivějším a nejodpudivějším v poválečných dějinách. Není-li vůbec nejhorší. Izraelci mají právo na smutek, bolest, rozhořčení, ale také na odplatu. A na podporu. Cíl zničit Hamás je legitimní, je to nutná obrana.

Jenže jaká je jeho cena? Kolik civilistů zaplatí útok na Gazu životem? Už teď jsou jich pravděpodobně tisíce, byť údaje teroristů jsou jistě přehnané. Pozemní ofenzíva ještě pořádně nezačala. V přelidněné Gaze je nemožné dopadnout vrahy, aniž by umírali další nevinní lidé, které si Hamás často bere za lidské štíty.

Výzva k příměří je iluze. Totální ničení Gazy, které už teď vidíme na videích, je zas použití obrovské síly, které zabíjí, zraňuje a zbavuje základních potřeb i majetku nevinné. Má palestinské dítě menší cenu než jakékoli jiné? Určitě nemůže za to, že jeho otec a děd volili a možná podporují Hamás. Můžeme stokrát podporovat Izrael, soucítit s oběťmi zvrhlých teroristů, nemůžeme ale proto palestinským civilistům upírat právo žít.

Já vím, je to neřešitelné. Ve Svaté zemi se už pokolikáté roztáčí spirála zla a násilí. Židé nikdy nezačali, vždy však reagovali nemilosrdně. Nic s tím neuděláme. Náš soucit by však měl patřit všem nevinným obětem.