Šéf lidovců, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka prožívá perné dny. Zákony, jimiž se mění valorizační mechanismus u penzí a odchod do předčasného důchodu, má na stole Ústavní soud. Jeho resort se pere s personální situací na úřadech práce, které nestíhají včas vyřizovat žádosti o výplatu důchodů a těžko zvládají nápor lidí odkázaných na různé dávky, především příspěvky na bydlení.

Předložil nepovedenou verzi zákoníku práce s nesmyslnou várkou dobrovolných přesčasů pro lékaře, kterou musí narychlo novelizovat, aby zabránil kolapsu nemocnic.

Není divu, že tak výbušná agenda nepřináší KDU-ČSL politické body. Lidovecký lídr ovšem neztrácí nervy a přes odpor opozice i značné části veřejnosti postupně naplňuje závazky, které na sebe vláda vzala. Přesto přichází požadavek na jeho odvolání.

Nikoli z opozičních řad ani od seniorské organizace či odborů. Vyslovil ho radikálním způsobem disident a zakladatel samizdatové knihovny Libri prohibiti Jiří Gruntorád, jenž drží hladovku před Úřadem vlády. Jurečka totiž odmítl žádost chartisty a nuceného exulanta Karla Soukupa o zmírnění tvrdosti zákona a zvýšení jeho penze, která činí 6200 korun.

Australský důchod, na nějž ministr při zamítnutí Soukupovy žádosti poukázal, nedostává. Podle Gruntoráda se Jurečka zachoval nemravně a musí odejít, protože poškodil důvěryhodnost celé vlády. Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna výstižně poznamenal, že Gruntorád a John Bok bojují „za správnou věc, ale proti nesprávnému člověku“. Mlčet by rozhodně mělo hnutí ANO, které bylo osm let u moci a s ostudně nízkými penzemi účastníků třetího odboje neudělalo nic.

„Ministr Jurečka je první polistopadový člen vlády, který začal řešit vysoké důchody komunistických prominentů, a stejně tak je první, kdo chce řešit nízké důchody disidentů,“ připomíná Kudrna. Jedno Jurečkovo chybné rozhodnutí (nezjistil si, že Soukup z Austrálie neobdržel ani dolar) není důvodem k pádu vlády ani výměně šéfa resortu. Marian Jurečka už v Soukupově věci rozhodl v jeho prospěch a ve spolupráci s ÚSTR připraví komplexní předlohu.

K vládním otřesům ovšem důvody existují: stagnující ekonomika, podfinancování školství, protesty lékařů. Hic Rhodus, hic salta!