Jezdím na tento festival strašně rád. Je totiž v mnohém jiný než ostatní, které sem tam navštívím. Má nepopsatelně krásnou atmosféru, vystupují na něm kapely z undergroundu, které jinde neuslyšíte, stoupenci hnutí Hare Krishna tu mají dokonce svou scénu.

Na festival pod Černou horou jezdí hodně lidí z Nymburka a našeho regionu. Potkal jsem jich tam za víkend asi dvacet. Chci vám říci ale něco jiného.

Exprezident Václav Havel navštěvuje festival pravidelně, dokonce byl organizátory zvolen jeho náčelníkem. Vždycky si odskočí z chalupy na Hrádečku a poslechne si některé koncerty. Letos bohužel Havel trutnovský festival svou návštěvou nepoctil. Omluvil se, že je unaven z natáčení svého filmu Odcházení.

V průběhu roku trutnovské zastupitelstvo odsouhlasilo, že pan Havel získá od města kulturní cenu a čestné občanství města. Havel sdělil, že by mohl cenu převzít v sobotu na festivalu. To se ovšem nelíbilo starostovi Trutnova Ivanu Adamcovi. „Chápu, že Václav Havel má trutnovský festival rád. Ale když tam potom mlátí jako dvacetiletá mánička do barelu a kolem běhá nahý Magor Jirous, tak to mi jako vhodné prostředí pro předávání nejvyššího městského vyznamenání nepřipadá,“ řekl pro tisk Adamec.

Nechci příliš spekulovat, ale myslím si, že starosta Nymburka Ladislav Kutík, v některých kruzích nazývaný Náš Láďa (nemyslím to ironicky), by cenu třeba pod nymburskými hradbami s klidným svědomím předal.

lukas.trejbal@denik.cz