Kriminalisté za pomoci majitele psů vypátrali muže, který se chtěl pomstít dvěma štěkajícím zvířatům mimořádně krutým způsobem. Do uzenin zapíchal drátky a pak je naházel na sousedovu zahradu, kde psi přes den běhají. Není zřejmé, proč nástrahy našel dříve páníček než psi, ale každopádně je to dobře.

Záludný soused si vyslechl obvinění z týrání zvířat ve stadiu pokusu. Teoreticky mu hrozí až tři roky kriminálu. „Stejně dostane podmínku,“ napsali mi po zveřejnění případu známí, sami chovatelé psů. Pravdou je, že většina mediálně známých případů týrání zvířat podmínečným rozsudkem končí. Mělo by to tak dopadnout i tentokrát?

Na to, abychom si hráli na soudce, toho o případu víme málo. Majitel své psy údajně bral na noc domů, takže souseda pravděpodobně otravovalo štěkání výhradně přes den. Míra intenzity štěkání, tedy i míry tolerance je v takových případech klíčová. Lze si představit, že dvojice psů vyřvávala na zahradě celé dopoledne a soused vracející se po noční z práce bez možnosti se v klidu vyspat prostě ztratil nervy a rozhodl se konat nejhorším možným způsobem. Také si však lze představit, že psi si občas běžně zaštěkali a navždy umlčet je chtěl nervově labilní soused s nenávistí ke zvířatům.

Zkusil před tím, než nacpal do párků dráty, s majitelem psů promluvit? A pokud se nedohodli, chtěl situaci řešit přes úřady? Přes strážníky?

Až si soud odpoví na tyto a mnohé další otázky, pak jistě vynese spravedlivý rozsudek. Pokud se však jednalo o čirou nenávist a netoleranci, vrcholící tak brutálním způsobem, pak není důvod, proč byo svém skutku neměl přemýšlet skutečně v chládku.