A pak se to stalo. Na účet začaly přiskakovat částky od dvou stovek po dvacet tisíc od jednotlivců. I od pacientů, kterým už takový přístroj zachránil život. Starostové si začali posílat maily o tom, že by společně takovou věc měli také podpořit. Ve spádové nemocnici bylo zachráněno nepočítaně životů z celého regionu, ne jen z Nymburka.

Jeden přístroj vyjde na 180 tisíc. Sousední Poděbrady se rozhodly věnovat přesně takovou částku. Další obce věnovaly ze svých rozpočtů desítky tisíc. Městys Kounice třeba 50 tisíc. Suma sumárum, po deseti dnech od vyhlášení sbírky a v době vzniku těchto řádek bylo na účtu více než 820 tisíc korun. Vedení nemocnice na začátku tiše doufalo, že by mohlo nakoupit čtyři potřebné dýchací mašinky. Po více než týdnu trvání sbírky si to skutečně může dovolit a minimálně dva už také pacientům stěží popadajícím dech pomáhají.

O tom, že zdravotnická krize omezila výdělky a klidnou mysl řady lidí, není pochyb. Stejně tak ovšem není pochyb, že jakmile jde do tuhého, solidarita a vstřícnost otevřou peněženky bez ohledu na vlastní existenční jistoty naprosto spolehlivě.