V rámci své letní kampaně zavítal minulé pondělí kontroverzní expremiér na Nymbursko. Bylo velmi poučné sledovat chování jak jeho stoupenců, tak odpůrců ve třech různých městech.

V třítisícové Sadské žije skupina často se ozývajících antikomunistických aktivistů, kteří si příjezd bývalého konfidenta STB samozřejmě nenechali ujít. Ačkoliv hlavní z nich se kvůli nemoci nemohl dostavit, další jej důstojně zastoupili. Diskutovali s odpůrci, přinesli menší transparenty, občas zapískali, vysmáli se Babišově tvrzení, že šel do politiky, aby se nekradlo.

O pár kilometrů dál, v Nymburce, přišli na náměstí jen tři protestující, každý úplně jiného ražení. Mladá slečna s transparentem o tom, že šéf hnutí ANO patří za mříž. Totéž vyjadřovala žena středního věku mající nad hlavou cedulku s datem 22. září, kdy začíná soud kvůli dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě a pod cedulí výmluvné malé tepláky. Třetí, nejhlasitější s píšťalkou, pak okusil, jaké to je naštvat pískáním seniora – fanouška, od nějž utržil ránu kolenem do rozkroku a kdyby včas neuhnul levému háku, kdoví jak by se celá situace vyvinula dál.

Do třetice v Poděbradech to bylo o něčem jiném. Dobrá padesátka odpůrců byla vybavena řadou transparentů, malými megafony, píšťalkami i reproduktory s hudbou. Směs toho všeho pak hravě přehlušila úvodní Babišův projev a bylo znát i na příznivcích cestujícího politika, že tohle nečekali. Překvapené pohledy mluvily za vše. Naopak odpůrci s obřím transparentem NE STBureše si to užívali, skandování hesel dotáhli až do slušných rytmických popěvků. Nejvíc si užili finální veršovánku Dejte mu klepeta, hoďte ho za katr.

Babiš podepisoval knížky, fotil se s ženami středního věku a dělal jakoby nic. Dal jsem se na chvíli do hovoru s jedním policistou, s nímž se znám. „Že mu to za sto stojí. Já mít desetinu Agrofertu, tak už sem někde v Karibiku a sem se ani nevracím,“ pravil. Škoda, že takto neuvažuje sám expremiér.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.