Aniž by miminko třeba jen probudil ze spánku, vyšetří nový přístroj sluch novorozence letos také v nymburské porodnici. V České republice jím nedisponují zdaleka všechny nemocnice. Novorozenecké oddělení v Nymburce získalo novinku darem od Nadačního fondu Prolomené Ticho.

Miminkům narozeným 
v nymburské porodnici vyšetří ouška zdarma. Měření sluchu je bezbolestné a rychlé vyšetření, které v případě sluchové poruchy umožní časnou nápravu pomocí sluchadel, a tedy následně i normální rozvoj řeči a vývoj mozku vůbec.

Jak přístroj na vyšetření „otoakustických emisí" funguje? Podle velikosti ouška se do něj zavede koncovka přístroje, aniž by to dítě traumatizovalo. Elektronický přístroj na displeji ukáže, zda po vyslání zvukových impulzů do ucha dojde k odpovědi vláskových buněk v uchu. Pokud ano, dítě slyší a to nad hranici 35 decibelů, což znamená, že dítě se naučí standardně mluvit. „Tímto brzkým vyšetřením předejdeme prodlevě, během níž dítě slyší třeba jen částečně a doposud se na vadu přišlo třeba až kolem druhého roku věku dítěte. Nyní zjistíme vadu před odchodem maminky z porodnice a pozveme ji s novorozencem na včasné další vyšetření sluchu," vysvětlil výhodu novinky vedoucí lékař novorozeneckého oddělení MUDr. Radomír Pavluv.

Novou metodu využívají asi čtyři roky ve velkých porodnicích, malé tuto možnost ještě zdaleka všechny nemají. Rodičům ušetří zbytečný stres z nejistoty. „Jsem moc rád, že se nám také díky staniční sestře podařilo aktivně přístroj získat," dodal doktor Pavluv. Bez nadačního fondu by si přístroj za 90 tisíc korun mohli stěží dovolit.