dětském pokoji, určeném pro ty nejmenší, by měla být postýlka, přebalovací pult, úložný prostor pro hračky, nějaký nábytek a interiérové doplňky. Patří mezi ně osvětlení, koberce, tapety a další dekorace. To platí i v případě, kdy si rodiče nemohou dovolit mít samostatný dětský pokoj.

Nezapomenout na koberec

Novorozenecké období trvá do dovršení 28. dne života, pak je tu období kojenecké. To končí oslavením prvního roku miminka. V té době je děťátko většinu času buď v postýlce nebo na zemi. Právě podlaha představuje pro nejmenšího člena rodiny jeho království a místo, kde se pro něho odehrávají první dobrodružství. Vždyť na zemi si hraje, povaluje se, plazí, později sedí a zkoumá svět kolem. 

Oblíbené pěnové puzzle pro miminka:

| Video: Youtube

I proto je koberec velice důležitá součást vybavení pokojíku. Zahřeje, rozptyluje a poutá pozornost svým barevným provedením, ale také tlumí bolest při pádu. Populární jsou pěnové puzzle nebo pestré pěnové podložky s veselým dětským motivem.

Každý rodič, především však maminka, přistupuje k vybavení pokojíčku podle svého. Do pokojíku pro svého nejmenšího promítá své nejlepší myšlenky a pocity. Každý chce pro svého potomka, který se chystá brzy přijít na svět, to nejlepší. A platí to i o pokojíčku.

V naší anketě jsme se zeptali maminek, jaké myšlenky je při přípravě pokojíčku provázely a jaké byly následně jejich zkušenosti, a co by poradily těm, které toto období teprve čeká. Mnohé radí to s aktivitou při zařizování nepřehánět.

close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Karel Rozehnal zoom_in V pokoji pro miminko je dobré mít k dispozici i přebalovací pultík.

Rady maminek: Nepřehánět!

„Důležité je mít po ruce potřebné věci na přebalování, na kojení, koupání, oblečky a hračky. Podle mě není vůbec důležité dopředu vymýšlet, shánět a vyrábět všemožná udělátka, přístroje, sedátka, houpátka. Řekla bych, že to jsou naprosto vyhozené peníze. Miminko toho moc nepotřebuje a samo v pokojíku většinou není. Takže za mě je rada, pořizovat vybavení pokojíčku postupně, jak dítě roste,“ říká Alena Vůjtová.

Ivana Hůlková připomíná, že důležité je pořídit vedle postýlky pro miminko i postel pro dospělého, který se o mimino stará, aby se tam mohl natáhnout. „Potřeba je přebalovací pult s úložným prostorem, do kterého lze dát věci jako pleny, ubrousky, kosmetiku, oblečení pro dítě. A na zem hrací deku s hračkami,“ vyjmenovává.

Jasný názor na pokojík pro miminko má Jana Adamová: „Pokoj pro mimino je mýtus. Jako trojnásobná matka jsem dospěla k názoru, že mimino nepotřebuje ani dětskou postel. To všechno přijde časem,“ usmívá se.

Příprava dětského pokoje pro holčičky:

| Video: Youtube

„Dětský pokojíček jsem před narozením nepřipravovala nikdy, neboť děti spaly vždy v ložnici v postýlce. Protože jsem vždy do roku kojila i v noci, tak v jejich pokojíčku nesmělo chybět tlumené světlo na noční spaní a zákoutí - třeba místo pod vyvýšenou postelí nebo stan, kam se mohly děti zašít. Taková skrýš, ideálně s hodně polštářky a plyšáky,“ popisuje své vzpomínky Martina Horáková.

Barbora Chumlenová je přesvědčená, že cokoliv rodič pro potomka připraví, není zbytečné. „Samozřejmě musí v onom prostoru být postel, přebalovací pult, skříně, koše na blbosti. Samostatný pokojíček ale miminko nepotřebuje, protože spí buď vedle rodičovské postele v postýlce, nebo vedle maminky. Určitě doporučuji monitor dechu, chůvičku a umělý šum.“

„Pokojíček jsem před narozením neřešila. Důležitá byla postýlka a proutěný košík, se kterým jsme jezdili po celém bytě, aby miminko mohlo být se mnou v kuchyni, v obýváku, v pracovně, kdekoliv. Měla jsem připravený přebalovací pult, a to je asi tak z toho, co jsem připravovala doma, všechno,“ říká Jana Hladíková.

Alena Dušková o smyslu pokojíku pro miminko přemítá: „Když přichází na svět miminko, první otázkou je, zda vůbec zařizovat pokojíček. Jestli nebude pro úvod stačit jen postýlka s přebalovacím pultem do ložnice, protože s největší pravděpodobností budete k miminku vstávat několikrát za noc," říká s tím, že mnohdy je dřina, donutit se vůbec z postele zvednout, natož přecházet z místnosti do místnosti.

„Pokud pokojíček přece jen zařizovat budete, pak je základem postýlka, ideálně se stahovací boční stranou, aby se mi miminko dobře vyndávalo ven. Bude to stoprocentně chtít už zmíněný přebalovací pult - optimálně třeba se zásuvkami, kam si srovnáte i plenky, vlhčené ubrousky a náhradní oblečení, dále pohodlné kojicí křeslo nebo malou pohovku. Miminkům nevyhovuje absolutní tma, tedy se hodí i nějaké noční tlumené světlo. Potřebovat budete i dětské chůvičky, lampu a ideálně i šatní skříň. Moje děti měly rády od určitého věku i dětský kolotoč nad postýlkou. Dekoracím se pochopitelně meze nekladou. I když malé miminko je ještě tak úplně neocení,“ dodává maminka Alena.

Zkrátka, záleží jen na cítění rodičů, jaké vybavení pro svého potomka připraví. Jak je vidno, názory maminek se různí, a proto je nejdůležitější, řídit se svými vlastními smysly a pocity.