Nutno říct, že zde je každá dobrá rada drahá. A záleží i na tom, co upřednostňují sami rodiče. Pro někoho je zárukou kvality značka, pro jiného cena nebo to, jestli je výrobek šetrný nejen k dítěti, ale i k životnímu prostředí. Při rozhodování mohou pomoci i srovnávací testy vybraných produktů, prováděné nezávislými laboratořemi. Komerční přípravky nabízí rovněž lékárny, kde si navíc můžete nechat připravit například mastičky na opruzeniny nebo zásypy. A případně vám zde s výběrem vhodné kosmetiky poradí. Většina odborníků se však shoduje, že řešením je minimalismus, vyváženost a uměřenost.

„Dětská kůže se morfologicky i funkčně liší od kůže dospělého člověka. Tloušťka kůže je zhruba poloviční, rohová vrstva pokožky je velmi tenká a také kolagenní vlákna jsou tenčí než u dospělých. Elastická vlákna nejsou v raném dětství téměř vyvinuta. Spojení mezi pokožkou a škárou ještě není pevné,“ vysvětluje farmaceut Pavel Koktavý.

První měsíce s miminkem:

| Video: Youtube

Volné dýchání pokožky a protizánětlivé účinky

Pro čerstvé novorozence není kosmetika, byť na přírodní bázi, nejvhodnější, nejlepší je čistá voda. Miminka mají po porodu přirozenou ochranu proti bakteriím ještě z doby těhotenství. S postupujícím věkem se samozřejmě ani malé děti bez kosmetiky úplně neobejdou, na místě je ale uměřenost. Dobrou volbou jsou koupací gely a emulze, mýdla, dětské šampóny a olejíčky bez parfémů, barviv a konzervačních přísad. Pokožka novorozenců, kojenců i batolat je jemná a citlivá.

„Při výběru kosmetických přípravků pro děti je důležité zvolit takové, které jsou schopny zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožňují volné dýchání pokožky a zároveň působí protizánětlivě. Dětská kosmetika by neměla obsahovat žádné alergizující složky,“ pokračuje Pavel Koktavý.

Kombinace přípravků a kosmetika pro dospělé dětem neprospívá

Rozhodně se nedoporučuje kombinovat větší množství přípravků a už vůbec nepoužívat kosmetiku, které je určená pro dospělé. Chybu neuděláte, pokud budete k používání dětské kosmetiky přistupovat postupně. U každého nového přípravku je dobré sledovat, zda nezpůsobí dítěti nežádoucí reakci. „Alkalické složky běžných mýdel mohou narušovat ochranný kožní plášť a způsobovat zanícení a pálení pokožky. Proto by se měla používat nejlépe mýdla kyselá, nebo případně neutrální,“ doporučuje odborník. Pokud jde o mytí vlásků, do půl roku věku dítěte postačí mýdlo, šampóny, které by měly být jemné a nepálivé, je vhodné začít používat až postupně.

Ochrana pokožky v každém ročním období

Při péči o miminko samozřejmě nejde jen o mytí a koupání, nepodceňujte ani pobyt venku, ať už v letním nebo zimním období. Za slunných dní je vhodné chránit pokožku dítěte, která není krytá oblečením, opalovacími krémy s vysokým UV faktorem. A nezapomínejte ani na repelenty proti hmyzu. V zimě je zase vhodné použít přípravky proti mrazu a větru.

„V dětské kůži není dostatek melaninu, barviva chránícího pokožku před nepříznivými vlivy slunečního záření, a z toho důvodu je pobyt na přímém slunci pro malé děti nevhodný. Mazové žlázy ještě nejsou schopny produkovat dostatek tuku, proto je pokožka dítěte poměrně suchá a náchylná zejména ke kvasinkovým infekcím. V současné době je k dispozici celá řada přípravků vhodných k péči o dětskou pokožku. Patří mezi ně jak hygienické a kosmetické přípravky, tak také některé registrované volně prodejné léčivé přípravky, které lze použít k preventivní péči o dětskou pokožku, nebo v případě potřeby i k léčbě kožních nemocí,“ dodává Pavel Koktavý.