VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: NYMBURK

Nymburk je město v Středočeském kraji na řece Labe, 45 km východně od Prahy. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Symbolem města jsou cihlové hradby s hranolovými baštami. Původně město o ledvinovitém půdorysu obepínala linie dvou hradeb, bílé opukové a červené cihlové, společně se dvěma příkopy (zachovány dodnes coby malá a velká vala). Z hradeb dnes zůstaly jen zbytky, úsek na snímku byl počátkem 20. stol. romanticky zrekonstruován, další pozůstatky zdí nalezneme v Hradební ulici. Důležitým výrobním podnikem je firma JDK, spol. s r.o, která vyrábí chladicí zařízení a vyváží je do celého světa. Mezi významné osobnosti patří Bohumi Hrabal, který vyrustal v místním pivovaru, Bohuslav Matěj Černohorský, Božena němcová, František Rachlík, Radek Bejbl a Antonín Janoušek, který se zde narodil.

V Nymburce má vyrůst přístaviště příští rok

Nymburk – Zřejmě jedním z posledních kroků končící koalice na nymburské radnici bylo dojednání termínu vybudování veřejného přístaviště. Stalo se tak krátce před volbami a místní si jistě dobře pamatují, že se o přístavišti v Nymburce, ale i dalších městech na Labi, zdaleka nemluví poprvé.

Nymburští Sokolové oslavili 150 let

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Jsou o půl století starší než Československo, jehož kulaté jubileum si za pár dnů také připomeneme. Kdo? Nymburští Sokolové, kteří si během uplynulého víkendu hned několika akcemi připomněli 150 let existence jejich tělovýchovné jednoty.

OBRAZEM: Cyklozavírák přilákal stovky lidí na bicyklech

Nymburk - Společenská cyklovyjížďka završující cyklistickou sezónu má v nymburském pivovaru už letitou tradici. Stejně jako její jarní masovější podobu s názvem Cyklootvírák ji pořádá několik nadšenců v čele se sládkem nymburského pivovaru Bohumilem Valentou.

V první řadě obsadili posty, kritizuje nymburská opozice

Nymburk – Rychlý vznik nové koalice zástupců Nymburka s klidem, ODS a ČSSD a podpis příslušné dohody tvrdě kritizují zástupci dosavadní koalice, kteří by měli zasednout do opozičních lavic. Dokument vydalo společně 10 zastupitelů, kteří podle všeho skončí v opozici.

Nymburk s klidem obsadí i posty místostarostů

Nymburk - Před úterní půlnocí bylo jasno. Trojice Nymburk s klidem, ODS a ČSSD podepsala koaliční dohodu. „Naše sdružení obsadí místo starosty a dvou místostarostů. V radě města budeme mít 4 posty, ODS 2 a ČSSD 1,“ informovala noční zpráva na stránkách vítězného sdružení.

Knihovnice v papučích pomáhají hospicům

Nymburk – Tento týden probíhá akce Doma – týden pro mobilní a domácí hospice. Význam těchto služeb si mohli všichni připomenout už v pondělí netradičním gestem. Nasazením papučí doma či na svém pracovišti.

Nymburk má koalici předjednanou, starostou bude Mach

Nymburk - „Koalice je v tuto chvíli předjednaná, uvidíme, jestli se shodneme na vzájemných požadavcích. Po jednání bychom měli vydat prohlášení, zda jsme se dohodli či nedohodli.“ To řekl lídr vítězného hnutí Nymburk s klidem (NSK) a designovaný starosta Tomáš Mach.

Ritter: Překvapil mě zisk Nymburku s klidem

Nymburk /ROZHOVOR/ – Hnutí Nymburští demokraté nakonec skončilo v aktuálních volbách na druhém místě. Přesto skončí s ostatními partnery z dosavadní koalice zřejmě v opozici. Co na to říká lídr hnutí a stále ještě místostarosta Jan Ritter? Zastihli jsme ho před koncem sčítání ve volebním štábu v nymburské čajovně na Malých Valech.

Fojtík: Propadlo skoro 20 procent hlasů

Nymburk /ROZHOVOR/ – Štáb dosavadního starosty Pavla Fojtíka a jeho hnutí Změna pro Nymburk měl sídlo v hotelu Grand na Palackého třídě. Ještě kolem osmé večer se s napětím čekalo na dopočítání posledních okrsků. O celkovém výsledku voleb však už nebylo pochyb. Změna pro Nymburk své vítězství z před čtyř let nezopakovala a skončila třetí.

Mach: Cítím satisfakci, dopadlo to nad očekávání

Nymburk /ROZHOVOR/ - Ve volebním štábu uskupení Nymburk s klidem v restauraci Panorama bylo poměrně veselo ještě před konečným sečtením všech okrsků. Napjatě se čekalo na sečtení toho posledního, kterým bylo v Nymburce Zálabí. Pro Nymburk s klidem to dopadlo nakonec vítězstvím na celé čáře a získáním sedmi mandátů v nymburském zastupitelstvu. Lídr Tomáš Mach neskrýval radost.

V Nymburce se schyluje k výměně starosty i koalice

Nymburk – To, že volby v Nymburce vyhraje zhruba před rokem vzniklé hnutí Nymburk s klidem se i díky masivní kampani tak trochu čekalo. Že však bude jeho vítězství tak drtivé, překvapilo zřejmě úplně všechny.

Nemocnice během pěti let nepřijde o žádné oddělení

Nymburk - Zachování všech stávajících oddělení určených pro hospitalizaci a ambulanci ve stejném rozsahu, jako jsou nyní. To je zásadní výsledek jednání zástupců nemocnice, města a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Garantuje tak nejméně stejný rozsah péče, jaký mají pacienti k dispozici v současnosti. Potvrdili to jak zástupci radnice, tak vedení nemocnice.

Lávka by se mohla začít stavět už na jaře!

Nymburk /VIZUALIZACE/ - Nikoliv rok 2020, ale už rok 2019. To je překvapivá možnost týkající se nové situace kolem chystané lávky pro pěší a cyklisty přes Labe. S touto informací přišel starosta, který kontaktoval projektanta vítězného návrhu a ten mu urychlené dokončení projektu slíbil.

OBRAZEM: Folkové Kinoty zažily poprvé poezii

Nymburk - V předsálí nymburského kina Sokol se uskutečnily další Kinoty. Nesly se opět v duchu folkových písničkářů, poprvé se však četla i poezie. Krátkých autorských čtení se zhostila nymburská básnířka Lucie Trejbalová, která by si svou silnou výpověď zasloužila zakonzervovat do sbírky.

V Nymburce změří kvalitu ovzduší

Nymburk – Jaká je kvalita vzduchu, který dýchají Nymburáci? Obsahuje nebezpečné látky, které mohou vypouštět místní firmy? Opravdu je situace po zastavení některých provozů firmy APP (bývalého Azosu) na Zálabí mnohem lepší?

Nymburkem hýbaly kauzy Azos a bazén

Nymburk – Pavel Fojtík a Tomáš Mach. To jsou jména dvou starostů, kteří „vládli“ Nymburku v posledním čtyřletém období. Oba shodně dva roky. Nejprve Tomáš Mach, což přestalo platit v září 2016, kdy bylo dosavadní vedení města odvoláno a starostou se stal Pavel Fojtík.

Jak lávka mohla vypadat? Projekty visí na náměstí

Nymburk - O vítězném návrhu a podobě nové lávka pro pěší a cyklisty přes Labe je již rozhodnuto. Řada Nymburáků je však zvědavá, jak vypadají i další návrhy, které nezvítězily. Tedy jak také mohla lávka vypadat, kdyby se odborná porota 14. září rozhodla jinak. V těchto dnech jsou na náměstí umístěny instalace podob projektů, které skončily na 2. a 3. místě.

Z Nymburka zmizel cukrovar i drážní vodárna

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Dne architektury se o víkendu zúčastnil i Nymburk. Jan Červinka poutavě mluvil o mizející průmyslové éře ve městě. K tomu promítal fotografie staré i nové. Připomněl například nedávnou demolici drážní vodárny poblíž nádraží Nymburk město a odstřel cukrovaru v Habeši. 

Dva životy zřejmě vyhasly kvůli jízdě v protisměru

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Tragické následky měla v noci na pátek dopravní nehoda na dálnici D11 poblíž Kostelní Lhoty na Nymbursku. Na dálničním kilometru 32,3 se necelých deset minut po půl čtvrté v pásu pro směr jízdy od Prahy na Hradec Králové čelně střetlo osobní terénní auto s nákladním vozem.

Hokejisté Nymburka válí. Vyhráli třetí utkání v řadě

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Vstup do nové druholigové sezony neměli zrovna výstavní. První dva zápasy prohráli, od té doby jenom vítězí. Hokejisté Nymburka ve druhé lize třikrát v řadě zvítězili. Naposledy si na domácím ledě poradili s Letňany 4:3.

OBRAZEM: Mladý filmař uvedl v kině svou premiéru

Nymburk - Teprve patnáctiletý filmař Jan Koutek nedávno v nymburském kině Sokol představil svůj dokument s názvem 42! Setkal se s velkým úspěchem hlavně u svých vrstevníků a známých. Pracovat na filmu začal už ve třinácti a velkou inspirací mu byl krátkometrážní film o závodním běhu od britského filmaře Simona Cada.

Firma slíbila výměnu teplovodu do konce září. Stihne to?

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Rozkopané sídliště Jankovice je už víceméně minulostí. Díry se zasypávají, zacelují, místa mezi paneláky se vrací do původního stavu. Pracuje se na zasypávání v Růžové ulici, připojují se stanice tepla v jednotlivých domech. Ovšem v části Sadové je stále v silnici dlouhý vyhloubený pás. Stihne společnost Thermoservis svůj závazek vše dokončit do konce září, jak je naplánováno? 

Inflagranti rozduněly kapli. Mše ji zase ztišila

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Před několika dny se v kapli odehrála mše za Jana Zedricha. Po ní se konal koncert divoženek Inflagranti. 

Knihovna na sídlišti otevře snad už v říjnu

Nymburk - „Zatím jsme neprošli kolaudací. Jinak jsme připraveni zapnout počítače a začít fungovat v plném rozsahu.“ To jsou slova zástupkyně ředitelky knihovny Heleny Marešové, týkající se očekávaného otevření pobočky na nymburském sídlišti. To by se mělo uskutečnit ještě letos v říjnu.

Domov dětí slouží ve městě 120 let

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Dětský domov, budova sídlící v Resslově ulici, slaví letos 120 let od svého založení. 

Na náměstí má vzniknout nová pasáž. U Startu

Nymburk – Projekt, který by měl zásadním způsobem proměnit část centra Nymburka. To je představa vedení města zhmotněná konkrétní smlouvou mezi radnicí a majitelem dosud zanedbané zahrady u domu číslo 169 na náměstí Přemyslovců. Pro místní bude jednodušší sdělení, že se jedná o zahradu za někdejším legendárním bufetem Start. Prodej zmíněného dvora do rukou soukromníka, který se jej chystá zvelebit i komerčně využít, schválili také zastupitelé.

Hasiči vynášeli raněné z nemocnice. Naštěstí jen cvičně

Nymburk – Výbuch kyslíkové bomby v jedné z nemocničních budov s následným požárem a závalem osob. Statika budovy je narušena. To byl námět velkého cvičení složek Integrovaného záchranného systému pod vedením hasičů. Postup záchranných prací včetně vynášení „zraněných a usmrcených“ osob se odehrával ve čtvrtek v pavilonu E nymburské nemocnice.

Město poslalo peníze diakonii i Centru pro všechny

Nymburk – Rada města vyhověla dvěma žádostem o finanční příspěvek. Podpořila tak Diakonii provozovanou Českobratrskou církví evangelickou, která se stará o znevýhodněné seniory. Ve druhém případě vyhovělo žádosti předsedkyně spolku Centrum pro všechny, které provozuje sportovní i další aktivity především s dětmi.

V nemocnici exploduje bomba. V Nymburce se chystá velké cvičení

Nymburk - Nejprve exploze bomby. Vzápětí zachvátí požár celou jednu budovu. Krátce nato se rozezní sirény a na místo tragédie se začnou sjíždět vozy hasičů, záchranářů i policie.

Od čtvrtka se parkuje v Nymburce půl hodiny zdarma

Nymburk – Rok od zavedení radikálních změn v systému parkování včetně parkovacích zón, dochází k další zásadní úpravě. Potěší řidiče parkující zejména v centru města. Ti totiž budou mít od 20. září první půlhodinu parkování zdarma. „Cílem je umožnit občanům snadněji si vyřídit pochůzky i nákupy v centru města, aniž by museli platit za parkovné,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous.

Červeným vínem naoko pokřtili knihu o Nymburce

Nymburk /FOTOGALERIE/ - V rámci Dnů evropského dědictví pokřtili v areálu Starého děkanství autoři s představiteli města novou reprezentativní knihu Nymburk – Královské město na Labi. Ale jen naoko, asi jim bylo líto červeného vína. Nebo knihy. O ní pohovořil hlavní autor Jaroslav Kocourek a také architekt a autor kresleného pohledu na město a řezů některých objektů (pivovar, kostel sv. Jiljí a další) Jaroslav Staněk.

Pokus číslo dvě nevyšel. Hokejisté nedali žádný gól

Vrchlabí - Ani na druhý pokus nedokázali bodovat. Druholigoví hokejisté Nymburka prohráli ve druhém zápase soutěže na ledě Vrchlabí, kde vyšli střelecky naprázdno.

OBRAZEM: Nymburk zvrchu vypadá jako ledvina

Nymburk - Lidé se mohli v sobotu projít historií města Nymburk. To otevřelo jinak nepřístupné památky jako věž kostela sv. Jiljí, staré děkanství s hradební věží Kaplankou, okresní soud, mlýn Bašta nebo depo.

Soupeře měly na lopatě, pak si Milovice sebraly jen bod

Mělník - Ve čtvrtém zápase sezony v I.B třídě přivítal FC Mělník milovický tým. První poločas se Milovicím povedl a vedly 0:2. Po chybách v druhé půlce hostující ztratili vedení. Utkání rozhodly penalty.

Vykáň válí, vyhrála potřetí za sebou

Klíčany - Potřetí za sebou naplno bodovali, z toho hráli dvakrát u soupeře. Fotbalisté Čechie Vykáň porazili v dalším kole nejvyšší krajské soutěže mužstvo Klíčan 2:1.

Penalty Čelákovicím nevyšly

Dolní Bousov - V poločase o gól vedli, měli vyložené šance, nakonec se museli spokojit s bodem. Fotbalisté Unionu Čelákovice hráli v dalším zápase na půdě nováčka I.A třídy z Dolního Bousova po devadesáti minutách nerozhodně, druhý bod si po penaltách přisvojili domácí fotbalisté.

RUDOLF ŠIMEČEK: Basketbal je pro mě nejen práce, ale také velký koníček

Nymburk /ROZHOVOR/ - V čele nymburského basketbalového klubu stojí už osmnáct let. Co mu stále dává energii v této nelehké práci? „Basketbal je pro mě nejen práce, ale také velký koníček a to mě pomáhá, abych měl energii to tolik let táhnout,“ říká ředitel nymburského klubu Rudolf Šimeček.

Jaroslav Martínek z Košíku si nekopne pět zápasů

Nymbursko - Nejprve strkanice s protihráčem na hřišti, při odchodu incident s diváky. Za toto své počínání si fotbalista Jaroslav Martínek z Košíku nekopne pět zápasů.

Ve Vykáni byli nejlepší malí fotbalisté pražské Sparty

Vykáň - Na fotbalovém hřišti Čechie Vykáň se uskutečnil první ročník turnaje o pohár starosty obce Vykáň pro hráče narozené v roce 2010.

Známý malíř Jan Severa pořádal kurz krajinomalby

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Asi jen málokdo nezná malířskou legendu našeho regionu Jana Severu. Nedávno jej místní mohli vidět jako vedoucího výtvarné dílny na Starém děkanství v rámci nymburského posvícení.

Školní bufety mizí, vrací se svačiny od rodičů

Nymbursko - Párek v rohlíku. Jogurt. Lízátko. Rohlík se salámem. Bagetu. Hamburger v housce. Ochucené mléko. Čokoládovou tyčinku. Tohle všechno si dřív mohly koupit děti ve školních bufetech. Od ledna 2017 ale museli prodavači ve školách začít dodržovat kontroverzní vyhlášku o nezdravých potravinách, které se říká pamlsková.

Děti se učí využívat i GPS, říká vedoucí skautů

Nymburk /ROZHOVOR/ - Pavel Kotyza, řečený Belmondo, je vedoucím nymburského skautského střediska Krahujec. Mají dnes ještě rodiče zájem o to, aby jejich potomci chodili do skautu? A co dělají skauti na letním táboře?

Nežijeme v pravěku, říkají skauti a hlásí nové zájemce

Nymburk - Skauting v Nymburce rozhodně netrpí nezájmem dětí o jejich činnost. Řada oddílů s novým školním rokem zaznamenala poptávku po zapsání malých adeptů do junáckých řad. Potvrdili to zástupci dvou velkých skautských středisek v Nymburce: Krahujec i Modrá flotila.

Nová lávka bude mít mírnější stoupání kvůli cyklistům i vozíčkářům

Vítězem soutěže na novou podobu se stalo studio SHP profesora Jiřího Stráského, který navrhl i předchozí konstrukci lávky.

Rejdiště se dočká kompletní proměny

Nymburk - Místo, odkud se branou vchází do parku pod hradbami. Lokalita, kterou si až do loňska místní pamatovali hlavně v souvislosti s posvícenskou hudební scénou a kde se každoročně při té příležitosti mačkaly stovky lidí. Řeč je místě s adresou Na Rejdišti. Právě to se dočká v příštích týdnech a měsících zásadních úprav.

Město chce monitorovat ovzduší v pilotním projektu

Nymburk – Radnice se po nedávných neúspěších znovu snaží najít řešení, jak pravidelně monitorovat čistotu ovzduší v Nymburce, zejména na Zálabí. Důvodem je pochopitelně i pokračující výroba firmy Azos, která podle místních vypouští do vzduchu nepovolené a zdraví závadné látky. To se však nikdy oficiálně prokázat nepodařilo.

Přívoz už vozí lidi na Zálabí a zpět

Nymburk – Loď Blanice už od soboty funguje jako nový přívoz mezi labskými břehy. Zadarmo ji tak budou moci využívat všichni, kdo se potřebují dostat z centra na Zálabí a zpět. Je součástí opatření, která mají dočasně nahradit strženou lávku pro pěší.

Do Nymburka na posvícení přijel král

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Tak jako všechny víkendové akce, i nymburské posvícení poznamenala nepřízeň počasí. Zataženo a občasný déšť však nezabránily stovkám a možná tisícům lidí, aby si užily tradiční akci, která se ovšem letos konala v novém hávu.

Do Hlaholu se vrací děti, mají nové třídy i kuchyň

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Nové třídy, sociální zázemí, kuchyň i plošina pro handicapované. To jsou jen některé novinky, které najdou děti a učitelé v generálně opravené budově Hlaholu naproti Základní škole v Komenského ulici. Po roční přestávce se tak do učeben a chodeb v pondělí vrátí školáci, konkrétně tři páté třídy. Mimo jiné budou mít k dispozici i speciální učebnu jazyků.

Řidič zemřel na obchvatu Nymburka

Nymburk – Tragická nehoda se stala na nymburském obchvatu ve čtvrtek po páté hodině ráno. Osmapadesátiletému řidiči osobního auta po nárazu už nebylo pomoci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT