VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: NYMBURK

Nymburk je město v Středočeském kraji na řece Labe, 45 km východně od Prahy. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Symbolem města jsou cihlové hradby s hranolovými baštami. Původně město o ledvinovitém půdorysu obepínala linie dvou hradeb, bílé opukové a červené cihlové, společně se dvěma příkopy (zachovány dodnes coby malá a velká vala). Z hradeb dnes zůstaly jen zbytky, úsek na snímku byl počátkem 20. stol. romanticky zrekonstruován, další pozůstatky zdí nalezneme v Hradební ulici. Důležitým výrobním podnikem je firma JDK, spol. s r.o, která vyrábí chladicí zařízení a vyváží je do celého světa. Mezi významné osobnosti patří Bohumi Hrabal, který vyrustal v místním pivovaru, Bohuslav Matěj Černohorský, Božena němcová, František Rachlík, Radek Bejbl a Antonín Janoušek, který se zde narodil.

OBRAZEM: Výstava v Synagoze ukazuje místní skvosty architektury

Nymburk – Pouze do 1. července je možné navštívit unikátní výstavu v prostorách Synagogy v Eliščině třídě. Výstava s názvem Sto let architektury republiky ukazuje mimořádná díla v rámci Středočeského kraje, včetně několika nymburských staveb.

OBRAZEM: Ze sladovny se otevřel pohled na město a okolí

Nymburk - Nevšední a zcela výjimečný zážitek nabídla svým členům Společnost přátel starého Nymburka. Při dodržení všech bezpečnostních pravidel a předpisů se zájemci z řad tohoto spolku vydali na střechu místní sladovny Soufflet. Výtah je vyvezl do desátého patra budovy a následně ještě překonali dvoupatrové schodiště. Konečně se ocitli zhruba ve třiačtyřicetimetrové výšce a odtud se jim otevřel úžasný pohled na Nymburk a okolí.

OBRAZEM: Britský dýdžej nadchl v pivovarských sklepích

Nymburk - Výjimečná akce se v pátek večer a v sobotních ranních hodinách odehrála v bývalých pivovarských sklepích pod penzionem Panorama.

Den piva se vydařil. Vyhříval se na slunci

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Sobota patřila v Nymburce největší akci místního pivovaru, kterou je Den Postřižinského piva. Žíznivých a zábavychtivých lidí prošlo areálem opravdu hodně. Počasí se převážně vyhřívalo na slunci a tak nebyl problém tady strávit celý den. 

Provizorní lávka by měla vyrůst na jaře u kamenného mostu

Nymburk – Vedení města každým dnem činí kroky směřující k řešení situace kolem lávky pro pěší přes Labe. Ta může být podle odborníků v havarijním stavu a hrozí zřícením. V současné chvíli je už dán technologický postup, jak bude stávající lávka rozebrána.

Mírový běh s pochodní zavítá do Nymburka i Milovic

Nymbursko – Václav Havel, papež František nebo tenistka Martina Navrátilová. To jsou namátkou některé osobnosti, které se v minulosti účastnily Mírového běhu, který dnes zavítá také do našeho regionu. Program je připraven dopoledne v Nymburce a odpoledne v Milovicích, převážně v zábavním parku Mirakulum.

Postřižinský pivovar si přivezl dvě medaile z Budějovic

Nymburk – V jihočeské metropoli se před několika dny uskutečnil už 22. ročník Slavností piva. V jeho rámci se konala také degustační soutěž Pivo ČR 2018. Svých 10 vzorků přihlásil také nymburský pivovar a Postřižinské pivo si přivezlo vzácné trofeje!

Lávka se může zřítit kdykoliv, říká zpráva expertů

Nymburk – Vedení města dostalo do rukou oficiální zprávu Kloknerova ústavu, který prováděl diagnostiku zavřené pěší lávky přes Labe během dubna a května. Celý sedmadvacetistránkový dokument má k dispozici i redakce Nymburského deníku. Výsledky zprávy hovoří jasně. Skutečný technický stav lávky v tuto chvíli nelze určit a její zřícení může nastat kdykoliv.

Nemocnice dočasně omezí provoz, pacienti to prý nepocítí

Nymburk – Po městě se hovořilo o tom, že nemocnice se chystá zavřít jedno ze tří interních oddělení a přijde tak o více než deset lůžek. Důvodem měl být nedostatek zdravotních sester. Oslovili jsme proto vedení nemocnice, zdali je skutečně personální krize tak zásadní a ovlivní celkový chod nemocnice. To jednatelka rezolutně odmítá a říká, že dočasné omezení provozu pacienti vůbec nepocítí.

FOTO: Na divadle vyměňují obří okna

Nymburk – V prostoru před Hálkovým divadlem se to v posledních dnech hemží nejen návštěvníky ve večerních hodinách, ale také lidmi, kteří vyměňují obří portálová okna. Jedná se o dvě okna na severní straně do Tyršovy ulice a dvě okna na jižní straně do dvora ZŠ Tyršova.

Lidé rozhodli: městský rozhlas hlásí až odpoledne

Nymburk – Nespokojené komentáře na sociálních sítích. To byl jeden z hlavních důvodů, proč nymburská radnice uspořádala anketu o tom, kdy má znít v ulicích města hlášení místního rozhlasu. A jak lidé rozhodli? Místo dosavadní 9. hodiny ráno začaly od června znít aktuální informace až ve 2 odpoledne.

OBRAZEM: Sportovní legendy hrály volejbal na náměstí

Nymburk – Exhibiční sportovní utkání se odehrálo v pondělí navečer na nymburském náměstí. V rámci Týdne beachvolejbalu se před zraky desítek diváků na uměle vytvořené pláži utkaly známé osobnosti.

Lávka přes Labe má zmizet do dvou měsíců

Nymburk – Problematická lávka pro pěší, která v poslední době způsobila řadu zákazů a přidělala starosti místním, brzy zmizí. Po pondělním jednání radních vedení města oznámilo, že by to mělo být v řádu týdnů.

Dračí lodě ovládly Nymburk na Labi

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Již 14. ročník Dragonfestu se konal pod nymburskými hradbami. Na Špičce se utábořil rekordní počet týmů, letos se jich přihlásilo 48. V pátek se jela vytrvalostní jízda, sobota patřila trati 150 metrů a různobarevnému festivalu posádek kamarádů, firem a různých organizací.

Hasiči očima dětí. Ceny dostali nejlepší kreslíři a literáti

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Další vyhodnocení výtvarné a literární soutěže Hasiči očima dětí se uskutečnilo v pátek dopoledne v sídle nymburských profesionálních hasičů u zimního stadionu. Pro ceny si přijeli zástupci mateřských i základních škol, ale také mladí členové dobrovolných hasičských sborů.

Lodě po Labi nepoplují kvůli havarijnímu stavu lávky v Nymburce

Nymburk – Na letní výlety lodí po Labi přes Nymburk mohou zájemci pro letošní sezónu zřejmě zapomenout. Státní plavební správa v Praze vydala zákaz provozu na Labi pod uzavřenou lávkou pro všechna plavidla. Výjimku nebudou mít ani poříční policisté, kteří vedle lávky sídlí a nebudou moci vyjíždět směrem vlevo ze svého stanoviště. Podle Pavla Hlaváče ze Zlatého pruhu Polabí zasáhnou aktuální zákazy související s havarijním stavem lávky výrazně celou turistickou sezónu.

Lávka není bezpečná, zavírá se prostor pod ní

Nymburk – Motoristé, cyklisté i pěší jsou od čtvrtečního odpoledne překvapení. Část parkoviště pod Eliškou je uzavřena, je tak zamezen přístup i k části cyklostezky vedle poříčního oddělení. S poříčními policisty je řešena dočasná možnost příjezdu přes školní dvůr. Na druhém labském břehu jsou zátarasy na cyklostezce u prostor před zavřenou lávkou.

OBRAZEM: Neprakta se v kapli představuje v jiném světle

Nymburk - Až do 22. června mohou zájemci navštívit kapli sv. Jana Nepomuckého, kde je momentálně nainstalována výstava reprodukcí kreslíře Jiřího Wintera Neprakty. Ten se tady na panelech odhaluje jinak, než jak ho zná většina lidí z jeho kreslených vtipů. Objevují se zde jeho kresby z pracovního tábora v Bernau, kresby zvířat, masek, návrhy známých hraček, ilustrace k básni Josefa Čapka. 

Výstava fotografií ukazuje příběhy Nymburáků

Nymburk /FOTOGALERIE/ – 100 let republiky ve fotografiích Nymburka. Takový název nese nová výstava, kterou je možné od pondělí zhlédnout v městské knihovně.

Kruhové objezdy u nemocnice nevyrostou ani letos

Nymburk – Je to už prakticky místní evergreen. O výstavbě dvou kruhových objezdů u nymburské nemocnice se hovoří několik let. Mají být vybudovány současně před Hudebním klubem Mlejn a na místě před policejním ředitelstvím, kde už provizorní kruhový objezd funguje.

OBRAZEM: Folklorní soubory se předvedly při další voničce

Nymburk - Také letos se ve městě odehrál další ročník Polabské voničky, který je mezinárodní přehlídkou folklorních souborů. V sobotu 2. června se tu konal už po dvaadvacáté. 

Noc kostelů rezonovala v srdci

Nymurk /FOTOGALERIE/ - Nymburská Noc kostelů letos opravdu zněla. Vnímavé posluchače zanesla do prostoru někde mezi nebem a zemí. 

Kinoty zabodovaly v kavárně kina Sokol

Nymburk - Ve středu se v kině Sokol odehrály druhé Kinoty, tedy večer, kdy se mikrofonu může chopit každý. Akce totiž nese i výzvu „open mic“. 

Bývalý Azos už nařízení neporušuje, může vyrábět dál

Nymburk – Stavební úřad z Mladé Boleslavi provedl ve firmě kontrolu a zjistil, že v nezkolaudovaných prostorách výroba nejede.

Zemřela nymburská legenda, kanoista a lékař Jiří Vokněr

Nymburk – Odešla nymburská legenda. Skaut, lékař a skvělý sportovec Jiří Vokněr zemřel v úterý večer ve věku 87 let. Od roku 1998 čestný občan města Nymburk skonal tiše ve svém nymburském bytě.

V Nymburce sází nové aleje. Lípy i akáty

Nymburk – Četa zaměstnanců technických služeb sázející stromy. To je obrázek, který v těchto dnech mohou místní ve městě vidět poměrně často. A podle aktuálních plánů radnice tomu tak bude i v blízké budoucnosti. Vedení města rozšiřuje počty stromů i alejí.

OBRAZEM: Děti si užívaly svůj den pod hradbami

Nymburk – Pracovní stůl v radniční kanceláři vymění za stanoviště pro děti pod hradbami. Už se stalo tradicí, že v rámci série akcí Radnice dětem se úředníci promění v baviče a pro všechny příchozí uspořádají Dětský den.

Tomáš Kokojan pokřtil knihu o volejbalových deblech

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Český volejbalový debl. To je název nové knihy, jejímž autorem je sportovec, funkcionář a také tělocvikář Základní školy Komenského Tomáš Kokojan. Kniha popisuje turnaje, zápasy a atmosféru ne až tak obvyklé sportovní disciplíny, v níž ovšem právě týmy z Nymburka a nejbližšího okolí vždy vynikaly v rámci celé republiky.

Na náměstí se vrátí písčité hřiště

Nymburk – Příjemné oživení dění v centru města a možnost vidět sportovat některé osobnosti na vlastní oči. To nabízí týden beachvolejbalu na náměstí Přemyslovců, jehož druhý ročník začne příští čtvrtek. Část místních ovšem upozorňuje také na možné komplikace dopravě a úbytek místa k parkování pod dobu konání akce.

Postřižinský expres připomněl slavné natáčení

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Každoročně touto dobou se vydává na cestu Postřižinský expres, jehož výpravu ve spolupráci s Českými drahami vždy zařizuje nymburský pivovar. V sobotu zamířil do legendární stanice na Berounsku – do Loděnice. Na místo, kde se natáčely slavné Ostře sledované vlaky podle knihy Bohumila Hrabala.

Spojení centra se Zálabím večer posílilo

Nymburk - „Když bych měla jít večer sama z divadla přes železniční most, tak je to pro mě jednak dálka a jednak bych se bála. To radši do toho divadla ani nejdu,“ konstatovala jedna ze starších obyvatelek Zálabí na setkání vedení města s místními kvůli zavřené lávce pro pěší přes Labe.

Co dál s bazénem? Není jasné, zda bude nový

Nymburk /ANKETA/ – Od základů nový bazén s moderními prvky, ovšem při možné ceně až 250 milionů korun. Nebo skromnější rekonstrukce stávající budovy za poloviční cenu. Nebo třetí varianta, která je bohužel opět ve hře: nedohoda zastupitelů, a Nymburáci po nedávném uzavření zcela bez bazénu.

Srážka autobusu s kamionem si vyžádala 10 zraněných

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Celkem 10 zraněných, z toho 2 těžce. To je výsledek ranního střetu autobusu s kamionem u kruhového objezdu mezi Nymburkem a Všechlapy.

AKTUALIZOVÁNO

Do cyklisty vrazil na přejezdu u Depa vlak

Nymburk – Jen kousek od tragédie byl šestatřicetiletý muž, který ve středu časně ráno nerespektoval zvukovou i světelnou signalizaci na chráněném přejezdu nedaleko Depa.

Bazén se musí zavřít, hrozil pád podhledů

Nymburk – Kontrola krajských hygieniků a následně stavebního úřadu upozornily na závažné závady.

Na hřišti u Vesláku se dá díky osvětlení hrát i večer

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Po hřišti u Základní školy Letců RAF je to teprve druhé multifunkční hřiště, kterému se v Nymburce dostalo umělého osvětlení. Řeč je o hřišti u Vesláku, které se dá využít například k hraní malého fotbalu. Což po slavnostním rozsvícení názorně předvedli zástupci města i sportovci.

Uzavírka na kamenném mostě skončila

Nymburk - Ve čtvrtek se to kolem sedmé ráno na kamenném mostě opět rozjelo normálně, dopravu přestaly řídit semafory.

Děti se vrátí do Hlaholu, opravy jsou u konce

Nymburk – Stavební práce budou do konce měsíce hotové. Součástí historického Smetanova domu bude supermoderní kuchyně. Původní číslice a písmena s nápisem Hlahol a Smetanův dům 1935 jsou už také vyrobena a připravena k umístění. Kolemjdoucí si jistě všimli, že fasáda z boční strany je již ve žluté okrové barvě korespondující s barvou základní školy. Zkrátka všechny známky toho, že náročná rekonstrukce, která je jednou z největších investic nymburské radnice v posledních letech, se úspěšně blíží ke svému cíli.

FOTO: Kavárna vystavuje literární plakáty

Nymburk - Až do 31. května je možné si prohlédnout v tréninkové kavárně Strejda Burger na Palackého třídě výstavu literárních plakátů. Ty se skládají z reprodukcí malíře a bohéma Vladimíra Pintera a básní Lukáše Trejbala. Na vernisáži zazněly bluesové skladby skupiny Los Utřinos a krátká autorská čtení. V kavárně je k dispozici Trejbalova básnická sbírka Tahám za záchrannou brzdu, doplněná právě o Pinterovy obrázky. Vladimír Pinter už není mezi námi, výstava i básnická sbírka jsou poctou jeho životu a dílu.

Poslední etapa oprav drahelického sídliště skončí v srpnu

Nymburk – Od března jsou rozkopané některé ulice v rámci poslední fáze regenerace drahelického sídliště. Poslední sedmá etapa se nejvíce dotýká obyvatel v ulicích Jurije Gagarina, Karla Čapka a Mládežnická. Stavební práce běží naplno a vše by se mělo stihnout do konce prázdnin.

Zavřenou lávku zkoumají technici z Kloknerova ústavu

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Kolem zavřené lávky pro pěší přes Labe a dokonce i přímo na ní je opět živo. Na pozvání radnice dorazili odborníci z Kloknerova ústavu v Praze, kteří provádí její diagnostiku. Což podle našich informací znamená, že mimo jiné dělají sondy a zkoumají korozi lan.

Zavře se jeden pruh mostu. Čeká Nymburk kolaps?

Nymburk - Uzavřen bude úsek kamenného mostu na kraji Zálabí kvůli havárii plynovodu.

OBRAZEM: Na Noc literatury přijel i Nosek a Kocábová

Nymburk - Zábavné bylo sledovat korzující posluchače, kteří přecházeli z místa na místo při již druhé nymburské Noci literatury. Celkem na čtyřech méně obvyklých místech totiž četli většinou známí herci ze současných evropských románů. Herec Jaromír Nosek například na výletní lodi Blanice, kotvící pro tento účel pod Šafaříkovým mlýnem, rozverně z knihy Davida Foenkinose Záhada Henriho Picka. V prostorách rádia Patriot předčítala spisovatelka a zpěvačka Natálie Kocábová, v Café Society David Matásek. Zajímavý prostor vybrala Městská knihovna ještě pro Bereniku Kohoutovou, která četla ze španělské detektivky na balkóně sokolovny.

Lékaři bez hranic ukazují silné příběhy

Nymburk /FOTOGALERIE/ – Co je náramek života, který ukazuje míru podvyživenosti dětí? Proč může být při epidemii eboly pohlazení od známého dotykem smrti? Na tyto a mnohé další otázky odpovídají zkušení lékaři, kteří zájemce provází stany na nymburském náměstí. Ještě dnes je možné navštívit výstavu Lékařů bez hranic, která přibližuje náročnost jejich práce a ukazuje záchranu životů tak, jak ji většina místních vůbec nezná.

Zinkovna stále jede, úřad chystá kontrolu

Nymburk – Už je to více než měsíc, kdy stavební úřad v Mladé Boleslavi vydal nařízení, podle nějž měla zinkovna APP, dřívější Azos, zastavit svoji výroby na nymburském Zálabí. Firma se odvolala a i přes to, že nařízení nemělo odkladný účinek, výrobu nezastavila. Obyvatelé Zálabí se bouří, boleslavský stavební úřad se dotazoval na kraji, zda může ve věci konat dál.

OBRAZEM: Ve sportovním centru se konalo finálové klání mateřinek

Nymburk - Finále 23. ročníku Mateřinka 2018, jehož se účastnily mateřské školky z celé České republiky, které ve Sportovním centru v Nymburce předváděly svoje umění dramatické a taneční, se odehrálo v pátek 4. května a v sobotu 5. května.

OBRAZEM: Hasiči a policisté ukázali zásahy a techniku

Nymburk – Den otevřených vrat. Tak pojmenovali společnou akci pro veřejnost hasiči a policisté. Ti na hřišti za sídlem nymburských hasičů pro děti ze škol a školek, ale i pro dospělé přichystali celodenní zajímavý program.

Na zavřené cyklostezce klopýtají chodci i cyklisté

Nymburk - „Cyklostezka mezi Veslákem a Sánskou strouhou je sice rozkopaná a zavřená, ale projet se tam normálně dá.“ Několik takových zpráv na sociálních sítích zřejmě povzbudilo část cyklistů a podle svědků dokonce i bruslařů, aby se zavřený a opravovaný úsek cyklostezky mezi Nymburkem a Poděbrady pokoušeli zdolat. Ve středu po obědě jsme to na kole zkusili i my.

FOTO: Kastráti recitovali i zpívali u Strejčka

Nymburk – Originální koncert zažila kavárna U Strejčka. Dorazilo legendární undergroundové sdružení Sbor břežanských kastrátů, v jejichž řadách se objevuje například i známý vydavatel Lubor Maťa. Připravili si pásmo erotické poezie a hudby sestavené z děl slavných českých, ale třeba i prokletých francouzských básníků, v nichž o erotiku i ostřejší výrazy není nouze. V rámci pásma recitovali, hráli i zpívali. Po nich nastoupili na pódium královéhradečtí psychedeličtí Space Bandits. Večer završila domácí alternativní skupina Oliverova dálka.

Chodci na mostě? Varianta se vrací do hry!

Nymburk – Vedení města jedná o možnosti pustit chodce na kamenný most alespoň po jedné straně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT