Předchozí
1 z 6
Další

Zuzana Kudrnová: Šití je pro mě relax i reakce na životní trable

Žít v Poděbradech byl vlastně můj sen, který jsem si splnila. Je tu krásně. Pocházím z Peček, narodila jsem se v Městci Králové v roce 1983 a už sedmnáct let žiji v Poděbradech. Studovala jsem tu veřejnou správu na Střední zemědělské škole a potkala jsem tu svého manžela. Náš syn letos nastupuje do první třídy v necelých sedmi letech. Původně jsem pracovala na hygieně, kde jsem zjistila, že práce v kanceláři není pro mě. Potřebuji dělat tvůrčí činnost, kdy mi něco vzniká pod rukama.

Zuzana Kudrnová.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

A tak jsem začala ženám zkrášlovat nehty. Když ale syn v roce a půl onemocněl diabetem, nemohla jsem se už k práci nehtařky vrátit, protože jsem s ním musela zůstat doma. Jela jsem na kurz pro švadleny a začala doma šít kabelky. Šila jsem také ledvinky pro diabetiky na pumpičky a různé dekorace. Po zkušenosti s rakovinou v mém blízkém okolí jsem začala šít onkologické šátky. Spolupracovala jsem s organizací Mamma Help, která po karanténě skočila. V letošní karanténě jsem šila také roušky.

Zuzana Kudrnová.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

Aktuálně spolupracuji s projektem Maminy s rakovinou, kterým posílám částku z každého prodaného šátku jako příspěvek. Kromě samotného šití mě baví komunikovat se zákazníky. Píšeme si nejen o výběru látky, ale i o jejich problémech, často poznám i jejich příběh.

Zuzana Kudrnová.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

Přes pět let každý den hlídáme synovi hladinu glykemie v krvi. Ze začátku to bylo těžší bez senzoru, který mi posílá hodnoty do mobilu. Když je hladina příliš nízká, mohl by syn upadnout do bezvědomí, když naopak vysoká, může to vyvolat různé nemoci. I přes vstřícnost ze strany Mateřské školy Karla Čapka, byl nástup do školky těžký. Musela jsem být nablízku, abych mohla rychle aplikovat inzulin. Museli jsme s paní kuchařkou vážit jídlo, což jsem se naučila už v nemocnici. Od čtyř let už si syn umí aplikovat inzulin a měřit si hodnoty glykemie sám. O této problematice jsem publikovala článek v odborném časopisu, protože existují těžkosti jako získat asistenta či příspěvek na dítě s diabetem, které vyžaduje hodně péče, což řeší více rodičů. A často naráží na malou informovanost úřadů.

Zuzana Kudrnová.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

Relaxuji šitím a už od školy moc ráda a hodně čtu. Jako rodina máme společný koníček cykloturistiku, už i syn ujede dost kilometrů, takže projíždíme celou republiku. Letos jsme vyjeli s koly také do Rakouska. Takže se dá říct, že kola jsou naše vášeň.

Zuzana Kudrnová.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

Letošní rok jsme zahájili měsíční návštěvou Austrálie. Poprvé jsme jeli navštívit příbuzné, kteří tam dlouhodobě žijí. Příroda je tam úžasná, nezapomenu na pohlazení klokana, kteří žijí malí v zoo a pak nám obrovský volně žijící stanul před autem. Nebo na strom, kolem kterého létaly snad tisíce netopýrů. Ale ještě víc mě baví sedět v kavárně, na ulici a pozorovat lidi, v čem jsou jiní. V čem jsou jiná města, staré uličky. Překvapilo mě, že vedle historického kostela postaví moderní prosklenou budovu. Jsem ráda, že se to u nás nedělá, v tomto jsme citlivější.

Zuzana Kudrnová.Zdroj: archiv Zuzany Kudrnové