Předchozí
1 z 7
Další

Lukáš Trejbal: Nejvíc se mi povedly dcery

Narodil jsem se 20. října 1967 v Nymburce. Vystudoval tady gymnázium a stihl ještě dvouletou vojenskou službu před sametovou revolucí. Pak jsem vystřídal mnoho profesí, asi podle hesla: devět řemesel, desátá bída. Pracoval jsem na dráze, dělal jsem v pekárně, v podniku pro automobily. Chvíli jsme dokonce vesele popelařil, pak četl zprávy v rádiu.

Lukáš TrejbalZdroj: Deník / Michal Bílek

Zprávařina mě bavila, moderoval jsem v rádiu Styl, které sídlilo v Poděbradech, i svůj pořad Ozvěna. Ten představoval většinou hudební kapely v tom vějíři dosahu rádia. Vybavím si výborný rozhovor s Petrem Fořtem, který už tehdy dělal festival Rock for People, nebo Marcelem Pindelem, bubeníkem a zpěvákem kapely Šántí.

Lukáš TrejbalZdroj: Deník / Michal Bílek

Ještě v první půli 90. let jsme s klukama v Nymburce založili alternativně rockovou skupinu Oliverova dálka. Nikdo na nástroje příliš hrát neuměl, osahávali jsme si půdu. Pamatuji si, že ze začátku na zkušebně v Boleslavské ulici nebyl žádný zpěvový aparát a já řval pouze do stojanu, abych se vyrovnal zvuku kytar a bicích.

Lukáš TrejbalZdroj: Deník / Lukáš Trejbal

Nějaký tvar tomu dal až nymburský multiinstrumentalista Vítek Beneš. Pak měla kapela několik období - dobrých i horších. Před čtyřmi lety jsme ten řemen znovu nahodili a hrajeme jako Oliverova dálka dál. Když byla svého času u ledu, zpíval jsem ještě v undergroundové skupině Práva pupku.

Lukáš TrejbalZdroj: Deník / Lukáš Trejbal

Už na gymplu mě fascinovala poezie, asi hlavně ta beatnická. Ginsberg, Ferlinghetti (nedávno oslavil sto let), u nás Hrabě, Bondy. Fascinovaně jsem přepisoval na konci 80. let na psacím stroji básnickou sbírku Blues v modré a bílé od Václava Hraběte a taky od Hrabala nesehnatelnou Příliš hlučnou samotu.

Lukáš TrejbalZdroj: Deník / Michal Bílek

Začal jsem psát. Nejdřív to byly takové říkanky, neohrabané rýmovačky. Až později to dostávalo tvar básně, psal jsem ve volném verši. V 90. letech jsem uspořádal sborník Stíny plesu, kde jsem shromáždil básníky kolem sebe. Vlastní sbírku Na dnešek jsem spal líp jsem vydal až v roce 2013. V Deníku jsem před lety vedl dvoudílný rozhovor s básnířkou Evou Hrubou (Ave Aburh).

Lukáš TrejbalZdroj: Deník / Michal Bílek

Nyní pracuji na své třetí sbírce pojmenované Nemám slov. Pokouším se v ní šetřit slovy. Kdybych se měl ale obrátit za mým více než padesátiletým životem, nejvíc se mi povedly mé dcery, Aneta a Lucie. Dělají mi radost stále. Sám se v současnosti připravuji na křest, na takové druhé narození.

Lukáš TrejbalZdroj: Deník / Michal Bílek