Předchozí
1 z 7
Další

Jiří Plášil: Češtinu mě učil Zdeněk Svěrák

Narodil jsem se 7. dubna 1949 v Žatci. Vychodil střední všeobecně vzdělávací školu. Češtinu mě učil dnes známý herec, scénárista a textař Zdeněk Svěrák. Pak jsem absolvoval železniční nástavbu. Do Nymburka jsem přišel v roce 1980, dostal jsem tu byt. Většinu života jsem dělal na dráze. Jako výpravčí, staniční dispečer a dozorčí provozu.

Jiří PlášilZdroj: Deník / Michal Bílek

Když jsem na železnici začínal, jezdily krásné parní lokomotivy. Moje první štace jako výpravčího byla stanice Lišany u Žatce. Pamatuju vlaky na zarážku, vagóny třetí třídy, takzvané prkeňáky. Zažil jsem ještě ty nostalgické chvíle dráhy. Ta byla pro Nymburáky chlebem.

Jiří PlášilZdroj: Deník / Michal Bílek

Chystali jsme s kolegou Lukášem aparaturu v kině Sokol na akci Pecha Kucha. Trochu blbla jedna šňůra. V půl sedmé mi volala ředitelka, že aparatura nefunguje. Rychle jsem přijel s tím, že vyměním šňůru a bude po problému. Najednou mě pozvali na pódium a gratulovali k sedmdesátinám. Udělalo mi to obrovskou radost, dostal jsem dort. Rostly mi nohy do země, tleskalo mi plné kino.

Jiří PlášilZdroj: Deník / Michal Bílek

Před sedmi lety jsem nastoupil jako technický pracovník u Městského kulturního střediska, dnes Nymburské kulturní centrum. Lepím plakáty, starám se o technické věci, sekám trávu Připravuju sety na sezení při větších akcích pod hradbami, udržuju je v dobrém stavu. Mám na starosti přípravu i úklid, jsem k ruce muzikantům.

Jiří PlášilZdroj: Deník / Michal Bílek

Na plakátech se střídám s Jardou Šafaříkem. V Nymburce je pětadvacet výlepovek. Malé děti na mě občas koukají a ptají se, co to ten pán dělá. Jednou za čas se musí ta vrstva plakátů z plochy strhnout, polepit bílou a začíná se znovu. Tahle práce mě baví, je různorodá. A taky mě v našem kolektivu omlazuje.

Jiří PlášilZdroj: Deník / Michal Bílek

Jako pořadatel se zúčastňuji Pražského mezinárodního maratonu. Syn byl dva roky v Německu, hrál závodně tenis. Znal jsem vítěze Wimbledonu Jana Kodeše. Ptal jsem se ho, co mám dělat s klukem, aby hráčsky rostl. Zavrtěl hlavou, že neví, ale párkrát synovi poradil, jak na to. Pak se zvedl a šel hrát s ostatními tenisty fotbálek. Svět ještě nebyl tak zrychlený jako dneska.

Jiří PlášilZdroj: Deník / Michal Bílek

Jsem vychovaný na taneční muzice. Poslouchali jsme v té době Beatles, Rolling Stones, Beach Boys, Shadows, u nás třeba Olympic. Každý měl dlouhé vlasy a placku Brouků, bez toho to nešlo. Svého času jsem bubnoval v beatové skupině Flowers.

Jiří PlášilZdroj: Deník / Michal Bílek