Předchozí
1 z 6
Další

Irena Iris Mertová: jóga je moje záchranná brzda v příliš rozjetém vlaku

Narodila jsem se 28. dubna 1984 v Městci Králové, jinak jsem z Poděbrad, kde ale není porodnice. Vystudovala jsem místní Gymnázium Jiřího z Poděbrad, nedostudovala vysokou školu v Pardubicích. Ještě v Poděbradech jsem začala pracovat v Kafíčku a poprvé vyzkoušela jógu, než jsem se ve 22 letech odstěhovala do Prahy. Odešla jsem tam za prací rekvizitářky pro televizní seriál. U filmových dekorací, reklam a seriálů jsem zůstala dvanáct let, moc mě baví a vlastně se této práci věnuji dodnes.

Jóga mě celý pracovní život provází jako taková záchranná brzda v příliš rozjetém vlaku.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

Mít svoji kavárnu byl můj sen od osmnácti a mým velkým koníčkem byl film. Měla jsem velkou sbírku VHSek, ráda jsem o filmech diskutovala, fascinovaly mě. Měla jsem štěstí na lidi a při práci rekvizitářky jsem potkala spousty zajímavých lidí. Při jedné z posledních reklam, zahraničních, na které jsem dělala a kterou režírovala Alice Nellis, jsem se setkala s paní Ivou Janžurovou, kterou zbožňuji.

Mít svoji kavárnu byl můj sen od osmnácti. Irena Iris Mertová: jóga je moje záchranná brzda v příliš rozjetém vlakuZdroj: Deník / Olga Vendlová

Asi čtyři roky jsem pracovala u filmu, když jsem potřebovala odjet cestovat. Na Krétu mi napsal majitel poděbradského Kafíčka Roman Černý: „Okamžitě se vrať, otevřeme Kafíčko v Praze.“ A tak jsem uskutečnila svůj sen z osmnácti. Jenže Roman čtyři měsíce na to vážně onemocněl a po roce a půl léčby, v roce 2012 zemřel. Mnoho Poděbraďáků ho zná a s láskou vzpomíná. Jako společník jsem Kafíčko převzala a už během jeho nemoci se o oba podniky starala při práci u filmu.

U filmových dekorací, reklam a seriálů jsem zůstala dvanáct let, moc mě baví a vlastně se této práci věnuji dodnes.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

Vloni v červnu jsem se vrátila do Poděbrad a dokončila kurz instruktora jógy. Jóga mě celý pracovní život provází jako taková záchranná brzda v příliš rozjetém vlaku. Myslím, že jsem byla workoholik, a dnes se mi snad podařilo trochu zklidnit. Dokonce natolik, že bych chtěla mít vlastní rodinu.

U nás chodím do lesa se svou šestiletou ohařkou Indiánkou, kde jen dýchám a dívám se. Asi jsme obě indiánky.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

Instruktora jógy jsem dělala nejdřív pro sebe, z potřeby se naučit něco nového, posunout se dál. Dnes mě těší předávat to i druhým lidem. Aktuálně jsem součástí týmu, který nad Kafíčkem vytvořil nový sdílený prostor Mezipatro. Zatím nabízí vzdělávací, výtvarné, jazykové kurzy a mou jógu. Jsme na začátku a budeme reagovat na poptávku.

Aktuálně jsem součástí týmu, který nad Kafíčkem vytvořil nový sdílený prostor Mezipatro.Zdroj: Deník / Olga Vendlová

Adrenalin v práci mě vždycky vedl k adrenalinovým sportům a ke koníčkům mě přivedli různé party lidí. Třeba potápěči od filmu k potápění. Kamarádka mě naučila kiting a když mi třetí sezóna nevyšla, převzala si mě parta surfařů a u surfu jsem zůstala. Vlastně na každé dovolené sportuji, proto jsem si asi vybrala sporty, které se nedají dělat u nás. U nás chodím do lesa se svou šestiletou ohařkou Indiánkou, kde jen dýchám a dívám se. Asi jsme obě indiánky.

Adrenalin v práci mě vždycky vedl k adrenalinovým sportům.Zdroj: archiv Ireny Iris Mertové