Tentokrát měla tradiční akce Vosí rojení vetknuto do svého erbu téma Na hradě a v podhradí. O dobrou náladu bylo opět po roce postaráno už hodinu po obědě až do pozdních hodin.

Vše začalo scénkou v krčmě U Ohlodané kosti, která se odehrála na místním hřišti, ale záhy se protáhla až na plácek na Obecnici. „Strhla se bitka o šenkýřku a pivo. Rval jsem se se sokem a prohrával. Když se boj otočil a já ho chtěl píchnout zezadu mečem, chytli mě zbrojnoši. Utekl jsem jim přes Mrlinu, ale nakonec byl souzen. Za to, že jsem hájil čest dívky, můj sok ji totiž nazval kurtizánou,“ popsal část příběhu Martin Bohuslav, člen divadla V.O.S.A., které později excelentně zahrálo představení Jak to vidí ryby z vody.

Velká část odpoledne patří vždy na Obecnici dětem. Je pro ně připraveno mnoho nejrůznějších soutěží, v sobotu například koulení melounu, stavba z papírových cihel, potom také špejlí a žužu bombónů.

„I dospělí měli svou gurmánskou soutěž. Vloni se pekly koláče, letos jsme po soutěžících chtěli Vosí baštu, kde jedinou podmínkou bylo maso v pokrmu,“ řekla Milada Ryšava z V.O.S.Y. Do této roztomilé soutěže se přihlásili Miroslav Ryšavý, Lenka Šteflová a Ivana Jeníková. „Já jsem připravil pokrm nazvaný Do vězení na přilepšenou, je v něm totiž pilník na přeřezání mříží,“ smál se autor, který tvrdí, že pilník v chlebu už je obehraná písnička. K dobru návětěvníkům samozřejmě přišly vhod i Vestecké řízečky a bůčková roláda.

Divadlo V.O.S.A. si připravilo hru Jaroslava Koloděje, známého poděbradského loutkáře, s názvem Jak to vidí ryby z vody. „Je o třech rybářích a jedné rybářce,“ popsal jeden z hlavních hrdinů Miroslav Ryšavý. „Já mám pro vás dneska holky samé dobroty, povídal si s rybami v rybníku. Kolínka a bramborový knedlík,“ kasal se na břehu.

Divadlo V.O.S.A. je známé širšímu publiku po celém Nymbursku. „Hrajeme různě, už jsme hráli i při křtu kostela nebo jako dárek k padesátým narozeninám. Úspěšní jsme byli na Klicperových dnech v Sadské nebo v pražských Bohnicích na festivalu Mezi ploty.

Zajímavé bylo, že po Obecnici se pohybovalo hodně dětí a také nastávajících maminek. To značí, že baby boom ve Vestci rozhodně nekončí.