Už 14. ročník mezinárodního festivalu Polabská Vonička proběhl v Nymburce v Parku Pod hradbami. Základním smyslem festivalu je navracet široké veřejnosti povědomí o půvabu lidových tradic, zvyků a nechávat zaznít lidové písně v tradičním podání. Festival tohoto zaměření je v Polabí již ojedinělý, nedílnou součástí je práce s dětmi.

Děti měly možnost poznat lidové tance a zvyky z různých koutů republiky na setkání „Soubory souborům“, které se konalo v pátek v sále COPu, kde se jednotlivé soubory představily ostatním v krátkém pásmu. V sobotním hlavním programu letošního festivalu, který se nesl v záplavě slunečních paprsků, vystoupilo sedm souborů ze všech koutů České republiky a jeden zahraniční host ze Slovenska. Tím byla východoslovenská Čarnička.

Pořadatelé odhadují, že na festival si našlo cestu kolem tří set diváků, kteří si folkórní událost nenechali ujít i v konkurenci Leteckého dne a závodu dračích lodí. V roce 2011 se v Nymburce uskuteční 15. ročník Polabské Voničky. Organizátoři již nyní slibují některé novinky, které by měly festival napřesrok ještě více zpestřit a zpříjemnit.

LUKÁŠ KADAVA