Ani občasný silnější déšť nenarušil atmosféru dalšího dílu řemeslných jarmarků na náměstí Bedřicha Hrozného v Lysé. Lidé často skrytí pod deštníky korzovali mezi půvabnými stánky s rukodělnými výrobky a nasávali atmosféru, která návštěvníky vracela o několik století zpátky.

Tradiční flašinetář v historickém kostýmu hrál známé melodie a několik hlídajících tatínků jen zpovzdálí sledovalo své potomky, jak se za nevšedního zvuku vlní do rytmu. Maminky opodál prohlížely u stánků dětské šatičky nejrůznějších barev a tvarů, případně zkoušely, jak voní ručně vyrobené vonné svíce.

V horní části náměstí zaujal svoji pozici chlapík pohánějící vlastní silou, tedy rukama, kolotoč se dřevěnými zvířaty. Bez nahlas puštěných odrhovaček a technických vychytávek na přání zpomalil či zrychlil jízdu a před koncem citlivě přibrzďoval. 
„A pomalu budeme vystupovat," usmíval se na děcka. 
I sem doléhal zvuk flašinetu a při průchodu tímto místem se opravdu člověk ocitl v jiné časové dimenzi. Mnohem starší.

O kus dál vyšli majitelé stánků vstříc hladovým žaludkům. Palačinka s náplní na vlastní přání, sladká i slaná. Před vašimi zraky vyráběný poctivý hamburger, ze stánku naproti opojná vůně čerstvé kávy.

Organizátoři připravili pro návštěvníky také ukázky canisterapie, tedy jak dovede speciálně vycvičený pes pomoci zdravotně handicapovanému člověku. Na jiném místě se předváděla loutkoterapie, pomoc přes práci s loutkami. Výtěžek celého jarmarku pak pomůže nemocnému dítěti.

A ještě jedno speciální doporučení pro ty, kdo by se chystali navštívit řemeslný jarmark příště. I když je na stánku nápis Kaleidoscopes, jde o úžasné krasohledy. Stačí se zadívat, nechat si v hlavě znít flašinet a cítit vůni palačinek a uvidíte, jak ten svět bude krásný. I když zrovna poprchává…