"Tento malíř má za sebou odborná studia v Praze a ve Vídni, ve svých plátnech se sice vyjadřuje abstraktní tvorbou, ale vše je pevně ukotveno v realitě. Svou výtvarnou řečí dokáže vytvářet přesvědčivé obrazy, které můžeme chápat jako poetické fragmenty světa fyzického a virtuálního, v kterém žije a jenž ho obklopuje," vysvětlil při zahájení ředitel galerie Vojtěch Odcházel.

Z Pivovarského plesu v Nymburce.
Podívejte se: Na pivovarském plesu se tančilo od prvního taktu

Tomáš Predka má na svém kontě už několik prestižních ocenění, v roce 2015 byl v rámci Contemporary Visions v londýnské Beers VI zařazen mezi stovku nejperspektivnějších mladých umělců současné malby na světě a obdržel také Cenu kritiky za mladou malbu.

Zásah nymburských dobrovolných hasičů poblíž zahrádkářské kolonie Komárno v pátek 3. února 2023 odpoledne.
Silný vítr lámal stromy. V Nymburce nešla elektřina a dokonce netekla voda

"Osobitost Tomáše Predky spočívá v pojetí malířské techniky a ve vnímaní samotné malby jakožto média. Autor malbu nechápe jako dílo omezené hranicí rámu, ale jako samostatný nosný objekt, se kterým lze pracovat ve více vrstvách. Malíř své obrazy označuje většinou za nějaké reakce, někdy na místo, které navštívil, jindy třeba zase přijde inspirace při nějaké běžné práci. Jsou to pro něj kulturní fenomény, s nimiž manipuluje nebo je nějak originálně proměňuje," uvedl kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Zahájení provázel nezvykle velký zájem přátel výtvarného umění. Výstava bude otevřena až do 9. dubna.