Vyzpovídali jsme frontmana a zakladatele regionální rockové skupiny Telegraf Petra Bašuse (PB) a zpěváka a hráče na klávesové nástroje Viktora Szitu (VS). Telegrafu je letos 30 let, stejně jako jejich přátelství.

Vraťme se na začátek kariéry kapely. Jak jste se dali dohromady?

PB: Telegraf vznikl v roce 1977. Sešli jsme se tehdy v hospodě s kytaristou Jardou Moravcem. Přišel náhodou i basák Jarda Kroutil a ten znal bubeníka Jirku Názlera. Kluci byli vysokoškoláci a chodilo se na vojnu, tak se sestava často měnila.

Můžeš někoho z muzikantů jmenovat?

PB: Asi největší osobnost, která s náma hrála, byl kytarista, baskytarista a hráč na klávesy Peter Farnbauer. Ten pak hrál s Peterem Nagyem, dneska je kmenový hráč Elánu. Bohužel je hodně pracovně vytížený, zvali jsme ho na výroční koncerty. Přes deset let s námi zpíval a hrál Petr Měřička. Charismatická až démonická postava.

Kdy tedy bude výroční koncert v Nymburce?

VS: Tuto sobotu v Parku pod hradbami od 18 hodin, kdy začíná večerní program. Moderování se ujme Vojta Kladívko.

Jak bude vypadat celý program?

VS: Akce probíhá v rámci Evropského dne hudby. Odpolední program je pro děti a ten večerní je spojený s naším výročním koncertem. Začneme recitálem Jakuba Smolíka. Potom vystoupí nymburský metalový Roxor, který zahraje po několika letech. Dále kolínští Stones nebo Karamel, slavná kapela osmdesátých let minulého století. Po našem koncertu chystáme slavnostní ohňostroj. Pozadu nezůstanou ani pódiové efekty jako ohně nebo stříbrné fontány.

Co bude hrát Telegraf, jak se bude výroční koncert lišit od klasické zábavy?

PB, VS: Je to dvouhodinový koncert bez pauzy. Začneme kolem desáté večer. Nejdřív vlastní písně z obou desek jako například Potulní hráči nebo Křídla andělů. Následuje výběr hitů a potom písně s hosty. Svůj blok tam má naše zpěvačka Adélka Tichá, která zpívá covery od skupiny Wig Wam nebo Doro Pesch.

Kdo z hostů se objeví na vašem vystoupení?

PB: Zahraje klávesák Tonda Hlavička, který hrával i v legendární Gradaci. Na kytaru nás přijde podpořit Honza Čerňanský nebo basák Honza Peroutka. Radost máme z Vítka Beneše, který s námi na klapky nahrával druhé CD. Snad se podaří sehnat i kytaristu Jirku Lacinu. Druhý bubeník Míla Roudnický a další nás přijdou podpořit a pozdravit, ale hrát už nechtějí. Vypadli z toho kolotoče.

Co cítíte po 30 letech hraní?

PB: Únava to není. Měli jsme štěstí hrát se spoustou slavných českých a slovenských kapel, snad kromě Kabátu úplně se všema. Na stejném pódiu jsme stáli s Arakainem, Brichtou, Olympikem, Katapultem, Chinaski, Mňágou, Ready Kirken nebo Turbem. Na festivalu Rock For People jsme jednou hráli asi pro 4 tisíce lidí, když se na hlavní scéně přestavoval aparát pro Faith No More. Mám odtamtud zážitek na celý život. Když jsme jezdili na Jindřichohradecko, chodilo na nás přes tisíc lidí. Do Sekeřic na motorkářské srazy přišlo a přijelo na tři tisíce lidí. Od začátku kariéry jezdíme do Křince a na Vysočinu. Výborně se nám vždycky hrálo v pečecké sokolovně nebo venku vedle hangáru ve Strakách poblíž milovického letiště.

Jak vypadá současná sestava Telegrafu?

PB: Ta současná se zdá silná a stabilní: Petr Bašus – zpěv, Ondra Marek – kytara, zpěv, Honza Snětina – bicí, Petr Ferda Brabenec – kytara, Adéla Tichá – zpěv, Roman Matěj Veselý – basa a Viktor Szita – klávesy a zpěv.

Vybaví se Vám nějaká povedená historka?

PB: Máme jich na knihu. Jednou jsme měli hrát v nymburském kulturáku. V tu samou dobu měla koncert ve vedlejším Hálkově divadle Věra Špinarová se Speciálem. Báli jsme se propadáku. Tehdejší osvětlovač Honza Bárta nelenil, zajel na Tyršák a přivezl celé reprezentační družstvo vzpěračů, které tam tehdy trénovalo. V čele s Otou Zarembou nám vytvořili neuvěřitelnou atmosféru (smích).

PETR BAŠUS se narodil 15. května 1954 v Českém Brodě. Vyučil se strojním zámečníkem v Pečkách a Kolíně. Má dvě dospělé dcery, žije v Tatcích. Živí se jako hudebník a zvukař. Osm let zvučil jednu ze scén na festivalu Rock For People v Českém Brodě. Je zakladatelem Telegrafu.
VIKTOR SZITA se narodil 24. dubna 1959 v Nymburce, kde žije. Vystudoval průmyslovku v Mladé Boleslavi. Má dceru a syna. Profesně ho živí kulturní agentura Universal. V Telegrafu hraje šest let.