VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spilka: Na základce jsem vyhrál Zlatého Skřivánka

Nymburk, Praha /FOTO/ -Zpěvák s neuvěřitelným rozsahem Ladislav Spilka se právě chystá na roli doktora Jessenia v muzikálu Kat mydlář. Roli se učí také Petr Kolář a Jan Toužimský (Arakain). To je, myslím, dostatečný důvod k rozhovoru.

4.1.2011 1
SDÍLEJ:

Láďa Spilka na koncertě u příležitosti vyhlášení hudební ankety Nymburský Otík v Dělnickém domě v NymburceFoto: Jiří Janků

Jak jste se dostal k muzice? Vzpomeňte na první kapely.
K muzice jsem se dostal už jako malý kluk, když jsem byl zařazen do pěveckého sboru základní školy Na Valech v Poděbradech, kde jsem vyhrál Zlatého Skřivánka v dětské pěvecké soutěži. Nastoupil jsem do LŠU na akordeon, což mě nebavilo a tak mi maminka pořídila bicí nástroje. Zkušebnu jsem měl u nás doma na půdě, kde jsem s bratrem založil hardcorovou kapelu. Kapela se jmenovala Calibos. Po příchodu z vojny jsem dostal lano do punkrockové kapely S.P.S., které mi hodil Pavel Krtouš, tehdy baskytarista Tiché dohody. S S.P.S. jsem nasbíral velké zkušenosti, jelikož jsme hráli po celé Evropě.

Jak jste se realizoval v poděbradských skupinách Mamatea a hlavně Zády? Ta už měla otevřít vrátka k úspěchu, ale…
Kapela Mamatea byla obrovským krokem směrem k mému zpěvu. Stal jsem se zpívajícím bubeníkem. Z počátku to byl velký problém, ale pak jsem si zvykl a zjistil, že hlasový fond mám větší než jsem si myslel. Poté jsem se setkal s bluesovým kytaristou Petrem Pošíkem a založil s ním kapelu Zády, do které jsme vzali na basu Vojtu Říhu. Se Zády jsme natočili debutové album Bude líp, které mělo velký úspěch u posluchačů i kritiků hudby. Dostali jsme nabídku od vydavatele Warner Music, ale před podepsáním smlouvy, která nám byla přislíbena, vydavatel od vydání odstoupil z neznámých důvodů. K této kauze bych se dál nerad vyjadřoval, abych nebyl sprostý.

Jak se díváte na nymburskou scénu? Vídáte se s místními muzikanty?
Snymburskou scénou mám jediný problém a to je poloprofesionalita a špatný přístup místních hudebníků prakticky ke všemu. Nechci nikoho kritizovat, ale myslím si, že hudba ať už je jakákoliv, nic neodpustí. Stýkám se například s Jardou Křížem z Crossbandu a klukama zkapely ČéTé. Je mi jasné, že na opravdu první ligu jsou potřeba finance, které hudebníkům chybí, ale je to i o tom již zmíněném přístupu.

Jaké bylo vaše první angažmá v muzikále? Jak se člověk dostane k celebritám?
Mé první angažmá v Praze jsem dostal v roce 2004 po absolvování konkurzu na muzikál Tajemství, kde jsem dostal roli policisty a po odchodu Pepého Vojtka i jednu z hlavních rolí – temného Martina. K celebritám se člověk dostane úplně obyčejným způsobem jako je konkurz a pokud uspějete, dostanete roli a stanete se jejich divadelním kolegou.

Chytil jste se v divadle Kalich a nahoru vám pomohla kontroverzní osobnost Daniel Landa. Jak byste ho hodnotil?
S Danielem jsme přátelé od roku 2005. Myslím si, že málokdo to má v hlavě srovnané tak jako on. Je to táta tří dětí, velký profesionál a dobrý přítel

Landa je brán mnohými stále jako skinhead. Jak vidíte jeho postoje vy?
Jestli narážíte na působení v kapele Orlík, tak k tomu mohu říci jen to, že každý z nás udělá spousty věcí, které se druhým nemusí úplně líbit. Psal se rok 1989 a Danovi je dnes 42 let. Lidé by Daniela měli více poznat, než ho začnou kritizovat. Tak ať si každý zamete před svým prahem.

V kterých muzikálech jste dosud vystupoval, který stál první v řadě? Dělal jste konkurzy, nebo už do těch dalších jste byl angažován automaticky?
Můj první muzikál bylo Tajemství a dál jsem vystupoval v muzikálech Jack Rozparovač (flašinetář), Hamlet (Laretes), Galileo (Giordáno Bruno), Johanka z Arku (La Hire), Kladivo na Čarodějnice (inkvizitor Boblig), Dáma na kolejích (divadlo Plzeň – boxer Peterka), Krysař (Krysař). První angažmá pro mě znamenalo prakticky splnění snu stát se profesionálním zpěvákem. Hlavou mi běželo, že mě má Pán Bůh asi rád a že to konečně klaplo.

Chystáte se na roli doktora Jessenia v muzikálu Kat mydlář. Čím vám přijde tento rodící se muzikál jiný? Čím podobný těm, v kterých jste vystupoval?
Především je to historický muzikál s velmi kontroverzními kostýmy, pojatý velmi velkolepě ať už výpravou, tak obsazením a v neposlední řadě hudbou. Jiný je v tom, že stojím na jevišti s opravdovou špičkou českého showbyznysu a musím říct, že je to obrovská zkušenost.

Zpíval jste na turné Daniela Landy. Jak vnímáte tohle koncertování? Co vám dalo?
Zpíval jsem s Danielem Landou až od roku 2005, kdy jsem s ním jel turné s názvem Bouře. Je to neskutečný zážitek stát před vyprodanou sportovní halou. Kdyby jste se mě zeptal minutu před začátkem jak se jmenuji, tak to vědět nebudu. Měl jsem ohromnou trému. Opět je to zkušenost k nezaplacení a člověku to dává sílu a víru, že to úplně blbě nedělá.

Hrajete v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Vystupoval jste v poděbradských kulisách, jak to na vás působilo?
V Ordinaci v růžové zahradě hraji kontroverzního podnikatele Martina Cihláře. Role se mi hraje velmi dobře, jelikož je záporná a ty se dobře hrají. Vystupování v poděbradských kulisách je velmi zvláštní, protože se občas objeví známé tváře mezi přihlížejícími diváky, což člověka, který odsud pochází, docela rozhodí (smích).

Nyní žijete ve Zvěřínku u Nymburka. Jak se vám tam líbí a kam třeba chodíte relaxovat?
Ve Zvěřinku se mi líbí moc, mám to tady opravdu rád. Relaxuji doma, jsem velký fanda filmů a dá se říci, že i sběratel. Občas s přítelkyní a se psem dáme procházku po lese a zastavíme se v místním relaxačním centru Na Rozcestí na pár lahodných moků (smích).

Máte čerstvě venku sólovou desku Za co!!! Chcete se zviditelnit i mimo muzikály. Je to ale reálné, když interpreta nehrají v rádiích?
Deska Za co!!! vznikla velmi klidným a krásným způsobem. Chci s deskou dokázat utéct od muzikálového světa a dostat se na festivaly a do rockových klubů a samozřejmě předat poselství mezi posluchače. Doufám, že se nám podaří některé písně do rádií protlačit.

Co si myslíte o anketě Nymburský Otík? Překvapilo vás, žejste se stal Hudební osobností roku?
Anketa Nymburský Otík je velmi dobrý nápad, protože si myslím, že vznikla z čisté lásky k hudbě a je dobré, že o sobě muzikanti dávají v tomto regionu vědět. Samozřejmě jim v tom pomáhá Deník, zásluhou kterého tato anketa vznikla. Mé vítězství mě velmi překvapilo a jsem rád, že i přesto, že jsem mimo dění místního regionu, se má práce z minulých let nějakým způsobem zúročila. Jsem za to velmi šťastný a je to pro mě velká čest.

Jste zamilovaný? Pomáhávám láska v životě překonávat trable?
Ano, jsem zamilovaný a má láska, doufám, že i hory přenese.

V Katovi se budete střídat s Kolářem a Toužimským. To je opravdu vybraná společnost. Jací jsou? Je pravda, že pokud je člověk slavný, je i skromný?
Jak Petr, tak i Honza jsou velmi skromní a fajn kluci. Pro skromnost u slavných lidí nemusím chodit daleko, protože jsem se poznal v poslední době například s Michalem Davidem, Danem Hůlkou, Josefem Vojtkem či s Ilonou Csákovou a musím říci, že skromní a milí opravdu jsou.

Zaujala mě navaší sólovce píseň Postřižiny. Popište její vznik a jaký má vztah k Nymburku?
Postřižiny je píseň, ve které kritizuji velmi špatný přístup našich kulturních představitelů k velikánům české literatury, jako byl Bohumil Hrabal. Onbydlel v Libni a zůstatek jeho domu -tzv. Hrabalova Zeď - je ve velmi dezolátním stavu, místo toho, aby na jejím místě byl pomník. Logicky spojená s Nymburkem je i tím, že v nedalekém Kersku Bohumil Hrabal působil na své chatě a Jiří Menzel tam natočil filmSlavnosti sněženekdle předlohy tohoto velikána. Dodnes nymburský pivovar vaří Postřižinské pivo, které se jmenuje po jeho díle. Je to vlastně takový protest a návod, jak bychom se měli chovat k památce takových lidí, jako byl tento spisovatel.

Cítíte na sobě jisté zklidnění a pokoru za šanci, kteroujste dostal, nebo víte, že to muselo prostě přijít?
Každé ráno, když se probudím, tak opravdu děkuji, že mám šanci se živit tím, co mi bylo koníčkem. Zklidnění samozřejmě cítím a jak by řek Daniel Landa: "A tak jsem vděčnej za tu šanci."

LADISLAV SPILKA se narodil 3. července 1973 v Městci Králové. Vystudoval střední odborné učiliště v Benešově – obor truhlář. Od mládí žil v Poděbradech, nějaký čas v Praze a nyní ve Zvěřínku u Nymburka se svou přítelkyní Terezkou. Pracoval jako truhlář v Nymburce a při práci měl jako koníčka kapelu (vždy nějakou). Má tři děti – Jakuba (20 let), Vojtu (9) a Johanku (1,5). Profesionálně zpívá od roku 2004. Kromě zpívání ho baví hrát na bicí nástroje, komponování hudby, squash a thai box.

Autor: Lukáš Trejbal

4.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 25 000 Kč

Psychologové PSYCHOLOG - PSYCHOLOŽKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: VŠ vzdělání v magisterském programu / zákon o pedagogické práci;, Zaměstnanecké výhody: pružná pracovní doba, benefity ve stravování;, , Kontaktovat nás můžete e.mailem, osobně nebo telefonicky.. Pracoviště: Pedagogicko-psychologická poradna středočeského kraje - pobočka nymburk, Masarykova, č.p. 895, 288 02 Nymburk 2. Informace: Alena Vaňátková, +420 325 512 667.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Obsluha konvenčního soustruhu (kromě obrábění dřeva) - prac. Nymburk. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Boleslavská třída č.p. 241/69, Nymburk., Přijmeme pracovníka na pozici soustružníka na konvenční stroje. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, samostatnost a smysl pro zodpovědnost. Nabízíme stabilní práci, motivační mzdové ohodnocení dle praxe a odbornosti. , První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Oldřich hut - prac. nymburk, Boleslavská třída, č.p. 241, 288 02 Nymburk 2. Informace: Lukáš Melhuba, +420 731 505 615.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 24 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) VYCHOVATEL/KA. Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Doplňkové pedagogické studium pro vychovatelství podmínkou. , Příspěvek na stravování., Osobní kontakt od 8 - 15 hod v budově školy Městec Králové.. Pracoviště: Střední odborné učiliště zemědělské a odborné učiliště [128], T. G. Masaryka, č.p. 4, 289 03 Městec Králové. Informace: Hana Podzimková, +420 325 643 315.325 643 709.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - MILOVICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě MILOVICE. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště milovice, Armádní, č.p. 766, 289 24 Milovice nad Labem 3. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

Policisté žádají o jakékoliv informace o ženě a autě na snímku.

Zlodějka kradla na pumpě. Poznáte ji?

Typická žaloba církví o majetky se týká kusu pole

Střední Čechy – Jednou tak a jindy naopak; vývoj sporu nelze předem odhadnout, protože případ od případu je to jiné. Takové jsou spory kolem církevních majetků ve středních Čechách, jimiž se nyní zabývají soudy okresní, krajský i odvolací senát toho vrchního. A to v nepřehlédnutelných počtech.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Střední Čechy – Podezřelá z ohrožení pod vlivem návykové látky je kvůli svému počínání během jediného večera celá manželská dvojice: muž i žena. O tom, čeho se podle policie pár dopustil 28. května v Čakovičkách na pomezí Mělnicka a Prahy-východ, informovala ve středu Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

U knihovny vyroste venkovní čítárna

Nymburk – Nejen školy jsou tradičním místem stavebních prací o prázdninách. Zásadní úpravy v těchto dnech a týdnech provádí dělníci také na Městské knihovně v Nymburce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT