Hvězdami obsazené pódium a porota, do posledního místečka zaplněná místa v sadském kině.

Tak vypadala finálová show soutěže Šikula školy, která navázala na předchozí ročníky Miss, Missák a Pár školy. A jako vždycky, ve světle unikátní show by zbledly závistí i autoři leckterých televizních estrád.

Moderátor večera, dobře naložený a neobyčejně vtipný Aleš Cibulka, měl občas co dělat, aby stačil vnímat a chápat koníčky dnešních školáků. „Fcb je facebook, to chápu, ale předtím to D?“, tvářil se nechápavě u jednoho z dotazníků školačky, než pochopil, že D je ve skutečnosti smajlík.

Ve stručnosti si řekněme, o co vlastně šlo. Ve škole byly náhodným výběrem sestaveny týmy po třech až čtyřech žácích. Od první do páté třídy soutěžilo 10 týmů, druhý stupeň vytvořil jedenáct mančaftů. Soutěžilo se o titul Šikula školy a tématem večera byly objevy a vynálezy. Pro názornost: skupiny z prvního stupně prezentovaly pomocí kulis, scének a improvizací nejznámější objevitele, druhý stupeň pak prezentoval vynálezy, které jim přijdou v současnosti jako nejdůležitější.

Hned první skupina starších si vybrala vskutku nesmírně praktický vynález. „Máme to zapotřebí, pořád používat takový rejžáky, vždyť je to nepříjemný a bolí to,“ škrábali se na zadku dva členové skupiny. Načež přišel sám vynálezce s podnosem a na něm vyrovnanými ruličkami toaletního papíru. Klobouk dolů před pánem vynálzcem!

Pauzy mezi disciplínami vyplňoval písničkami stálý host zdejších show, hvězda Superstar a dnes muzikálů Petr Poláček, který stále vývolává u řady školaček dychtivé až slzavé pohledy plné lásky.

Jedním z vrcholů večera pak byl výstup školáka, který už loni na Cibulkovu otázku, cože umí nejlépe na světě, odpověděl před konsternovaným moderátorem, že prdět. „Nebudu se ptát, co je nového v tvé disciplíně po roce… Zkus říct něco jiného, v čem si výjimečný,“ snažil se Aleš přimět školáka k trochu seriózní odpovědi. Marně. „Já mluvím se zvířaty,“ šokoval opět školák. Publikum i porota v čele s televizní moderátorkou Evou Jurinovou se vrcholně bavily a zčervenalý moderátor znovu hledal správná slova na patřičnou reakci. „A to ty jako na ta zvířata mluvíš a ona ti odpovídají?“ vyzvídal. „No jinak by to asi nebyla žádná diskuze,“ kontroval školák, který by se jako bavič uplatnil i ve svém věku.

Ovšem přišly i další neuvěřitelné kousky: další školák se prohlásil za výjimečného tím, že umí dokonale napodobit stahování závor u přejezdu, což následně za pomocí zvuků a rukou skutečně předvedl.

Jiná skupina expertů zase úspěšně vyráběla dynamit, naštěstí závěrečný výbuch, který mohl vyděsit lidi v sousedství kina, byl jen zvukovým efektem.
Jiní zase propagovali vynález žvýkačky, vysvětlili její pozitivní účinky na myšlení a v závěrečné rýmovačce se bez skrupulí obrátili na učitele, že chtějí žvýkat i při hodinách.

Originálním překvapením bylo vystoupení pěveckého souboru učitelek ze školy, které za hudebního doprovodu nádherně zazpívaly písničku Vlaštovko, leť a vyvolaly sympatie nejen u přítomných rodičů, ale i svých nadšených žáků. „Celý večer je o týmech a pro nás je zpěv přirozeným vyjádřením, že jsme také tým,“ řekla ředitelka školy a hlavní organizátorka Blanka Žánová.

Tříhodinová show skončila předáním cen nejlepším týmům. Ty se na den podívají do sousedního Německa, kde navštíví vyhlášený aquapark Tropical Island.

Zejména mladší tým byl z vítězství doslova u vytržení. „Já tomu pořád nevěřím.“ „Mě z toho rozbolelo břicho.“ „Mně se chce brečet.“ To byly spontánní reakce tří členů vítězného týmu bezprostředně po vyhlášení výsledků.

Jakou soutěž vymyslí organizátorka příští rok, to zatím zůstává ve hvězdách.