28. března si připomeneme nedožité sté narozeniny slavného spisovatele Bohumila Hrabala spjatého s Nymburkem a Kerskem.

Kolem toho se přirozeně točí spousta akcí, které tohoto mistra slova připomenou. Konat se budou v Hálkově divadle, v pivovaru, kině Sokol, Vlastivědném muzeu či kerském Lesním ateliéru Kuba. Jsou jich desítky.

Slavit se bude v Nymburce a také například v Praze, kde Hrabal prožil kvasná léta v Libni s kumštýři Vladimírem Boudníkem či Egonem Bondym.

Vše potřebné najdete přehledně na stránkách www.hrabal-nymburk.cz.

Pojďme si projít bohatý oficiální program, ale prozradíme i menší, tak trochu skryté akce, které se teprve rodí v hlavách organizátorů.

Výstava fotografií a Nymburk čte Hrabala. Tak se jmenuje akce, která se 3. března koná od 17 hodin v Městské knihovně. „Účinkovat budou Jan Řehounek, Milan Čejka a další," řekla mluvčí radnice Markéta Tomčíková.

Vlastivědné muzeum nabídne 26. března od 17 hodin křest knihy Bohumil Hrabal známý a neznámý.
O den později přiveze herec a popularizátor Hrabala Josef Dvořák do Hálkova divadla od 19.30 hodin léty prověřené představení Taneční hodiny pro starší a pokročilé.

Čtení na humnech je název akce, kterou vymysleli v pivovaru. „Opravdu ve sladovně budou příchozí číst z díla Bohumila Hrabala. My při té příležitosti dáme na trh nové hrabalovské pivo. Je to ležák, který bude mít přes 5 procent alkoholu a je to něco zcela nového. Chtěl bych tímto pozvat širokou veřejnost k nám do pivovaru 28. března. Akce se koná od 13 do 16 hodin," uvedl ředitel nymburského pivovaru Pavel Benák ve středu v Hálkově divadle.

V Kersku se 29. března koná křest knížky Bronislava Kuby Slavnosti sněženek – odhalená tajemství a lidské osudy v Hrabalově Kersku. Zároveň začne výstava věnovaná filmu Jiřího Menzela.

„Chceme vysadit po Nymburce několik stromů a každý pojmenovat po Hrabalových postavách," prozradil svůj záměr zahradník a režisér souboru Hálek Vít Špinka. Ten uvede v květnu premiéru Harlekýnových milionů.

Nymburák Honza Kára chce uspořádat happening. Půjčí si od firmy lisovací stroj a každý příchozí si bude moci vylisovat svůj balík jako Hanťa ze známé novely.

Akce k roku B. Hrabala (výběr)

19. 3., 17 hod., foyer Hálkova divadla: křest bibliografie Milý Karle, 7 dopisů Bohumila Hrabala Karlu Maryskovi
26. 3., 19.30, malá scéna Hálkova divadla: Večery v klubu na hrabalovské téma
28. 3., 13 – 16 hod., pivovar: Čtení na humnech, lidé čtou z díla B. Hrabala, představení nového hrabalovského piva, uvařeného k 100. výročí jeho narození
8. a 9. 4., Památník národního písemnictví Praha (Strahovské nám.): Obrazy, ze kterých žiji: dílo Bohumila Hrabala v proměnách
15. 4., náměstí Přemyslovců: zahájení turistické sezony, vynesení sochy B. Hrabala na náměstí
7. 5., 19.30, Hálkovo divadlo: premiéra jednoaktovky Harlekýnovy miliony
17. 5., Lesní ateliér Kuba Kersko: Hrabalovo Kersko
14. 6., gymnázium: Čtení z díla Bohumila Hrabala
3. 10., Boganovy stromy, výsadba po Nymburce
4. 11., 19.30, Hálkovo divadlo: Slavnosti sněženek