Co bude stálá expozice v podzemí nabízet? „Nabídne dokumenty o historii nymburské radnice. Zahájena bude také výstava výtvarných prací žáků Základní umělecké školy Bohuslava Matěje Černohorského v Nymburce,“ řekl mluvčí radnice Petr Černohous.

Slavnostní vernisáž se koná příští středu 18. dubna od 17 hodin. Tentýž večer se v rámci zmíněného projektu otevře také Pravěká mohyla v ulici Na Příkopě. Zájemce čeká od 19.30 netradiční komentovaná prohlídka s historikem a starostou města Pavlem Fojtíkem.

O den později mohou milovníci vážné hudby zavítat do opravené kaple svatého Jana Nepomuckého vedle divadla, kde se uskuteční zahajovací koncert festivalu B. M. Černohorského. Od 18 hodin se představí dětské sbory.

Na všechny akce v rámci projektu zve jejich každoroční účastník a letos i průvodce už zmíněný starosta Pavel Fojtík. „Letošní rok v Nymburce začíná nová turistická sezona opět akcí Brány památek dokořán. Věřím, že si cestu ať už do sklepení nymburské radnice, ale i na další akce, najde co nejvíce zájemců,“ uvedl starosta.

V rámci kraje a projektu Brány památek dokořán mohou zájemci zavítat v sobotu na zámek Kačina na Kutnohorsku. Od 9 do 17 hodin se v prostorách zámku konají tři rozšířené a mimořádné prohlídky, na nichž se příchozí dostanou do míst, která jsou jindy běžně nepřístupná. Každá trvá hodinu a půl a začínají v 10, 13 a 15 hodin.

V Čáslavi byla v rámci projektu otevřena v místním muzeu výstava zdejších žáků místní základní umělecké školy. Ta potrvá až do 22. dubna.

PROGRAM BRÁNY PAMÁTEK DOKOŘÁN
Historie nymburské radnice
Středa 18. 4. od 17 hod., sklepy pod radnicí – Náměstí Přemyslovců
Slavnostní otevření stálé expozice o historii nymburské radnice a zahájení výstavy výtvarných prací žáků ZUŠ B. M. Černohorského Nymburk

Večerní komentovaná prohlídka Pravěké mohyly
Středa 18. 4. od 19.30 hod., ulice Na Příkopě
Netradiční komentovaná prohlídka se starostou a historikem Pavlem Fojtíkem

Zahajovací koncert Festivalu B. M. Černohorského
Čtvrtek 19. 4. od 18 hod., Kaple sv. Jana Nepomuckého
Koncert dětských sborů

Zámek Kačina
sobota 14. dubna
Od 9 do 17 hodin se v prostorách zámku konají tři rozšířené prohlídky do míst, která jsou jindy běžně nepřístupná