Právě dětským fanouškům s rodiči je věnován začátek festivalového dne. Ten se letos posunul z dopoledních hodin na čas krátce po poledni. Děti by měla z pódia přivítat populární Saxana Petra Černocká, a to přibližně v půl druhé. Pak už začne hudební blok, který odstartuje ve 14.50 skupina Sendwitch.

Pořadatelé z Nymburského kulturního centra už loni opustili koncept tradičního festivalu s jednou velkou hvězdou a několika méně známými kapelami. Směr ke kvalitě a neotřelosti programu více než naznačil ročník 2017, který také poprvé postavil svoji dramaturgii na jednotném tématu, kterým byl ženský element v muzice.

„Poslední minimálně dva ročníky opouštíme koncept festivalové dramaturgie s jednou velkou hvězdou a několika malými kapelami, snažíme se představovat kvalitní interprety už od prvního koncertu. Často jsou to muzikanti ověnčení nejrůznějšími cenami, avšak v záplavě festivalového mainstreamu o nich není třeba tolik slyšet. Rádi bychom, aby si návštěvníci odnesli nevšední zážitek, který jiné festivaly nenabízejí a třeba pro sebe i objevili muziku, která je bude bavit nejen naživo, ale i při poslechu doma,“ líčí vize festivalu ředitelka nymburského kulturního centra Iveta Zenklová.

Snahou pořadatelů je vnést mezi desítky českých letních festivalů svěží vánek a představovat nejlepší a nejzajímavější hudební formace, které se v českém hudebním, převážně klubovém prostředí, pohybují.

Co tedy konkrétně sobotní už 15. ročník Přístavní slavnosti nabídne? Také letos chtějí pořadatelé laťku udržet a aktuálním spojovacím prvkem je skryté písničkářství, tedy základní písňová forma, oblékající nejrůznější formy a fúze. „Jinak s písněmi, které často reflektují apokalyptické vize rozpadlých mezilidských vztahů, pracují francouzští triphopeři Overland Inn, jiná je písňová poetika Jana Sahary Hedla vyjádřena v souzvuku s ženským vokálem Blanky Šrůmové a jejich společné kapele Něžná Noc. Současnou podobu ryzího písničkářství představí Thom Artway s kapelou a extrémní příklad, jak naložit s texty, připomene česká stálice worldmusic Čankišou. Jejich texty ve vymyšleném jazyce fiktivního národa Čanki v sobě ale myšlenku ukrývají, v živém provedení navíc nepostrádají taneční jiskru a příval nespoutané energie,“ nastiňuje letošní program Lukáš Kadava z Nymburského kulturního centra.

Ještě před jmenovanými seskupeními se v 16 hodin objeví na pódiu originální projekt Cirkus Ponorka jedinečného muzikanta s poděbradskými kořeny Jana Ponocného.

Přístavní slavnost započala svou historii v roce 2004. Tehdy bylo záměrem vytvořit pomyslné setkání měst na řece, která je s místem konání neodmyslitelně spjatá. Každé z měst, ležících na Labi, mělo mít svůj prostor pro vlastní propagaci, vzájemným setkáváním by pak mohla vzkvétat i vzájemná spolupráce nejen na poli kultury. Královské město Nymburk nedaleko od Prahy láká jak svou bohatou minulostí, tak i blízkostí oblíbené cyklostezky. Postupem let se akce stala ryze domácí, nymburskou kulturní akcí.

Program akce:
13:15 zahájení
13:30 Petra Černocká - Saxana dětem (dětské)
14:50 Sendwitch (pop-rock)
16:00 Circus Ponorka (nu-folk)
17:05 Overland Inn (trip-hop)
18:20 Thom Artway (folk-indie)
19:50 Něžná Noc (rock)
21.30 Čankišou (world music)