Jedním z nich je stavba obří koncertní haly, která vyroste na louce vedle jezera. „Vejde se do ní 2 800 lidí a má větší kapacitu, než například velký sál karlovarského Thermalu,“ řekl ředitel festivalu Michal Dvořák. Návštěvníci tak budou chráněni v případě nepříznivého počasí.

Poděbradský festival filmové hudby letos oslaví své teprve druhé výročí. Jeho organizátoři se však netají záměrem vybudovat z něj přehlídku minimálně evropské úrovně, srovnatelnou například s karlovarským filmovým festivalem. Budou se předávat ceny za mimořádné projekty i za celoživotní dílo. Také výběr hostů a originálních koncertů slibuje nebývalou koncentraci hvězd a zážitků, které už se nikdy nemusí opakovat.

Už ve čtvrtek 30. srpna se od 19 hodin ve zmíněné hale u jezera představí kapela Čechomor, jejíž hudbu bude doprovázet filmová projekce snímku Rok ďábla. Následující den se chystá už od 15 hodin velkoformátová projekce filmu Ať žijí duchové s hudebním překvapením.

Kromě hlavní haly u jezera bude samozřejmě fungovat i řada dalších scén. Přímo v lázeňském parku bude free zóna, kde si příchozí budou moci vychutnat koncerty a party zcela zdarma. V pátek 30. se na tomto místě od 14.30 představí kapela Nerez, od 18.30 Ondřej Gregor Brzobohatý. Na scéně u jezera by pak od 20 hodin měl vystoupit Ondřej Soukup, který předvede při filmové projekci skladby většinou ze Svěrákových filmů. Jmenovat můžeme například Vratné lahve, Kolju, Tmavomodrý svět, Akumulátor a další.

Další festivalovým místem bude Kinobus stage, kde se v pátek od 21 hodin budou promítat Starci na chmelu.

Nejvíce festivalového dění je koncentrováno do soboty. V hale u jezera se odpoledne od 14 hodin představí hvězdy z populárního cyklu Stardance. Od 20 hodin uvede svůj koncertní program hlavní festivalový host, Eric Serra. Dvorní skladatel režiséra Luca Bessona představí s orchestrem provedení skladeb z filmů Pátý element, James Bond, Brutální Nikita a dalších. Večer pak v hale zahraje sdružení Vivaldianno, jehož předpůlnoční koncert bude doplněn projekcí na poděbradský zámek.

V neplacené zóně v lázeňském parku se mají příchozí také na co těšit. Ve 14.30 vystoupí Emma Smetana. V 16.30 ji vystřídá Aneta Langerová a v 18.30 dorazí na pódium u lázeňské kolnády David Koller. Koho by od 20 hodin nelákalo vystoupení Erica Serry, může dorazit na Kinobus stage, kde bude vzpomínat Jan Novák, přítel Miloše Formana na slavného režiséra. Po diskuzi následuje projekce slavného muzikálu Vlasy a komedie Hoří, má panenko.

Už v neděli dopoledne bude v permanenci také Dětská stage. Od 11 hodin se zájemcům představí mladí umělci z místní Základní umělecké školy, kteří si připravili scény z Malého prince. Hlavní hala u jezera bude od 13 hodin svědkem premiéry projekce pohádky S čerty nejsou žerty s hudebním doprovodem symfonického orchestru. V neplacené zóně u kolonády vystoupí od 15 hodin populární baby punková skupina Kašpárek v rohlíku. Příznivci počítačových her si jistě nenechají od 18 hodin u jezera uniknout hudební zpracování posledního hitu hry Kingdom come: Deliverance.

Nutno podotknout, že jsme vyjmenovali jen zlomek festivalových akcí, které se budou odehrávat na celkem sedmi scénách. Podrobný program je k dispozici na webových i FB stránkách festivalu.

Bonusem pro místní a ty, kteří v Poděbradech studují, je nabídka organizátorů s výhodným vstupným. „Každý, kdo bydlí nebo studuje v Poděbradech, bude si moci koupit jednu vstupenku a druhou získá zdarma,“ potvrdil Dvořák, který se kromě prezidentování poděbradského festivalu věnuje hraní v kapele Lucie a projektu Vivaldianno.

Velkolepě pojatý festival si však také vyžádá určitá dopravní omezení. Podrobně o nich budeme informovat v příštích dnech.

Hlavní hvězdy festivalu Soundtracku (30. 8. - 2. 9.)
Eric Serra – dvorní skladatel režiséra Luca Bessona – sobota 20.00
Čechomor – Rok ďábla – čtvrtek 19.00
Ondřej Gregor Brzobohatý – pátek 18.30
Ondřej Soukup, hudba ze Svěrákových filmů – pátek 20.00
Hvězdy Stardance – sobota 14.00
Emma Smetana – sobota 14.30
David Koller – sobota 18.30
Jan Novák – Vzpomínky na Miloše Formana – sobota 20.00
Vivaldianno – projekce na poděbradský zámek – sobota 22.30
S čerty nejsou žerty – projekce se symfonickým orchestrem – neděle 13.00
Kašpárek v rohlíku – neděle – 15.00