Jak to celé začalo kolem veteránských srazů?

V roce 1997 to rozjel Pepa Ulrich z Kostelní Lhoty. Ten zbantošil pístecko–lhoteckou bandu asi tří lidí a vyjeli si na fichtlech na vyjížďku. Pojmenovali se Fichtl gang. Postupem času kluci přestali jezdit na motorce, ale v autě. Nejdostupnější auto byla Škoda 100.

Vidím tady správně pravěk srazů hundertistů?

Ano, Pepa dal dohromady partu hundertistů, pasažéři se oblékli jako svatebčané a vyrazili na vyjížďku do Mladé Boleslavi. Na tomhle prvním ročníku jsem nebyl, ale druhý už jsem si ujít nenechal.

Jak ten vypadal?

Ještě nebyl nijak zvlášť organizovaný, ale byla to úžasná zábava. V sobotu ráno se sjeli lidi z okolních vesnic a jeli na Kunětickou horu. Tam Pepa Ulrich přednesl nějakou báseň, a jelo se zpátky.

Kde jste měli sraz?

Od začátku v Kostelní Lhotě na plácku před restaurací Bohemia. Až do roku 2001.

Jsou Vaše srazy něčím vyjímečné?

Určitě, svou tématičností. To jinde není. Vždycky měl náš poděbradský sraz hundertistů nějaké téma. Husité, hippies nebo sovětská armáda.

Je mezi fanoušky veteránů nějaký rozdíl?

Jistě, jsou takové tři skupiny. Existují takzvaní tuneři. Ti pořídí starou škodovku nebo trabanta a chtějí z něj udělat porsche. Jezdí pak závody do vrchu. Potom jsou originalisti. Ti jsou nejcennější. Auto rozeberou do šroubku, opraví, náhradní díly shání po burzách. Pak si ho postaví do obýváku a dvakrát za rok vyjedou. Na tuhle úroveň bych se chtěl dostat. Pak je třetí skupina, která staré auto používá, protože nemá na nové.

Těch je hodně?

Ubývají. Přijela ale paní, která mi zaplatila za registraci a zbylo jí dvacet korun. Odjezdila všechno a benzin jí došelv Praze cestou domů. Tam už si pro ni dojel přítel.

Foukají srazisti do balónku na test alkoholu?

Jistě, a pokud nafoukají, jsou diskvalifikovaní.

Jak oceňuješ ty, co vyhrají orientační závod?

Místo medailí pečeme perníčky. Každý vítěz dostane ručně pečený perník ve tvaru auta, medvěda nebo domečku. Mám báječnou ženu a děti a ty mi se srazy pomáhají. Bez nich bych to nezvládl.

Od kdy pořádáš srazy?

Když to v roce 2001 Pepa zapíchl, chvíli se nic nedělo. Úzce s tím souvisí i to, že jsem si zlomil nohu. Měl jsem čas, Pepa mi dodal všechny materiály ke srazům a já vytvořil internetové stránky s rekapitulací již proběhlých FichtlGangů a HundertGangů. Měl jsem doma škodůvku 110 a začal ji dávat dohromady. A přitom mě napadlo obnovit tuto tradici.

Jak dopadl tvůj první HundertGang?

Bylo to 3. října 2003 znovuv Kostelce, tehdy došlo k obnovení. Vyjeli jsme na letiště do Pátku, kde hostujeme dodnes. Tam se jezdí rychlostní zkoušky. Odjel se i orienťák, který nás zavedl do Dětenic. Večer se opékalo prase a na Jízdárně, kam jsme se přesunuli, hrála punková skupina Žabí Majer. Ta měla v repertoáru i píseň Spanilé jízdy. Sraz byl ještě jednodenní. Ten můj druhý sraz už byl víkendový, auta začala najíždět v pátek, v sobotu frčel hlavní program, v neděli rychlostní zkoušky. V tu chvíli odpadli lidi z okolí a začali jezdit nadšenci z větší dálky.

Které typy aut se mohou srazů zúčastnit? Prvních srazů se zúčastnily pouze Škody 100 a 110. Pak jsme vozový park rozšířili i na Škodu 1000, tedy embéčko, a také erko.Co další srazy?

Ten druhý byl už tematický, nasměrovaný na Sovětskou armádu. Kruhový orientační závod se jel do Milovic – Mladé a po cestě hundrtisti plnili úkoly. Přijeli s rudými vlajkami a hvězdami. Umějí si zkrátka ze sebe udělat srandu. Jeden úkol byl i objetí bloku autem s obráceným řízením.

Cože?

To je taková pikantérie. Kamarád Zdeněk Havlas má zelenou hundrtku. Udělal kolečkový převod s tím, že když točíš volant doprava, auto zahýbá doleva a opačně. Soutěžícím jsem říkal: Tady sedněte do auta a objeďte blok. Čtyři trasu projeli, pátý boural. Strašně se tato šílená disciplína zalíbila, auto jsme dali dokupy. Příští rok už se jel na Jízdárně Memoriál Zdeňkova zeleného kila .

Nezapomněl jsi trochu na motorky?

Vůbec ne, v roce 2005 jsem po úspěchu hundrtů obnovil i jawácký sraz Fichtlení. Je jednodenní a jezdí motorky iz Hradce a Ledců. Je tu rychlostní zkouška i orientační závod. Základ je sranda.

Kdo byl nejstarší účastník?

Tak to je Vratislav Němeček z Pňova–Přehradí, který jezdí každý rok. „Mně se tady moc líbí, sem mě babička vždycky pustí,“ říkává s úsměvem. Je mu 77 let a vlastní nejstarší stroj Pařez z roku 1954. Nejmladší fichtlista byl tříletý Míša Král z Nymburka, kterému tatínek postavil maličkou motorku.

Co témata, která jsi už nakousl?

První téma byla Sovětská armáda, druhé Jan Žižka z Trocnova. I úkoly byly husitsky zaměřené. Účastníci hráli v kostky, stříleli z kuše, bojovali na kládě. Jelo se do Kutné Hory, většina měla na sobě dobové šaty a poslední úkol byl před chrámem Sv. Barbory. Němečtí turisté nám začali házet do helmy peníze. Jihlavská posádka měla na střeše amplion a odtud se ozývalo mohutné Kdož sú boží bojovníci. To byl zatím největší gang, přijelo přes 70 aut. Vloni jsme měli jako téma dobu hippies, moje oblíbená šedesátá léta. Auta přijela pomalovaná kytičkama. Jeden z úkolů na trati se odehrával i v chlebské ZOO. Hipíci tu zachraňovali zraněného plyšového slona během války ve Vietnamu.

Co aktuální víkendový HundertGang?

Finišují přípravy, pojedeme do Jičína, protože téma je Večerníček. Odtajním, že orientační závod bude mít 5 etap, jedna z nich bude pěší po městě. Na trati se závodníci potkají s Patem a Matem, vodníkem Česílko nebo vlkem a zajícem. Na startu bude Rumcajs, Manka i Cipísek. Slavíme deset let od prvního srazu. Večer se na nás přijede podívat král Jiří z Poděbrad v hundrtce. Budeme promítat film, který mapuje dosavadní ročníky.

Vypadáš spokojeně. Není to zdání?

Není, cítím se spokojený a šťastný. Z práce se vždycky strašně těším domů. Jsem rád doma. Moc se ale neumím zastavit, furt něco dělám. Jo a mám na zahradě čtyři auta. Že neuhádneš jaký typ? (smích) Je tam jedna stovka pojízdná, nepojízdné erko. Kamarádi tam mají ještě jednu stovku a jednu stodesítku.