V rámci Výtvarného kroužku Petry Peštové v Domě dětí a mládeže Symfonie Poděbrady si děti s patřičným nadšením a zápalem vyzkoušely animaci. Přivést pohádkové postavičky do pohybu jim pomohla nejen počítačová technika se snímací kamerou, ale také lektorky workshopů animace pro děti Klára Marešová a Lenka Křížová.

Nezávisle na sobě tak vzniknou dva krátké filmy: pohádka Kdo z koho? a pohádka o létajícím prasátku Air Pig mladého scénáristy i režiséra Štěpána Hampla. Co tvůrčímu nápadu předcházelo? „S dětmi z Výtvarného kroužku jsme navštívili výstavu loutek v nymburském muzeu, kde se děti seznámily s tématem animace, a potkali jsme naše dvě animátorky,“ vysvětlila Petra Peštová.

Děti se pak vžily do rolí scénáristů a režisérů. Vytvořily si vlastní scénáře, pohyblivé loutky z papíru, plastelíny, kulisy z papíru i vaty. Výsledkem čtyřhodinového natáčení bude maximálně třičtvrtěminutový film i s titulky. Co minutu při tvorbě filmu přišlo na debatu, jak vlastně létá prase, nebo jak se leká kráva. „Děti si třeba při sledování večerníčku potom dokáží představit, co je za tím práce,“ dodala Peštová. Filmy budou k vidění na prezentaci kroužků DDM Symfonie v polovině června.