Autorka Julie Slauka ve své tvorbě vychází z každodenních situací, třeba i takových jako je příprava večeře nebo výběr barvy oblečení. Témata jednotlivých děl se pak podle kurátorky výstavy Kristýny Péčové týkají obecně známých pojmů jako hledání identity, rituálů a přizpůsobování se společnosti.

První exponát výstavy představují dvě popsané plachty, které jsou rozvinuté napříč místnostmi galerie. „Je to částečná reakce na svět reklamy. Všichni znáte nějaké reklamní bannery, často s poměrně útočnými sděleními, které se vám snaží něco prodat nebo vnutit. Julie vlastně tento princip reklamního banneru obrací. Jednak tím, že na ně umisťuje intimní, až vlastně naivní věty. A zároveň je dává k návštěvníkům tak blízko, že se jich mohou dotknout nebo je překročit,“ uvedla ve svém proslovu Péčová.

Pětadvacetiletá poděbradská umělkyně se věnuje mimo jiné fotografování, které vystudovala na univerzitě v Ústí nad Labem. Své projekty Slauka realizuje pomocí různých médií jako je instalace objektů, filmů, fotografií nebo jejich vzájemná kombinace.

„Často tvořím impulzivně, všechno je velmi nahodilé. Poslední dílo výstavy – nahrávka Zvykneš si –vznikla mluvenou improvizací během vaření. Byl to vlastně automatický myšlenkový proud, kdy jsem si představila jakousi sci-fi situaci. Moment, kdy se někdo ocitne na jiné planetě. Je tam nový a někdo mu opakuje, že si na to zvykne. Jde tedy o to, že se člověk dokáže na všechno adaptovat,“ vysvětlila svůj záměr Slauka, která mezi své exponáty zařadila například i sádrový odlitek avokáda.

Konceptuální umění je považováno za druh experimentálního směru. Často ve své tvorbě odmítá tradiční metody výtvarného umění a naopak klade důraz na koncept či myšlenku, která byla do uměleckého díla vložena. Autor tak narušuje hranici mezi tím, co je za umění považováno a tím, co už není.

Galerie G18, kde se výstava až do 19. srpna koná, vznikla v Poděbradech v březnu letošního roku. Je to společný projekt místního umělce Lukáše Kladívka a manželů Michala a Petry Loučových. „Prostor galerie, který byl dlouhodobě nevyužívaný, jsme dostali k dispozici od města. S jeho podporou jsme ho zrekonstruovali a začali pořádat různé kulturní akce. Chceme, aby byl multifunkční a probíhaly zde různé besedy nebo projekce. Na konci srpna zde chystáme výstavu o jazzové sekci, dále burzu a expozici vinylových soundtracků,“ uvedla literární historička a provozovatelka galerie Petra Loučová.

Od září tohoto roku se také mohou návštěvníci těšit na připravované debatní večery s vědci, výtvarníky nebo umělci na různá aktuální témata. „Chceme dávat prostor menšinovým žánrům, které nejsou tak obvyklé nebo se na jiných místech ve městě neobjevují. Máme pocit, že třeba i konceptuální umění nebo komiks jsou žánry, které jsou zajímavé a je dobré s nimi publikum seznamovat,“ dodal Michal Louč. Upozornil ale zároveň, že provoz galerie je sezónní, a to pouze od března do listopadu.

Přestože téma výstavy nemusí být pro každého jeho šálkem kávy, návštěvníci galerie se jednoznačně shodují, že to je ve městě vítaná změna. „V galerii jsem poprvé, chtěla jsem tento prostor poznat. Myslím, že to je něco, co mladým lidem vyhovuje. Ti totiž dokáží v prostoru představit něco, co už občas my starší ani nevidíme. Určitě se sem ráda přijdu znovu podívat,“ zhodnotila nadšeně účastnice výstavy Viktorie z Poděbrad.