Zahradní slavnost. To je kromě známé divadelní hry Václava Havla také forma, kterou si vybralo poděbradské Ekogymnázium 
k oslavě svých 20. narozenin.

Ačkoliv počasí toho dne bylo spíše aprílové a odpoledne to chvílemi vypadalo, že se po zámecké zahradě v Poděbradech budou pohybovat spíše zakuklené postavy v pláštěnkách, nakonec se na obloze objevila příjemná modř a zábava tak mohla nerušeně začít.

Ačkoliv na úvod část studentů absolvovala workshop pod vedením PR manažerky školy Olgy Havránkové, pak už skutečně došlo na zábavu. Zastřešenou část zahrady provoněly kuřecí kousky, rozverný číšník roztáčel půllitry nymburské jedenáctky a na pódiu se střídali Polabští básníci, kteří svou troškou přispěli do kulturního mlýna stále se rozjíždějícího večera. Svoje díla přečetli například Pavel Zdražil, Ondřej Urbanec, ale také už zmíněná manažerka školy Olga Havránková.

Pravdou je, že většina studentů, ať současných nebo bývalých, v tu dobu trávila čas 
v diskuzních kroužcích po zahradě. Mezi diskutéry se občas mihl ředitel školy Zbyněk Lukavec se svojí manželkou Dagmar.

Větší zájem o dění na pódiu přitáhla až první vystupující skupina Sek jsi bombónky, jejíž vtipné a propracované texty dodávaly na lehkosti samotné hudby a před pódiem se konečně objevily první tanečnice.

A pak už všechno fungovalo jako na správné garden party. Někdo vzpomínal na staré zlaté školní časy, jiní se věnovali tajuplným diskuzím ve tmou zahaleném altánu a dopíječi sudu ekologicky třídili kelímky a plnili popelnici s nápisem Plasty…