Další díl ze seriálu o Kulturním a informačním centru (KIC) může začít. Zápletka se vyjasňuje, režisér zůstal (město), ale herecké obsazení se mírně proměnilo.

Novým jednatelem KICu se stal Miloš Novák. Ten také stojí za podpisem žádosti o dotaci na kulturu, která se stala sporným bodem. Bývalý jednatel Ladislav Langr tuto žádost nepodepsal, protože nesouhlasil s novým dotačním systémem města. „Langr měl žádost podepsat, ať se systémem souhlasil nebo ne. Prostě proto, aby KIC měl peníze na provoz,“ řekl jednatel Novák. Na konci termínu podání žádostí ale Novák ještě nebyl statutárním zástupcem KICu. Právně tedy není transakce v pořádku. „Zachránil jsem KIC. Šlo o mimořádnou situaci. Město jasně řeklo, že nemá zájem na zrušení KICu,“ uvedl Novák.

Do výběrového řízení o jednatele se přihlásili tři uchazeči. „Valná hromada rozhodla a potvrdila ve funkci Miloše Nováka,“ řekla místostarostka Jiřina Soukupová.

Ta také vyjmenovala oblasti, o které KIC v žádosti požádal. „Jsou to dotace na kino, divadlo a Poděbradské noviny. O infocentrum, které má nyní pod sebou, nezažádal,“ uvedla Soukupová. Zda KIC dotaci skutečně dostane, rozhodne středeční zasedání zastupitelstva.

Odvrácenou stranou mince jsou pro Nováka ve funkci šéfa KICu hanlivé maily, které mu prý v současnosti chodí. „Je mi líto, že celou věc někteří zástupci Poděbradského fóra politizují. Vyčítají mi podpis pod žádostí o granty. Jsou na straně bývalého jednatele, který označil dotační systém za špatný,“ uvedl Novák.

Langr ho označil za nesmyslný a dokonce sám z funkce kvůli tomuto výběrovému řízení odstoupil.

Podle bývalého starosty a člena Poděbradského fóra Lubomíra Zíty by měl nový jednatel rozhodně navázat na Langrovy aktivity. „Laťka je vysoko, Langr v Poděbradech kulturu opravdu pozvedl,“ řekl Zíta.

Zítovi příliš nesedí Novákova těsná spolupráce s městem. „Nesouhlasím z jeho strany s jistým podlézáním vedení města. Poslední číslo Poděbradských novin je už znovu v režii radnice,“ myslí si Zíta.