„Váš Artík," končila upoutávka na umělecký týden Art Week před samotnou akcí ve školním rozhlasu. A už podruhé se do projektu, který mají na svědomí letos už čtvrťáci Kačenka Svojšová, Hanka Červeňáková (3.A), Marek Bártl, Dan Hakimi a další tvůrčí výtečníci, zapojili studenti napříč třídami.

Celý umělecky pojatý týden měl ohnisko na dvou nástěnkách, kam se studenti zapisovali na přednášky, divadlo 
a workshopy tak, aby je učitelé uvolnili z vyučování. Systém zavedli poučeni loňským ročníkem, kdy si někteří filutové pod Art Weekem představili týden volna.

I když co by to bylo za študáky a umělce, kdyby se jim nepodařilo alespoň trochu strukturu zaběhlého týdne rozvolnit. „Je to hlavně akce studentů, věnovali přípravám 
a organizaci hodně času a my je zase vidíme v jiném světle," řekl k akci Art Week zástupce ředitele Pavel Hercog.

Kdo chtěl, ten si umělecký týden užil a užívá ještě dnes, poslední den. Každou přednášku, filmovou projekci si mohlo vychutnat maximálně šedesátičlenné publikum. Ale pozor, z předem hlášených písemek se neomlouvalo! V akci také nenašli zalíbení všichni pedagogové, ale to je možnost volby a studenti se tak učí prosadit, což se jim podařilo 
u vedení školy.

Kdokoli se mohl předem také zapojit se svým dílem. „Art Week meze neklade. Někdo fotí, maluje kostýmy, nemusí to být statické umění, loni tu vystupovala kapela, letos hrajeme divadlo," představil akci jeden z jejích zakladatelů Marek Bártl. Užívá si ji ještě před maturitou a slibuje, že za rok své mladší kolegy v konání Art Weeku podpoří.

Markova přednáška byla 
o pivovarech a pivovarnictví v České republice, živém tématu, které ho dlouhodobě zajímá. Přednáška o sci-fi se proměnila v živou debatu 
o Star Wars, Star Gate a Star Treku a v řadách studentů se vyprofilovali nadšenci „postižení" tímto směrem. Vždy přednášeli studenti studentům.
Vyzkoušeli si také řízenou debatu nebo tvoření všeho možného z korálků včetně hadů a krokodýlů. Jen o tančení zumby studenti přišli, protože lektorka z jejich řad nakonec nebyla uvolněna z vyučování.

Vyhlášen byl i konkurz na Talent, kde se ve finále utkali DJ se zpívajícím klavíristou. Studentská porota si zahrála na tu z televizní soutěže. Dnes se dostane i na improvizační Partičku. O promítaných filmech mohli diváci hlasovat 
a ráno ještě před vyučováním hlavně dojíždějící sledovali krátkometrážní filmy.

Často jsou prý aktivní studenti z nižšího stupně, letos se hojně zapojili druháci. Herci napříč ročníky se potkali ve hře Úlety. Pásmo scének vtipně, dynamicky i záhadně naťuklo téma života, smrti, vztahů, sexu, společnosti i politiky. Texty ze života Poděbraďáka Karla Lišky alias Charlieho Foxe se staly scénářem pro hravé a chytré ztvárnění studenty pod taktovkou paní učitelky Kateřiny Urbánkové. „Jsou to moje postřehy pro lidi, kteří poslouchají. Četl jsem je na maratonu 24 hodin čtení, kde mě oslovila Katka Urbánková," prozradil po představení autor Karel Liška.