K vidění byla jednoaktovka Akt s klasickým seminářem v první půli. Snad ani není potřeba připomínat, že jako při každém představení poděbradských Cimrmanů bylo divadlo našlapané a všechna místa do posledního byla zaplněna. „Já nemám potřebu obecně chodit do divadla, ale tohle je výjimka. Každý rok se na to těším, tady se vysměju a mám zas na rok s divadlem vystaráno,“ dokumentoval jeden z návštěvníků svéráz cimrmanovských představení.

„Ale dobrý večer, vás jsem taky dlouho neviděla, kde se tu berete?“ vítala některé sváteční návštěvníky jako vždy usměvavá uvaděčka paní Šrámková.

Když potřetí zvonek dozvonil a v sále se zhaslo, všechno mohlo začít. Sestava profesorů, inženýrů a doktorů, zkrátka poděbradských cimrmanologů, byla tradiční. Slovo si vzal na úvod principál souboru, režisér představení a nakonec i představitel titulní role malíře Žíly Jaroslav Merta. V přednáškách mu zdatně sekundovali jeho syn Jaroslav Merta mladší, Josef Káninský a patrně dva největší komici souboru Láďa Kopáček a Milan Šimák.

Druhý jmenovaný ještě před přestávkou stihl odrovnat nejen publikum, ale i své kolegy na place. Jako vždy měl originální výstup, který si připravuje mimo rámec tradičních vystoupení, a který nelze vidět jinde, než právě v Poděbradech. Součástí výstupu byl neskutečný gag: „Dámy a pánové, málokdy se stává, že by naše divadlo a náš malý soubor navštívil někdo tak vzácný, jako je režisér a herec Zdeněk Svěrák.“ Načež se v sále rozsvítilo a diváci se zvědavě rozhlíželi, z kterého místa herecká legenda vystoupí. To už však Šimák pokračoval. „Jak říkám, stává se to málokdy a nestalo se to ani letos.“

V tu chvíli bylo publikum i zbylí herci na jevišti smíchy bez sebe a mohlo se jít na tradiční přestávkově cimrmanovské občerstvení, které letos tvořila kuřecí stehýnka s chlebem. Po ruce bylo i pivo, víno a další nápoje, vše zdarma, jak je zvykem.

Nebudeme popisovat představení. Už v zájmu diváků, kteří se na zbývající reprízy chystají. Tak snad jen zmínku o tom, že Žílová v energickém podání Ládi Kopáčka si nic nezadá s „pražskou“ Žílovou Miloně Čepelky a tanec s Žílou, tedy Jaroslavem Mertou starším, je opravdu nezapomenutelný zážitek.

Takže přijďte se podívat i vy na přískoky zvané „chromý jelen“ nebo si rezervujte vstupenky už na příští prosinec, kdy se poděbraďáci bezesporu vytasí s další hrou.