O co vlastně jde? Moderátor večera Jakub Macura na pódiu krátce představí člověka, který je něčím zajímavý, kreativní a zpravidla má něco společného s nymburským regionem. Pak mu předá mikrofon a od té chvíle běží projekce 20 snímků, přičemž mizí po 20 vteřinách. Daná osobnost tak v čase něco přes 6 minut představí to nejzajímavější ze své tvorby, života, nápadů a podobně. Je přirozené, že akce má spád, rychlost, nudit se prostě není čas. Vše má hudební podkres. Sobotních devět hostů – spíkrů bylo rozděleno přestávkou. Po skončení všech přednášek následovala hudební party ve foyeru.

V sobotním programu potěšila například rodilá Nymburačka Sandra Silná, dnes farářka husitské církve v Brně pěstující včely a vařící pivo na faře. Asi nejvtipněji glosoval své snímky někdejší nymburský skautský vedoucí Vít Kolátor, dnes jeden z nejlepších českých musherů, tedy člověk závodící s psími spřeženími. Vtipně své projekty komentoval také pražský kavárník a autor řady netradičních projektů včetně asi nejznámějšího Piána na ulici Ondřej Kobza. Dorazili i mladí poděbradští manželé Marešovi, kteří mají vlastní pražírnu kávy a kavárnu právě v lázeňském městě. Kompletní seznam vystupujících a jejich krátké představení naleznete za textem.

PechaKucha Night je formát, který se evidentně v Nymburce chytil a který kromě zábavných přednášek má i obecnější dopad. Zatímco například při oficiálním představování nového vizuálu Nymburka vysvětloval své vize před několika týdny zástupce Studia Colmo Miroslav Roubíček do téměř prázdného kinosálu, v sobotu mu po šestiminutové prezentaci tleskalo nabité hlediště a orientační hlasování líbí – nelíbí mu muselo zalichotit. Les rukou potvrdil, že drtivé většině přítomných nová grafika Nymburka imponuje.
Příští Pecha Kucha night volume 3 se koná už 6. dubna od 19 hodin opět v kině.

Kdo všechno představil svoji prezentaci:

ONDŘEJ KOBZA
Kdo by někdy nezaslechl jméno pražského kavárníka a kulturního aktivisty Ondřeje Kobzy, který se svými projekty zaplavuje nejen Prahu a Českou republiku, ale již téměř celý svět? Pražská kavárna Café v lese, projekt Piána na ulici, pronájem hradu Pirkštejn a otevření střechy Lucerny, celosvětový Poeziomat. To je jen několik aktivit, které stíhá.

SANDRA SILNÁ
Žena, matka, farářka a rodilá nymburačka Sandra Silná, se nebojí složitých řešení. Její příběh o cestě z Nymburka do Brna, kde teď působí je plný živelnosti, nonkonformity, ale také lásky a sebepřijetí. Sandra každou ze svých zálib - studium pivovarnictví a environmentalistiky, chov včel provádí s ohromným nadšením a zápalem.

ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR A1 ARCHITECTS
Jednoduché motto "Tajemství architektury spočívá v jednoduchosti" a jedinečný rukopis pražského architektonického atelieru A1 Architects stojí za tímto oceňovaným studiem. Jeho ústřední dvojka Lenka Křemenová a David Maštálka nám ukáží, na čem právě pracují.

GRAFICKÉ STUDIO COLMO
Studio Colmo, to je Miroslav Roubíček a Markéta Hanzalová, navrhlo aktuální vizuální identitu města Nymburk a má za sebou již dvě úspěšné prezentace své práce právě pro naše město. Na PechaKucha Night předvedl prvně jmenovaný jejich minulé i současné práce pro další klienty.

MARIE STARÁ AKA RODNÁ HROUDA
Modely poděbradské návrhářky Marie Staré a její značky Rodná Hrouda se již dostaly na druhý konec světa během soutěží Miss Earth. Maruška nachází inspiraci ve folkóru a přírodě. Její cesta za úspěchem nebyla ale nijak jednoduchá.

ARCHITEKTONICKÉ STUDIO ÚL
Urbanistické studio Úl tvoří Lucie Pavlištíková a Kristian Holan, bývalý student nymburského gymnázia. Studio se zabývá veřejným prostorem a jeho zkvalitňováním. Jejich návrh revitalizace sídliště Jankovice se o to snaží i se zachováním vysokého počtu parkovacích míst.

BCA. LINDA VONDROVÁ
Na titulu prý nezáleží, ale BcA. Lindě Vondrové už jej nikdo neodpáře. Široké portfolio uměleckých činností od keramiky po šperk až k těžko uchopitelným novým médiím předvedla enfant terrible umělecké scény narozená v Nymburce.

AMARES COFFEE
Třetí kávová vlna, filtrovaná káva, severský způsob pražení. Zajímají vás, co teď hýbe kávovou scénou? Nejen o svojí cestě za kvalitní kávou vyprávěli manželé Marešovi z poděbradské pražírny Amares Coffee.

VÍT KOLÁTOR
Mushing neboli psí spřežení se stalo vášní nymburského rodáka Vítka Kolátora. Vítek je vítězem republikových i mezinárodních závodů. Jaké je to řídit spřežení deseti až dvaceti psů a jde si při tom vůbec užívat okolní krajinu?