Navazuje letošní první ročník Votvíráku na loňský festival Milovice Fest?

JK: Ano, svým způsobem. Spojitost je tu s odchodem sovětských vojsk z tohoto území, loni to bylo kulatých 15 let od konce okupace. Letos se nám podařilo sehnat jako patrona festivalu Michaela Kocába, který se o odchod vojsk nejvíce zasloužil. Jinak jsme stejný tým, který připravoval i loňský festival na Hakenově stadionu.

Co takový patron festivalu dělá?

JK: Původně měl Michael Kocáb pozdravit návštěvníky festivalu už v pátek, ale vše zřejmě ošéfuje v sobotu v rámci koncertu skupiny Pražský výběr II. Samozřejmě je to velká osobnost, která celou akci zviditelní.

Festival je oproti loňsku už dvoudenní. Program tím pádem narostl?

JK: Je to tak. Dvoudenní festival čítá celkem na dvou scénách 37 kapel a interpretů.

Posluchače jistě zaujme až 80 procentní sleva vstupenek na letní festivaly?

AK: To je obrovský tahák, nespočet mailů to dokazuje. Lidi nemůžou uvěřit, jak je možné, že třeba lístek na SázavaFest stojí 180 korun namísto 900, za který se prodává normálně.

Na kolik takových festivalů máte slevy?

AK: V současné době je to 17 festivalů, ale na každý máme omezený počet kusů. Nejvíce nám nabídli pořadatelé 200 a nejméně 10 vstupenek.

Pojďme k programu. Jaké byste vypíchli hvězdy Votvíráku?

JK: Už zmíněný Pražský výběr II. v čele s Michaelem Kocábem, kteří mají venku aktuální desku Vymlácený rockový palice. V kapele exceluje vynikající australský kytarista Richard Scheufler. Dále třeba Anna K, Wohnout, Horkýže Slíže, Peha, Mig 21 nebo Vypsaná fixa.
AK: Říkali jsme, že je to festival vítězů, Anna K i Wohnout mají cenu Anděl, Vlasta Horváth vyhrál druhou řadu Česko hledá SuperStar nebo Pěchota, která vyhrála letošní Rock Nymburk.

Nezapomněla dramaturgie na regionální skupiny?

JK: Vůbec ne, jmenujme například Crossband, Den nebo Mons Veneris. Velkou popularitu si tu drží i zábavový Komunální odpad.

Co mohou návštěvníci na Votvíráku zažít kromě hudby?

AK: Festivalové městečko nabízí klasické služby. Kromě hudby to bude například pouliční divadlo Trakař nebo takzvané Město zábavy, kde si můžou návštěvníci vyzkoušet lezeckou stěnu nebo zahrát ve vodě fotbálek. Jo a děti do 150 centimetrů v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

Jakou čekáte návštěvnost? Máte přehled, kolik se prodalo vstupenek v předprodeji?

AK: Momentálně je prodáno už kolem dvou tisíc lístků a to jsme čtrnáct dní před začátkem. Byli bychom rádi, kdyby přišlo tak pět tisíc hudebních fanoušků.

Chcete tedy založit tradici Votvíráků?

AK: Rádi bychom. Myslíme, že i prostor letiště je výhodný. Je to obrovská plocha. Pro ilustraci máme kilometr plotů, protože areál nějak ohraničit musíme. Pokud by to nestačilo, jsme schopni areál operativně zvětšit.

Kdo bude moderovat hudební scény?

AK: Jednu já, druhou hudební publicista a moderátor Jaroslav Špulák. Jsme oba členy Akademie populární hudby a přátelé.

Po skončení koncertů v jednotlivých dnech je v programu párty. O co půjde?

AK: Je to velká diskotéka a protože Milovice jsou městem třicátníků, budeme hrát samozřejmě i jim. Jinak napříč hudebními styly.

Nepřemýšleli jste o zahraniční hvězdě?

JK: Máme letos dva zástupce slovenské scény.
AK: Kdyby za rok klapli Green Day, bylo by to skvělé (smích).

Má festival nějaké motto nebo poznávací moment?

JK, AK: Hlavní je pohoda. Tu chceme vysílat v průběhu celého Votvíráku. Oba jsme totiž pohodáři. Symbolem festivalu je prstové véčko. To samo o sobě vypovídá za vše.