Do Poděbrad zavítal na tradiční slavnosti král Jiří s královnou a další šermíři a zbrojnoši. Strhla se i nefalšovaná bitva. V Nymburce na letišti se pro změnu konal sraz ultralehkých letadel a obec Stratov oslavila 650 let od první písemné zmínky. Dva víkendové dny ovšem hlavně patřily hudbě. V Milovicích se konal první ročník hudebního festivalu Votvírák, na který dorazilo pět tisíc lidí. Hudbě patřil i Nymburk pod hradbami, kam přišly stovky lidí na Evropský den hudby.

Děti slavily

Na mnoha místech na Nymbursku se o víkendu konaly oslavy Dne dětí. Na snímku řádily děti na zahradě historické vesničky Botanicus v Ostré, kde si mohly vyzkoušet různé disciplíny jako chůzi na chůdách, žonglování nebo provazochodectví. Za úspěšně splněné úkoly si vysloužily sladkosti. Pro děti a s dětmi se odehrával program také například v Milovicích, kde na děti čekalo mnoho zajímavého včetně ukázky zásahových vozidel, ukázky výcviku služebních psů, štafety hasičů nebo her a soutěží. V pohádkovém duchu se nesl dětský den v Poděbradech v zámeckém parku. Děti slavily i v Lysé či Nymburce.

Pod hradbami vládla hudba, tanec a kapela Telegraf

Evropský den hudby v Nymburce v sobotu navštívily stovky lidí. I když byl spojený především s oslavami 30. výročí založení kapely Telegraf, příchozí děti se odpoledne potěšily i u dětské diskotéky, vystoupení mažoretek, v parku pod hradbami zazpívala také muzikálová zpěvačka Magda Malá či zpěvák Jakub Smolík. Pak už pódium patřilo kapelám Stones a Karamel, největší díl samozřejmě ovládl oslavující Telegraf. A jak se Telegrafáci cítí po 30 letech? „Únava to není. Hráli jsme se spoustou slavných českých a slovenských kapel, snad kromě Kabátu. Na festivalu Rock For People jsem jednou hráli pro 4 tisíce lidí, to jsou zážitky na celý život,“ řekl pro náš deník zakladatel kapely Petr Bašus.

Obec Stratov oslavila výročí 650 let

Obyvatelé Stratova o víkendu oslavili výročí 650 let od první zmínky o obci. V bohatém programu nechyběla hojně navštěvovaná výstava historických fotografií, písemností a kronik na obecním úřadu. „Ten zájem byl opravdu enormní a měli jsme vůbec problém výstavu ukončit, stále chodili lidé. Přijelo hodně oslovených rodáků, z čehož jsme měli velkou radost, “ uvedl starosta Stratova Josef Horvát. Na odbyt šla knížka o Stratově, která při příležitosti oslav vyšla. Pod názvem „Stratov se v dějinách neztratil (1357 – 2007)“ ji napsali Jan Řehounek a Josef Vrána. V dvoudenním programu, který vyrcholil v neděli navečer vystoupili mažoretky, šermíři, nechyběla slavnostní mše, průvod obcí ani taneční zábava. Děti oslavily dětský den s řadou her a soutěží a mohly se povozit ve vláčku taženým koňmi. Sportovní fandové si zas přišli na své při zápase v nohejbale a přátelském utkání mezi TJ Sokol Stratov a Internacionály Slavia Praha. Střední generaci potěšil koncert zpěváka Václava Neckáře.