Lázeňská kolonáda v Poděbradech se stává každoročně místem novoročního setkání stovek příchozích. Jejich přípitky, přání všeho dobrého do nadcházejícího roku a vřelá obětí tradičně startuje už od roku 1992 půlnoční ohňostroj. Ani letos, ve čtvrtek 31. prosince, tomu nebude jinak. „O půlnoci se všichni opět po roce mohou těšit na ohňostroj, který bude zase trochu jiný, než loni,“ prozradil starosta Poděbrad Jozef Ďurčanský. Novoroční ohňostroj město obdobně jako v předchozích letech vyjde na šedesát až sedmdesát tisíc korun.

Tradičně se dočkají ohňostroje také obyvatelé Sadské. Nad místním náměstím se rozsvítí obloha přesně půl hodiny po půlnoci. Lidé jsou také zvyklí přispívat si na ohňostroj sami. „V tuto chvíli je vybráno 18 500 korun a lidé stále příspěvky nosí,“ řekla včera v poledne starostka Cecílie Pajkrtová.
Podle jejích slov se lidé na ohňostroj pokaždé mimořádně těší a dostaví se do centra v hojném počtu. „Každý rok se sejde odhadem kolem 400 lidí,“ doplnila starostka.

Naopak v Městci tradičně město oficiálně žádný ohňostroj nechystá. „My jsme připravili ohňostroj k jiným příležitostem,“ poznamenal starosta Milan Pavlík. Už tradičně se však skupinky zvědavců a pyrotechniků amatérů houfují minimálně před dvěma restauracemi: U Pařízků a před Konírnou v zahradě kulturního domu.

Asi nejvelkolepější podívanou chystají opět v Nymburce. Ohňostroj bude v tradiční lokalitě Na Fortně směrem dolů od soudní budovy. Začne jednu hodinu po půlnoci. „Letos čekají na diváky opět nové efekty, slíbené jsou takzvané létající talíře. Ohňostroj by měl trvat 20 až 25 minut,“ řekl vedoucí odboru kultury Jiří Černý. Stát bude 120 tisíc korun a zaplatí ho město.

Lysá nad Labem pořádá ohňostroj letos podruhé. Přispívají na něj sponzoři a o bezpečnost celého aktu se postará milovický městský strážník a pyrotechnik Pavel Céza. Vypukne na kopci u „Černých vrat“ první lednový den v 18.30 hodin.

V Milovicích letos uspořádají ohňostroj za 40 tisíc korun. Propukne také 1. ledna přesně v 18 hodin. „Jsme sami zvědavi, jak bude vypadat, protože máme letos nového ohňostrůjce,“ prozradil starosta Milovic Milan Kraus.