V hudbě navazují The Hitfakers na skupinu Albacross, kde působí Alfons a Eusebio Llupiovi, a kterou jsme si představili v minulém díle. Z písní zůstaly třeba I´v Got A Woman od Ray Charlese, slavná No Woman No Cry Boba Marleyho nebo albánská lidovka.

Po rozpadu výtečné funkové kapely Doo-Bop, zůstala silná rytmika na čas bez angažmá: Ondřej Kuchař – kytara, Hynek Novotný – bicí a Tomáš Lacina – baskytara. „V té poslední fázi zpíval v Doo-Bop Alfons, Vítek Beneš tam hrál na klapky, já dvakrát hostoval na kytaru,“ připomene události kolem rozpadu jedné a vzniku nové kapely Eusebio.

The Hitfakers začínají zkoušet před dvěma lety v Liberci u Hynka. „Šli jsme nahoru do zkušebny, odpočítali tři, čtyři a jel funk. Bylo to skvělý,“ zasní se kytarista a vokalista Eusebio, zvaný Sebi a jedním dechem dodává: „Bylo to okamžitě tam, stala se z nás zároveň taková pohodová rodina.“

Sebi si koupil kytarový syntezátor, kterým nahradili v kapele hammondky a jiné zvuky. „Někdy předstírám, že na ně hraju,“ rozesmál se kytarista. Ze začátku měl trochu problém vyrovnat se s tím, že v kapele budou kytaristé hned dva. „Nejsem velký instrumentalista. Nesnáším přístup: Tak se ukaž, co umíš! V tom případě bych odložil kytaru a šel se rovnou utopit. Hraní na kytaru je pro mě sexuální záležitost,“ odkryje se Sebi.

Zkouší i v Praze na Strahově a v Nymburce na minigolfu mají takovou open air zkušebnu. Co se týká častějších vystoupení, baštou se pro The Hitfakers stal Liberec. „Hráli jsme v klubu Casta, v hospodě Dolina v Bedřichově, na místních kolejích. Dále třeba v Přerově, často hrajenme v Aloha baru v Praze, v Nymburce U tanečnice nebo před restaurací Butrint. V sousedních Poděbradech se chystáme na koncert do kavárny Jullieta,“ vyjmenuje Eusebio.

Velká spolupráce se chystá s kapelou Gulo Čar, předjednán je i koncert v českém centru v Drážďanech. Ruce jim totiž uvolnila jejich manažerka Evelína, civilním jménem Eva Buxbaumová. Zřejmě největší dosavadní úspěch ovšem zažili v prestižním pražském Lucerna Music baru, kde hráli po Tower Of Power Revival pro 600 přítomných.

Kapela, která po svém dělala a dělá pouze coververze, začíná zařazovat i autorskou tvorbu. „Vzali jsme teď na milost moje dvě písně, Ondra na svých také začal dělat. Píseň se jmenuje How, vyzkoušeli jsme si ji naživo a bylo to super. Ta druhá je Sweat. Jednu zkoušku nám ta původní věc jde, další zkoušku zase ne, ale když ztrácíme tu předlohu, začíná to mít náš ksicht. K realizaci svých věcí ale potřebuju celou kapelu, abych lépe vymyslel refrén, ze začátku mi to přijde hodně fádní,“ odhalí Eusebio.

Jsou podruhé ve studiu, aby dotočili první regulérní album. Ve studiu Na Kloboučku u Dobříše jim desku natáčí Michal Pavlíček junior. „Máme hotových šest převzatých písní. Chceme k nim připojit ještě šest původních. Musí to jít ale přirozeně, ani jsme totiž nezamýšleli, že to bude takhle napůl.“

Písně jsou o lidských vztazích. „Jsem sociální člověk, zajímá mě to. Zvlášt, když člověk přijde do jiné mentality. Albánská mentalita je optimistická za každou cenu, lehkomyslná, pozitivní ve smyslu, jako že nic není tak důležité. Také je respektující. Češi jsou chladnější. Myslím, že si dokážem všechno víc užít,“ zamudruje Sebi.
Spřízněnou skupinou je pro ně multižánrová United Flavour, kde hraje náš známý z Albacrossu a dalších skupin Vítek Beneš. Ten jim bude nakonec míchat do finální podoby aktuální cédéčko. Tomáš Lacina hraje současně v crossoverově-breakbeatovém projektu U-Prag. The Hitfakers si můžete přehrát i na světoznámém serveru YouTube, který nabízí domácí i profesionální videa.

Kontakt:

Eusebio Llupi – 720 258 203

www.hitfakers.com

Příště: Sólový sbor