Naposledy takhle plno tady bylo prý na filmu Titanic. Lukáš Novotný by si tak klidně mohl podat ruku s kolegou Jamesem Cameronem.

Proč jste se rozhodl natočit film Stíny maloměsta?
Rozhodnutí padlo během jednoho melancholického letního večera. Spolu s dvěma dalšími tvůrci filmu, Mirkem Tichým a Tomášem Pilařem, jsme vzpomínali na natáčení našich téměř deset let starých filmů a nadávali na nudu v Městci. Náhle jsme si uvědomili, že když se dodnes vracíme k deset let staré události, proč to nezopakovat.

Není to tedy váš první počin. Co už pod vašima rukama vzniklo?
Mirek Tichý natočil již 
v roce 2003 spolu s městeckými skauty detektivku Trojí podvod a premiéru uspořádali v kině. O rok později jsme pak spolu s Tomášem Pilařem a dalšími čtyřmi kamarády natočili krátký film Pod rudou vlajkou, což byl válečný snímek natáčený 
s primitivní technikou. Žádnou premiéru jsme neuspořádali, namísto toho se kopie filmu začala jaksi samovolně šířit na flashkách a cédéčkách po celém městě a za nějaký čas tu znal film prakticky každý. To bylo ještě před facebookem (smích).

Točíte na kameru, nebo kvalitnějším foťákem? Jakou techniku jste při natáčení používali?
Točili jsme na digitální zrcadlovku, doplněnou externím mikrofonem. Za oboje děkuji Milanu Mikuškovicovi, který vybavení poskytl. Přes veškeré kvality naší techniky jsme museli využívat nejrůznější kutilské vylepšení. Jako stabilizátor obrazu jsme využili jízdní kolo Liberta a mikrofon byl přidrátovaný k násadě od hrábí (smích). Nabyté zkušenosti 
z natáčení jsem sepsal do několika článků na svůj blog, pro začínající filmaře to může být cenný materiál.

Mohou lidi jako jste vy a vaši kamarádi a známí probudit svou tvorbou ospalé město jako je Městec Králové?
Bezpochyby! Nikdo jiný to za nás neudělá. Myslím, že se po celé republice obnovuje síla nejrůznějších spolků, ať už jde o dobrovolné hasiče, nebo třeba ochotnické divadlo. Pokud se na maloměstě nebo vesnici nevytvoří aktivní komunita obyvatel, zůstane místo kulturně mrtvé 
a nezajímavé. Lidé pak musí jezdit za kulturou jinam, 
v tom horším případě se i odstěhují. Městec Králové má obrovský potenciál. Je tam spousta lidí, kteří chtějí něco dělat. Náš film to jenom potvrdil.

Jste režisér filmu Stíny maloměsta. Kdo napsal scénář, kdo muziku?
V první řadě musím říct, že celý film považuji za skupinové dílo. V jednotlivých úlohách – včetně režie – jsme se různě doplňovali a vybrušovali výsledek. Nicméně autor scénáře je Mirek Tichý, který se také silně podílel na režii. Hudbu potom tvořil Tomáš Pilař, spolu s Viktorem Dobrevem a Milanem Mikuškovicem.

Jak se vám s kolegy spolupracovalo? Nezdržoval někdo?
Všem zúčastněným musím sklonit obrovskou poklonu. Bez nich by se film nikdy nepodařilo realizovat. Například představitel hlavní role, Adam Mrázek, se objevuje prakticky v každém záběru. Musel proto strávit mnoho dlouhých víkendů natáčením. Každý, koho jsme oslovili, byl maximálně ochotný. Lidé nám poskytli auta, prostory pro natáčení, svůj čas. To vše bez nároku na honorář. Když si dnes vzpomenu na to, že jsme v historicky nejteplejší den České republiky nutili kluky několik hodin běhat po náměstí, žasnu nad tím, že nám vyhověli.

Kde jste našel všechny ty herce neherce? Jsou to výhradně kamarádi?
Na plátně se celkem objeví devatenáct lidí, od studentů po důchodce. Hlavní role napsal Mirek Tichý přímo na tělo konkrétním lidem, menší role jsme potom různými způsoby doplňovali. Několikrát jsme sehnali herce doslova přímo na scéně, když jsme ho třeba potkali po cestě. Řada lidí se navzájem poznala až díky natáčení, díky filmu tak vznikly nové vazby a kontakty.

Popište děj a žánr filmu.
Jedná se o akční drama. Mirek Tichý se snažil sepsat scénář vhodný do prostřední malého města. Zápletka se točí okolo kluka, který se zadlužil u lichváře a dluh nesplácí. Lichvář se rozhodne vymoct peníze silou a v tu chvíli do děje vstupuje lehce naivní kamarád dlužníka, který má troufalý nápad jak celou situaci vyřešit. A více neprozradím.

Vnímáte, že jste zřejmě průkopníci autorského filmu 
v Městci a okolí? Nebo víte 
o nějakém jiném filmaři a jeho snímku?
Vím pouze o nás. Myslím, že Městec je v tomto směru anomálie. Aby mělo takto malé město produktivní kinematografickou scénu, je unikát.

Když denně míjíte v městečku kostel, školu, vysedáte z vlaku, sedíte ve stejné hospodě, přijde vám to časem všední. Myslíte si, že když zachytíte obraz známých míst ve filmu, vyvstane 
v nových barvách, daleko milosrdněji?
Městečáci mají své město velmi rádi, a proto také ocenili četné záběry na něj. Struktura města byla v posledních letech narušena výstavbou několika předimenzovaných bytových domů, přesto má Městec stále specifickou atmosféru. Tu jsme se snažili, snad s úspěchem, ve filmu zachytit. Jsem si také jist, že se za několik desítek let film stane zajímavým dokumentem o nynější podobě města.

Která scéna byla nejsložitější, která nejveselejší?
Jedna z nejsložitějších 
a zároveň nejpovedenějších scén je automobilová honička. Dva automobily se ve filmu agresivně prohánějí ulicemi města a jeden z nich poté nabourá přímo do zdi. Díky štěrku na silnici jsme málem měli bouračku skutečnou, autu totiž podklouzla kola a po smyku skončilo kousek od zdi. Efekt odlétávajícího nárazníku od auta pak tedy dodatečně přidal 3D grafik Adam Mrázek.
Nejveselejší historku asi není možné vybrat, po celou dobu natáčení jsme se skvěle bavili. Důkazem toho je historkami napěchovaný Film 
o filmu, který je dokonce 
o několik minut delší než film samotný (smích).

Jak reagovala veřejnost na natáčení? Narazili jste někdy třeba na nepochopení?
Během prvních natáčecích dnů nás neustále sledovalo policejní auto, projeli okolo nás třeba pětkrát za hodinu, ale nikdy neměli odvahu se za námi vydat. Veřejnost se 
o natáčení samozřejmě také zajímala, žádnou negativní zkušenost ale nemáme. Lidé byli prostě jen zvědaví, protože je zajímá, co se u nich ve městě děje.

Vnímáte se jako generaci, která by mohla nebo měla něco změnit. Něco tady zanechat?
Zcela jednoznačně. Moje generace nechce jen nadávat u piva, ale něco skutečně měnit. Ačkoliv si myslím, že se nám žije v České republice dobře, je stále co zlepšovat.

Jak jste se napojil na kapelu ZataženoSlunečno Viktora Dobreva? Jak se s nimi spolupracovalo?
Napojení na ZataženoSlunečno proběhlo naprosto přirozeně, protože členové kapely Tomáš Pilař a Milan Mikuškovic ve filmu hrají jedny z hlavních rolí. Spolupráce 
s nimi byl pro mne úplně nový zážitek. Pustil jsem jim nějakou filmovou scénu a řekl, jakou náladu tam chci mít. Prakticky okamžitě mi zahráli padnoucí melodii. Doteď nad tím žasnu. Jsou to velcí perfekcionisti a výsledek tomu odpovídá. Filmu jejich hudba hodně přidala na atmosféře.

Bohužel jsem nebyl na premiéře a film neviděl. Jak ho přijali lidé v Městci?Jak dopadlo nedělní promítání?
Bylo pár hodin do premiéry a kapela zjistila, že jí nejede auto. O něco později se dozvídáme, že půjčená pípa má špatný nástavec. Všechny zásuvky okolo pódia jsou nefunkční a není kam zapojit aparát. Nervózní příchozí se dožadovali vstupu do kina, hodinu a půl před začátkem projekce. Celá akce vypadala na pořádný průšvih.
O hodinu později už pivo teklo proudem, sál kina praskal ve švech a po skvělém proslovu Mirka Tichého mohla začít projekce. 
S uchem nastraženým 
z okénka promítačovy kabiny jsem napjatě čekal na reakce publika. Po první salvě smíchu ze mě veškeré napětí spadlo a dlouhý potlesk při závěrečných titulkách mi zněl jako balzám na duši. Nedělní repríza byla již klidnější, nečepovalo se pivo (smích). Jako bonus jsme promítali také naše první filmy, Trojí podvod a Pod rudou vlajkou. I ty sklidily úspěch.

Chystáte povzbuzeni úspěchem Stínů něco dalšího?
Rozhodli jsme se oživit městecké kino. Chystám teď projekt na drobnou přestavbu sálu a další menší úpravy, které by měly tento málo využívaný prostor zatraktivnit. Ještě spolu s Jitkou Drugdovou a Jardou Dzwinczukem chceme znovu naučit lidi chodit do kina. A také, zcela určitě, natočíme další film.

VIZITKA – LUKÁŠ NOVOTNÝ se narodil v roce 1989. Je na na volné noze. Pohybuje se mezi Městcem Králové 
a Prahou. Věnuje se grafickému designu, architektuře, fotografii a filmu. V současné době připravuje projekt na úpravu městeckého kina. Jeho blog a práce najdete na www.sluganda.com.

STÍNY MALOMĚSTA

Nezávislý akční film Stíny maloměsta natáčený v Městci Králové. Na natáčení se podílelo 19 městeckých neherců. Film o filmu byl zveřejněn na serveru youtube 21. února a samotný film pak o týden později.

Hrají:
Adam Mrázek, Milan Mikuškovic, Tomáš Pilař, Miroslav Tichý, Lukáš Novotný, Vladimír Kukaň, Pavel Ivan, Lukáš Kysilka, Slávka Novotná, Ondřej Valenta, Dan Plachý, Aleš Pokorný, Jakub Chrastecký, Veronika Pilařová, paní Plačková, Tomáš Řeháček, Vendul Matoušková, Martin Teslík, Jakub Melezínek