To jsou symboly, které spojuje jediná věc: Haloween.

Anglosaský svátek, který se do českých zemí dostal až v posledním dvacetiletí, si oblíbily především děti, které nejenže popouštějí uzdu fantazie u vyřezávání dýní, ale tajemná až strašidelná atmosféra je pochopitelně láká a vzrušuje.

Při jeho oslavách se užije také spousta legrace. Jako před několika lety při tanečním reji strašidel v jistém kulturním domě, kde malý kostlivec dokonale vylekal sám sebe svým zjevem v obřím zrcadle a kostlivec senior jej pak s brekem musel odvést domů.

Typickými barvami jsou černá a oranžová. A právě oranžová barva se váže k dýním, které jsou v těchto dnech vidět jako výzdoba třeba ve školách, ale i u běžných rodinných domků nebo na hřbitovech. Nabízíme malou ochutnávku.

Pokud máte doma výzdobu, kterou by stálo za to uveřejnit, neváhejte a pošlete snímky na mailovou adresu: miroslav.jilemnicky@denik.cz. Ty nejlepší uveřejníme.

ANKETA: Slavíte doma Halloween? Mají ve vašem domě místo dýně?

Blanka Blechová, Velké Zboží,
starostka sdružení hasičů

Naši sousedi mají vystavenou spoustu dýní. Náš děda dceři vydlabal řepu na svíčku a my to zkusíme také. Takový Halloween po česku. Listopad je pro mě celkově smutný měsíc, a tak mě těší světýlka.

Jaroslav JOO, Zbožíčko,
principál Cirkusu JO–JOO

Slavím rád všechny svátky a k Americe mám milý vztah. Teď jsme s cirkusem v Táboře, tak tady děti straším. Jedna paní mi dala obří dýni, ze které jsem vydlabal šelmu, ale není moc poznat.

Pavel Krpálek, Bobnice
pracovník Úřadu práce Nymburk

Halloween neslavíme, ale míjím podél cest hodně vydlabaných dýní. Ctíme Dušičky, kdy objedeme hřbitovy, jak se patří. Kam se dostaneme, uctíme zemřelé svíčkou, kam ne, tak vzpomínkou.

František Kuneš, Dymokury
policejní rada Policie ČR Nymburk

Halloween slavíme s dětmi. Navíc dcera Štěpánka má svátek posledního října, tedy na Halloweena. Na zahrádce máme několik vydlabaných dýní, které zdobíme společně s oběma dětmi.

Eva Jurinová, Sadská
moderátorka televize Metropol

Haloween úplně nenávidím. Je to uměle převzatý svátek a považuji to za pitomost. Navíc z toho mám hrůzu, protože se strašidel bojím. Byla bych raději pro obnovení některých tradičních českých svátků.

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ, OLGA HAVRÁNKOVÁ