Ačkoliv předpověď slibovala na pátek tropický a nezvykle teplývečer s následnounocí, takový počet návštěvníků tipoval asi málokdo. Pořadatelé údajně naprosto ztratili přehled a tak nezbývá, než se spolehnout na policejní odhad z vrtulníku. "Podle našich odhadů bylo v pátek večer v areálu kolem 40 tisíc lidí," řekl policejní rada František Kuneš. Další policisté dokonce hovořili o necelých 50 tisících. V této souvislosti okamžitě napadá další otázka: kolik se sjede lidí za týden na hvězdné kvarteto Metallica, Megadeth, Slayer a Anthrax? Že by odhady o 100 tisících návštěvníků nebyly přehnané?

S tím souvisí i další věc, a to ostrá kritika na adresu pořadatelů. Ti páteční večerní nápor přijíždějícíh aut absolutně nezvládli, vytvořila se až šestikilometrová kolona a příjezd od Strak v podstatě zkolaboval. "Pořadatelé nesplinili svůj slib, že v případě kritické situace přestanou vybírat za parkování a také zprůjezdní jižní cestu. Bylo to z jejich strany nezvládnuté," říká Kuneš. Další záchranáři včetně zdravotníků jsou také na adresu pořadatelů nesmlouvaví. "Špatně komunikovali, někteří si v kritické situaci vypli vysílačky a mobily a úplně se ztratili," zní dokonce jeden z hlasů. Znovu vyvstává otázka příštího týdne.

A ještě jeden špek na straně pořadatelů. V průbehu pátku jim prý údajně kdosi ukradl 400 vstupenek.

Telegraficky však pojďme k dalším perličkám. Zajímavou a hojně využívanou atrakcí byl stánek s výrobou otvíraku (čeho jiného, že?) s vlastním jménem nebo jakýmkoliv, které jste si přáli. Výroba trvalapouze desítky vteřin, vešli jste se do padesátikoruny a vzhledem k obleženosti stánku byl tento nápad jedním z největších osvěžení. "Já jsme si tam nechal napsat jméno své dívky, která tu se mnou nemůže být a přivezu jí ho jako suvenýr. Je to super nápad a doufám, že z něj Jana bude mít radost," svěřil se Petr žijící v obci na pomezí Nymburska a Mladoboleslavska.

Do areálu festivalu si našli cestu také zdravotně postižení. Atmosféru a především hudbu vnímala žena středního věku pohybující se mezi pódii s bílou hůlkou za doprovodu své kamarádky. Prý si nevidomá žena takto živou hudbu užívá mnohem intenzivněji než vidící lidé. Stejně tak ve dvojici se pohybovali dva rockeři, z nichž jednomu z nich ovšem chyběla noha a kamarád jej přemísťoval na invalidním vozíku. To jim však nikterak nebránilo v klasické konzumaci stejně jako většině ostatních účastníků.

V pátečním návalu došlo vcelku pochopitelně také k několika strkanicím a potyčkám. Podle našich informací však záchranáři neměli starosti s vážnějším případem. "Bylo tam několik šití a také kolapsů z vedra," říká hlas z tábora záchranářů. Pikantní situace ovšemnastala, kdyžv jednu chvíli museli ošetřovat najednou tři přeražené nosy! Takže někteří účastníci letošního Votvíráku budou příští rok snadno identifikovatelní podle zahnutých chobůtků.

Když už jsme u příštího ročníku, tamtamy hovoří o tom, že pořadatelé chtějí hned na první den pozvat jako tahák Kabáty. To by tedyna letišti začalo být už v pátek pěkné horko, a to bez ohledu na počasí.

Zajímavostí je také poměr konzumace jednotlivých nápojů. Ne že bychom věděli, kolik se vypilo za dva dny na letišti piv či limonád, alez rozhovorů se stánkaři to bylo jasně patrné. Stánkaři s kolou aenergy drinky se poměrně nudili a byli z vedra vypruzelí. Pokud ovšem za energy drink nepočítáme pivo. Naopak pivní stan byl od prvních minut festivalu našvihaný a na své si přišli i milovníci likérů a tvrdých kořalek. Poměrně solidní odezvu měla i masivní akce, při níž dvojiceroznášely po areálu zkumavky s levným Jagermeistrem.

Pravda, v pátek odpoledne si za čtyřicetistupňového vedra dovolil víckrát se osvěžit likérem jen málokdo, večer to však už byloveselejší.Tradiční výjimkou byli pankáči, kteří věrni svému životnímu stylu do sebe klopili sklenky v libovolnou hodinu a za jakéhokoliv počasí. Však také byli ostatními účastníky častokrát překračování jako první. Ale to ke každému festivalu patří. No a v sobotu se také na mnoha místech areálu rozlévala dobře známá vůně marihuany. Každý jak umí!

No a nakonec ještě jeden trendy výstřelek. V sobotu odpoledne se občas rozfoukal slušný větřík a tak si festivaloví hosté okamžitě vymysleli další zábavu. Někteří vylezli na přilehlé hangáry a začali pouštět draky. No není to nádhera, jak se umíme bavit?