Už popatnácté vzdali lysští hold hraběti Františkovi Antonínu Šporkovi a jeho choti. Otevřela se brána zámku, zámeckého parku i atria, stejně tak dveře do kostela sv. Jana Křtitele.

Dobový průvod doprovodil hraběcí pár až na nádvoří, kde byly slavnosti zahájeny. Salvám přihlíželi kromě „civilistů“ také dvorní dámy, vojáci, myslivci nebo lidové hudební soubory. Hrabě s doprovodem si nemohl nechat ujít vtipnou i autentickou přehlídku vojska. Vždyť byl nejstarším synem habsburského generála Jana Šporka.

Rány a dým vystřídal výcvik pejsků, projížďky pro děti na koni, malování, nakupování či občerstvování se, například poctivou cmundou za deset korun. Kdo měl chuť křepčit, tančit a zpívat, zamířil do zámeckého atria. Tam zněla hudba souborů Břeclavan a Rajka Polsko. Stejně jako pod balkonem na nádvoří.

Prohlídky kostela sv. Jana Křtitele zakončil koncert pro hraběte Šporka.

Vojenský dril na vlastní hraběcí oči

„Musíte je omluvit, pane hrabě, zatím jsou pomalí, jsou to jen zločinci nebo sedláci, umí to lépe s cepy,“ dělal vypravěče velitel a mezi povely vysvětloval nejen hraběti poměry v armádě a prozrazoval technické parametry i zajímavosti. „Není divu, že chlapi odcházeli po čtrnácti letech vojny se zničenými zuby, to měli od kousání střelného prachu,“ vysvětloval například důsledky nabíjení halapartny, které vojáci na živo ukazovali. Poté pal.

HRABĚ FRANTIŠEK ANTONÍN ŠPORK S CHOTÍ osobně. Tedy v současné podobě. Skutečný hrabě Špork se narodil i zemřel roku 1738 v Lysé nad Labem. Je známý jako ostrý kritik společenských poměrů a mecenáš umění. Kvůli myšlenkám tolerance náboženství, které podpořil vlastní tiskárnou,byl dokonce nařčen z kacířství. Zachránili ho vlivní přátelé a vysoká pokuta. A proč se na jeho počest konají každý rok Slavnosti hraběte Šporka? Vybudoval nejen areál zámku v Lysé nad Labem, ale také zámek Kuks.