Kladné ohlasy si vyslechli organizátoři benefičního festivalu Bestiválek od návštěvníků akce, méně už se radovali nad kasičkou s výtěžkem na podporu sdružení pro péči o lidi s duševním onemocněním FOKUS Nymburk.

Dvoustovku účastníků nadchlo dvanáct hudebních formací, které během půldne vystoupilo na pódiu v sále kina Luft. Zazněla nová vlna, která zahrnuje hard core, women power i vážnou hudbu v podání ženské skupiny Zuby Nehty.

Z Trenčína přijela slovenská rocková alternativa Chór vážskych muzikantov. Od Znojma zase porno – folkař Záviš. „Muzikanti vyšli našemu benefičnímu festivalu maximálně vstříc, někteří si účtovali poloviční honorář, jiní se jej zřekli úplně,“ pochvaloval si organizátor akce Petr Prochor Procházka.

Jiří Schmitzer, který zcela zaplnil kinosál, předvedl píseň k nedávnému MDŽ, ze které bylo patrné, že k svátku nemá příliš kladný vztah. Zazněla také jeho píseň, kterou napsal pro Lábuse v roli krále do divadelní hry.

Jak zní Idylka pozdního večera s nádechem hřbitova nechali publikum chladivě pocítit J. H. Krchovský s Krchoff bandem.

Jak a kde se vzal Bestiválek

Autorem nápadu je organizátor Petr Prochor Procházka, kterému se název zalíbil hned, jak ho napadl.

Název má podle něj více výkladů: „První čtyři písmena jsou BEST, někdo si ho může vyložit bestiálně, ale hlavní význam je odvozen od benefice,“ vysvětlil Procházka, který název poprvé použil v roce 2004.

To se festival konal k příležitosti autorových narozenin v Oskořínku a od té doby se jej příznivci dočkali nepravidelně.

V lyském kinoklubu Luft se benefiční festival konal podruhé. Loni musel hlavní organizátor akci dosponzorovat z vlastní kapsy, což ho letos neodradilo.