Na formance, kde se ptám, kde je v kulturním domě vinárna, sedí asi čtyři štamgasti. Všichni
s upřenými zraky na televizi, ale nevšimla jsem si, co dávali, nejspíš sportovní přenos. Díky výčepnímu vím kudy kam a stoupám po schodech do prvního patra.

Zvažuji, jestli jsem vyjela
z nymburské redakce s dostatečným předstihem před promítáním, abych si ještě stihla popovídat s lidmi. V tom mě přede dveřmi do sálu údajné vinárny nadšeně vítá mladý muž. Musím ho zklamat. Nejsem natěšený libický divák, ale jen zvědavá redaktorka.

Nevadí, že jsem první host, alespoň mám čas vyzpovídat vedoucí akce Filmová zima Terezu Čistotovou, která poctivě vždy s některým z kolegů objíždí obce a přiváží lidem zdarma výběr českých filmů loňského roku. Promítá se od půl šesté, je pět hodin pryč 
a nikde nikdo. Ve Vestci tento týden promítali pro třiatřicet diváků, v Semicích dokonce pro čtyřicítku zájemců
a v Kostelní Lhotě pro dvacet. Uvidíme, jaký zájem bude
v Libici.

Dozvídám se zatím, že doposud byl největší zájem 
o film Probudím se včera, snad protože je to komedie 
a méně známá a okoukaná, než další nabízené filmy, jako Okresní přebor, Signál nebo Líbáš jako ďábel. Na dalším plastovém odpadkovém koši čtu nápis Vrásky z lásky. Organizátoři se mi ale zasmějí 
a opraví výraz odpadkové koše na hlasovací koše.

Filmy, které neměli tak dobrou reklamu lidé zkrátka tolik nebo vůbec neznají, naopak třeba Líbáš jako ďábel už lidé mnohdy viděli v kinech. Probíráme loňské filmy, když se dostáváme k veselé atmosféře v semické škole, kde promítali v týdnu. „Jednak tam přišlo do té třídy plno lidí, zájem byl veliký a velice mile mě potěšilo, že se ve třídě nacházel i křeček v akvárku, takže jsme promítali i pro křečka," vzpomněla si na vtipnou příhodu Tereza Čistotová.

Tam byly nadšené tedy i děti, které na filmy chodí s rodiči, ale pokud si pánové v převaze odhlasovali zrovna Okresní přebor, děti se začaly během promítání nudit a vyrušovat a maminky s nimi pak předčasně opouštěly akci.

Netradiční promítání je nejen s hlasováním a zadarmo, ale ještě po promítání losují z hlasovacích kuponů výherce triček, cédéček a dalších dárků. A na to přeci slyší také libičtí diváci. První dvě dámy už si odkládají kabáty na židle a vyplňují své filmové přání na kupony.

Při uvítací řeči Terezy napočítám devět diváků v sále 
a v ženské přesile sedí jediný muž. Dnes tu nejsou ani děti, ani se nebude promítat Okresní přebor. Ženské osazenstvo rozhodlo jasně: Líbáš jako ďábel. I když jen jeden film skončil bez hlasu.

Z ještě tmavého sálu odcházím ven také do tmy. Hustě chumelí a nejspíš i to odradilo potenciální diváky Filmové zimy od cesty za nevšedním zážitkem v místě, které dobře znají. Kdo se neodlepil doma od televize, přišel nejen o dárek, ale i vřelou filmovou atmosféru.

MILADA TESLÍKOVÁ A ALENA ŠANCOVÁ přišly na promítání Filmové zimy spolu. Bez chlapů. Po obědě prý na chvíli zaváhaly, jestli se přimějí jít ven do zimy, ale protože šlo o zimu filmovou, přemohla je zvědavost a nakonec byly rády, že neprohloupily. Zvítězil totiž jejich favorit: film Líbáš jako ďábel, který získal rozhodující čtyři hlasy. Proč pro něj hlasovaly? „Je to pokračování Líbáš jako bůh, kde se mně moc líbil pan Kaiser a Eva Holubová. Ta tam hraje perfektní postavu, musím se smát, jen když ji vidím," říká paní Alena. A proč už na filmu nebyly v kině v Poděbradech? „Jedině, že by nás tam někdo dovezl a hlavně zase přivezl," přiznává Milana Teslíková. A kde nechali chlapy? „Chlapi jsou na zabití, ti už nás doma nelíbají, tak se nám líbí polibky filmové," smějí se obě dámy a říkají s nadsázkou před začátkem filmu.